6 Časné příznaky osteoartrózy (OA): bolest, citlivost a další

Co je to osteoartróza?

Osteoartritida (OA) je forma degenerativní bolesti kloubů způsobená opotřebením kloubů. Jak stárnete, chrupavka, která tlumí vaše klouby, se začíná opotřebovávat, což způsobuje tření kostí o sebe. Působení kost na kost vede k zánětu kloubů.

OA nejčastěji postihuje klouby na pažích a nohou, včetně prstů, zápěstí, kolen, kotníků a kyčlí.

Dolní část zad je také častým zdrojem bolesti OA. Informujte svého lékaře, pokud zažíváte následující časné příznaky OA.

1. Bolest

„Ach, moje bolavá záda“ je věta, kterou jste již nepochybně slyšeli. Možná jste to sami vyslovili. Lidé s artritidou až příliš dobře znají bolavá záda, krk, kolena a kyčle.

Bolest rané artritidy může být klasifikována dvěma různými způsoby: bolest a citlivost. Ostřejší bolest můžete pociťovat také při určitém pohybu postiženého kloubu, například při otevírání sklenice artritickými prsty.

2. Něha

Něha je nepohodlí, které pociťujete při tlaku na kloub. Citlivost může zahrnovat i viditelné otoky v oblasti kloubu, ale to je častější u pokročilých stadií OA.

3. Tuhost kloubu

Spolu s bolestí kloubů přichází ztuhlost. Ztuhlost kloubů je normální, když se poprvé probudíte nebo jste celý den seděli u stolu. Je to také známka rané OA. Ten dřevěný pocit, díky kterému se cítíte pomalí a pomalí, vás možná přiměje vrátit se do postele, ale odolat nutkání. Lidé s artritidou se často začnou cítit lépe, jakmile zahřejí své klouby jemným cvičením nebo dokonce jen probíhají každodenní rutiny.

4. Abnormální pocity

Chrupavka má být tlumičem nárazů, který pomáhá vašim kloubům hladce se pohybovat. Když se chrupavka opotřebovává, tření mezi kostmi může způsobit řadu abnormálních pocitů. U lidí s OA je běžné strouhání kloubů. Je to projev tření kostí o sebe. Můžete také cítit nebo slyšet, jak vaše klouby cvakají nebo praskají, když se pohybujete.

5. Ztráta flexibility

Lidé v raných stádiích artritidy si mohou všimnout, že pohyb postižených oblastí jejich těla není tak snadný jako kdysi. Ztuhlost a bolest kloubů mohou přispívat ke ztrátě flexibility, nazývané také ztráta rozsahu pohybu. Rozsah pohybu je rozsah, ve kterém můžete pohybovat klouby v jejich normálních vzorcích. Například plné ohnutí a natažení kolena je jeho rozsah pohybu. Pokud máte artritidu, možná nebudete schopni ohnout koleno tak daleko. Ztráta flexibility je obvykle velmi pozvolný proces.

6. Načasování vašeho nepohodlí

Bolest, citlivost a ztuhlost kloubů bývají v raných stádiích osteoartrózy omezeny na velmi specifické časy. Po zápase basketbalu si můžete všimnout, že vás bolí kyčle, nebo že máte ráno ztuhlá záda. Jak degenerativní artritida postupuje, můžete mít bolesti kloubů, i když jste v klidu.

Co se tam děje?

V rané fázi artritidy se chrupavka mezi vašimi klouby opotřebuje, roztrhne a zanítí. Proces opotřebení vede ke ztrátě vody v kloubu, což způsobuje ztvrdnutí chrupavky. Ztvrdlá chrupavka ztěžuje pohyb okolního kloubu. Ztráta chrupavky je pomalý proces. Někteří lidé mají časné příznaky artritidy roky před progresí onemocnění.

Řízení a řešení

Vy a váš poskytovatel zdravotní péče můžete společně vytvořit plán řízení OA pro zmírnění bolesti při artritidě. Volně prodejné léky proti bolesti, výztuhy na podporu kloubu a cvičení s rozsahem pohybu vám pomohou udržet nezávislost a aktivní životní styl.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY