Baryový klystýr

Co je to baryum klystýr?

Baryový klystýr je typ rentgenového zobrazovacího testu, který umožňuje lékařům prozkoumat váš dolní střevní trakt. Zahrnuje dodání kontrastního roztoku, který obsahuje kovový prvek baryum, do konečníku, zatímco technik pořizuje rentgenové snímky oblasti. Roztok barya bude podán pomocí klystýru – procesu, při kterém vám lékař vtlačí tekutinu do konečníku přes konečník.

Roztok barya pomáhá zlepšit kvalitu rentgenových snímků zvýrazněním určitých oblastí tkáně. Rentgenový paprsek použitý v tomto postupu je známý jako fluoroskopie. Umožňuje radiologovi vidět vaše vnitřní orgány v pohybu sledováním průtoku roztoku barya vaším střevním traktem.

Test nevyžaduje léky proti bolesti nebo sedaci, ale mohou se vyskytnout chvíle mírného nepohodlí.

Proč se provádí baryový klystýr

Váš lékař může nařídit baryový klystýr, pokud má podezření na abnormalitu ve vašem dolním gastrointestinálním (GI) traktu. Existuje mnoho stavů a ​​příznaků, které by mohly přimět lékaře k vyšetření dolního GI traktu, včetně:

 • bolest břicha
 • krev ve stolici
 • změna ve vašem pohybu střev
 • Crohnova nemoc
 • chronický průjem
 • kolorektální rakovina
 • divertikulitida
 • syndromu dráždivého tračníku
 • polypy
 • rektální krvácení
 • stočená smyčka střev (volvulus)
 • ulcerózní kolitida

Jak se připravit na baryový klystýr

Váš lékař vás požádá, abyste si vyčistili střeva noc před testem. To může zahrnovat použití laxativ nebo domácí klystýr.

Večer před zákrokem byste po půlnoci neměli nic jíst. V den procedury můžete pít čiré tekutiny, jako je voda, čaj, džus nebo vývar. Tím se zajistí, že vaše tlusté střevo nebude obsahovat žádnou stolici, která by se mohla objevit na rentgenových snímcích. Informujte svého lékaře, pokud jste před testem měli problémy s pohybem střev.

Jak se provádí baryový klystýr

Baryový klystýr obvykle trvá 30 až 60 minut a provádí se v nemocnici nebo ve specializovaném testovacím zařízení. Převléknete se do nemocničního oděvu a odstraníte z těla všechny šperky nebo jiný kov. Kov může rušit rentgenový proces.

Budete umístěni na zkušební stůl. Provedou se rentgenové snímky, aby se zajistilo, že jsou vaše střeva čistá. To může také zahrnovat fyzické rektální vyšetření.

Radiolog pak zavede malou hadičku do konečníku a zavede směs barya a vody. Radiolog může po dodání barya jemně vtlačit vzduch do vašeho tlustého střeva, aby umožnil ještě podrobnější rentgenové snímky. Toto se nazývá vzduchový kontrastní baryový klystýr.

Technik vám dá pokyn, abyste se během pořizování rentgenových snímků nehýbali a zadrželi dech. Pravděpodobně budete několikrát přemístěni, abyste mohli pořídit snímky tlustého střeva z různých úhlů. To vám může způsobit určité nepohodlí a křeče, ale je to obvykle mírné.

Pokud máte potíže s udržením řešení v tlustém střevě, upozorněte technika.

Po proceduře bude většina barya a vody odstraněna trubicí. Zbytek projdeš v koupelně.

Výsledky klystýru barya

Výsledky jsou obvykle kategorizovány jako negativní nebo pozitivní. Negativní výsledek znamená, že nebyly nalezeny žádné abnormality. Pozitivní výsledek znamená, že byly nalezeny abnormality. To obvykle znamená, že bude zapotřebí další testování.

Váš lékař s vámi prodiskutuje vaše výsledky a další kroky.

Rizika baryového klystýru

Jakýkoli test zahrnující záření s sebou nese mírné riziko rakoviny, včetně rentgenových paprsků. Přínos přesné diagnózy však převažuje nad riziky vyplývajícími z malého množství záření, kterému budete během testu vystaveni. Pamatujte, že mnoho věcí, které děláte pravidelně, jako je létání v letadle, vás vystavuje mnohem většímu záření než rentgen.

Pokud jste těhotná nebo se domníváte, že byste mohla být těhotná, řekněte to svému lékaři. Rentgenové záření se nedoporučuje těhotným ženám, protože záření by mohlo poškodit vaše nenarozené dítě.

Pokud je možné, že máte v tlustém střevě trhlinu, nazývanou také perforace, může se váš lékař rozhodnout pro kontrastní roztok s jódem. Toto řešení způsobuje méně potenciálních komplikací, pokud uniká z tlustého střeva.

Nejčastějším rizikem baryového klystýru je alergická reakce na roztok barya. Informujte svého lékaře o všech alergiích, které máte.

Další vzácné komplikace z baryového klystýru mohou zahrnovat:

 • zánět tkání kolem tlustého střeva
 • obstrukce vašeho gastrointestinálního traktu
 • perforované tlusté střevo
 • trhlina ve stěně tlustého střeva

Po baryovém klystýru

Po zkoušce můžete celý den pokračovat jako obvykle. Můžete se vrátit k normální stravě, ale měli byste pít hodně vody a zvýšit příjem vlákniny. To znamená zvýšit množství vody, kterou pijete, a jíst potraviny, jako jsou celozrnné těstoviny, fazole, hrášek a maliny. Někdy je zapotřebí projímadlo, které pomůže odstranit baryum.

Několik dní po zákroku si můžete všimnout, že vaše stolice je bílá nebo světlejší než obvykle. To je způsobeno baryem a je považováno za normální. Z procedury vás může bolet konečník a konečník.

Pokud máte potíže nebo bolesti s pohyby střev, horečkou nebo krvácením z konečníku, zavolejte svého lékaře. Pokud nemáte stolici dva dny po vyšetření nebo nejste schopni vylučovat plyny, zavolejte svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY