Biofeedback

Co je biofeedback?

Biofeedback je druh terapie, která využívá senzory připojené k vašemu tělu k měření klíčových tělesných funkcí. Biofeedback vám má pomoci dozvědět se více o tom, jak vaše tělo funguje. Tyto informace vám mohou pomoci získat lepší kontrolu nad určitými tělesnými funkcemi a řešit zdravotní problémy.

Biofeedback je postaven na konceptu „mysl nad hmotou“. Myšlenka je taková, že pomocí správných technik můžete změnit své zdraví tím, že budete mít na paměti, jak vaše tělo reaguje na stresory a další podněty.

Chronický stres může mít dramatický dopad na vaše tělo. To může zahrnovat zvýšený krevní tlak, zvýšenou tělesnou teplotu a narušení funkce mozku. Podporou účinnější duševní a fyzické reakce na stres vám biofeedback pomáhá kontrolovat tělesné procesy, jako je srdeční frekvence a krevní tlak. Tyto tělesné procesy byly kdysi považovány za zcela nedobrovolné.

Typy biofeedbacku

Mezi tři nejběžnější metody biofeedbacku patří:

 • elektromyografie (EMG) biofeedback: měří svalové napětí, jak se mění v čase
 • tepelná nebo teplotní biofeedback: měří změny tělesné teploty v průběhu času
 • elektroencefalografie: měří aktivitu mozkových vln v průběhu času

Mezi další typy biofeedbacku patří:

 • galvanický trénink reakce pokožky: měří množství potu na vašem těle v průběhu času
 • biofeedback variability srdce: měří váš puls a srdeční frekvenci

Účel biofeedbacku

Biofeedback je zaměřen na boj proti stresu pomocí relaxačních technik. Vědomě manipulujete se svým dýcháním, srdeční frekvencí a dalšími obvykle „nedobrovolnými“ funkcemi, abyste potlačili reakci vašeho těla na stresové situace.

Biofeedback se jeví jako nejúčinnější u stavů, které jsou silně ovlivněny stresem. Některé příklady zahrnují: poruchy učení, poruchy příjmu potravy, noční pomočování a svalové křeče.

Biofeedback lze použít k léčbě mnoha problémů fyzického a duševního zdraví, včetně:

 • astma
 • inkontinence
 • zácpa
 • syndromu dráždivého tračníku
 • vedlejší účinky chemoterapie
 • vysoký krevní tlak
 • Raynaudova nemoc
 • chronická bolest
 • stres nebo úzkost

Někteří lidé preferují biofeedback jako formu léčby těchto stavů, protože je neinvazivní a nespoléhá na léky. Jiní lidé spojují biofeedback s tradičnějšími možnostmi léčby, aby zlepšili celkovou pohodu.

Příprava na biofeedback

Před zahájením terapie si nezapomeňte zkontrolovat přihlašovací údaje svého biofeedbackového terapeuta. Možná se budete chtít zeptat na jejich školení a na to, zda akceptují vaše zdravotní pojištění. Státní zákony regulující biofeedback praktiky se liší. Před návštěvou terapeuta si ověřte předpisy svého státu.

Na sezení biofeedbacku není potřeba žádná další příprava.

Jak to funguje

Elektrické senzory, které se připojují k monitoru, budou připojeny k vašemu tělu. Senzory měří jeden nebo více příznaků stresu. To může zahrnovat srdeční frekvenci, svalové napětí nebo tělesnou teplotu. Měření poskytují zpětnou vazbu o tom, jak vaše tělo reaguje na různé podněty.

Biofeedback terapeut vás může naučit, jak snížit srdeční frekvenci pomocí dechových cvičení, relaxačních technik a mentálních cvičení. Výsledky těchto technik a cvičení můžete měřit na monitoru. To podporuje pozitivnější reakce a uvolnění.

Typické sezení biofeedbacku trvá 30 až 60 minut. Počet relací potřebných k vyřešení problému se bude lišit v závislosti na řadě faktorů, včetně toho, jak rychle se naučíte ovládat své fyzické reakce.

Na volném trhu jsou k dispozici také komerční zařízení pro biofeedback, která jsou určena pro domácí použití. Existují zařízení s kapesními monitory a další, která se připojují k vašemu počítači. Měli byste si však dávat pozor na podvody. Před zakoupením jednoho z těchto zařízení se ujistěte, že se poraďte s poskytovatelem primární péče. Ne všichni výrobci jsou renomovaní.

Rizika

Mayo Clinic uvádí, že biofeedback je obecně bezpečný. Nebyly hlášeny žádné negativní vedlejší účinky. Biofeedback však nemusí být pro každého. Před zahájením tohoto nebo jakéhokoli jiného typu doplňkové terapie byste se měli poradit se svým poskytovatelem primární péče.

Co můžete očekávat

Váš terapeut vám pomůže určit, která technika biofeedbacku je pro vás vhodná, na základě vašich zdravotních problémů. Úspěch terapie biofeedbackem závisí na několika faktorech, například na tom, jak často ve svém každodenním životě používáte techniky, které se naučíte během terapie.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY