Biopsie

Přehled

V některých případech se váš lékař může rozhodnout, že potřebuje vzorek vaší tkáně nebo vašich buněk, aby pomohl diagnostikovat onemocnění nebo identifikovat rakovinu. Odebrání tkáně nebo buněk pro analýzu se nazývá biopsie.

I když biopsie může znít děsivě, je důležité si uvědomit, že většina z nich jsou zcela bezbolestné a s nízkým rizikem. V závislosti na vaší situaci bude část kůže, tkáně, orgánu nebo podezření na nádor chirurgicky odstraněna a odeslána do laboratoře k testování.

Proč se provádí biopsie

Pokud jste pociťovali příznaky normálně spojené s rakovinou a váš lékař našel oblast, která vás znepokojuje, může nařídit biopsii, která pomůže určit, zda je tato oblast rakovinná.

Biopsie je jediný jistý způsob, jak diagnostikovat většinu rakovin. Zobrazovací testy, jako jsou CT a rentgenové paprsky, mohou pomoci identifikovat oblasti obav, ale nemohou rozlišovat mezi rakovinnými a nerakovinnými buňkami.

Biopsie jsou obvykle spojeny s rakovinou, ale to, že váš lékař nařídil biopsii, neznamená, že máte rakovinu. Lékaři používají biopsie k testování, zda jsou abnormality ve vašem těle způsobeny rakovinou nebo jinými stavy.

Pokud má žena například bulku v prsu, zobrazovací test by bulku potvrdil, ale biopsie je jediný způsob, jak určit, zda jde o rakovinu prsu nebo jiný nerakovinný stav, jako je polycystická fibróza.

Druhy biopsií

Existuje několik různých druhů biopsií. Váš lékař vybere typ, který chcete použít, na základě vašeho stavu a oblasti vašeho těla, která potřebuje podrobnější kontrolu.

Bez ohledu na typ vám bude poskytnuta místní anestezie, která znecitliví oblast, kde je řez proveden.

Biopsie kostní dřeně

Uvnitř některých vašich větších kostí, jako je kyčel nebo stehenní kost na noze, se krevní buňky tvoří v houbovitém materiálu zvaném dřeň.

Pokud má váš lékař podezření, že máte problémy s krví, můžete podstoupit biopsii kostní dřeně. Tento test může určit jak rakovinné, tak nerakovinné stavy, jako je leukémie, anémie, infekce nebo lymfom. Test se také používá ke kontrole, zda se rakovinné buňky z jiné části těla nerozšířily do vašich kostí.

Kostní dřeň je nejsnáze přístupná pomocí dlouhé jehly zavedené do kyčelní kosti. To lze provést v nemocnici nebo v ordinaci lékaře. Vnitřnosti vašich kostí nelze znecitlivět, takže někteří lidé při tomto postupu pociťují tupou bolest. Jiní však pociťují pouze počáteční ostrou bolest při injekci lokálního anestetika.

Endoskopická biopsie

Endoskopické biopsie se používají k dosažení tkáně uvnitř těla za účelem shromáždění vzorků z míst, jako je močový měchýř, tlusté střevo nebo plíce.

Během tohoto postupu váš lékař používá flexibilní tenkou trubici nazývanou endoskop. Endoskop má malou kameru a světlo na konci. Video monitor umožňuje lékaři prohlížet snímky. Do endoskopu se vkládají také malé chirurgické nástroje. Pomocí videa je může váš lékař vést k odběru vzorku.

Endoskop lze zavést malým řezem ve vašem těle nebo jakýmkoli otvorem v těle, včetně úst, nosu, konečníku nebo močové trubice. Endoskopie obvykle trvá od pěti do 20 minut.

Tento postup lze provést v nemocnici nebo v ordinaci lékaře. Poté se můžete cítit mírně nepohodlně nebo mít nadýmání, plynatost nebo bolest v krku. To vše časem přejde, ale pokud máte obavy, měli byste kontaktovat svého lékaře.

Jehlové biopsie

Jehlové biopsie se používají k odběru vzorků kůže nebo jakékoli tkáně, která je snadno dostupná pod kůží. Různé typy jehlových biopsií zahrnují následující:

  • Biopsie jádra jehlou používají středně velkou jehlu k extrakci sloupce tkáně stejným způsobem, jako se odebírají vzorky jádra ze země.
  • Biopsie tenkou jehlou používají tenkou jehlu, která je připojena k injekční stříkačce, což umožňuje nasát tekutiny a buňky.
  • Obrazem řízené biopsie jsou řízeny zobrazovacími postupy – jako jsou rentgenové nebo CT vyšetření – takže váš lékař má přístup ke konkrétním oblastem, jako jsou plíce, játra nebo jiné orgány.
  • Vakuové biopsie využívají k odběru buněk odsávání z vakua.

Biopsie kůže

Pokud máte na kůži vyrážku nebo lézi, která je podezřelá pro určitý stav, nereaguje na léčbu předepsanou lékařem nebo jejíž příčina není známa, může lékař provést nebo nařídit biopsii postižené oblasti kůže. . Toho lze dosáhnout pomocí lokální anestezie a odstraněním malého kousku oblasti žiletkou, skalpelem nebo malou kruhovou čepelí nazývanou „punč“. Vzorek bude odeslán do laboratoře, aby hledala důkazy o stavech, jako je infekce, rakovina a zánět kožních struktur nebo krevních cév.

Chirurgická biopsie

Někdy se může stát, že se u pacienta objeví oblast zájmu, kterou nelze bezpečně nebo účinně dosáhnout pomocí výše popsaných metod, nebo byly výsledky jiných bioptických vzorků negativní. Příkladem může být nádor v břiše poblíž aorty. V tomto případě může chirurg potřebovat získat vzorek pomocí laparoskopu nebo tradičním řezem.

Rizika biopsie

Jakýkoli lékařský zákrok, který zahrnuje rozbití kůže, nese riziko infekce nebo krvácení. Jelikož je však řez malý, zejména u jehlových biopsií, je riziko mnohem nižší.

Jak se připravit na biopsii

Biopsie mohou vyžadovat určitou přípravu ze strany pacienta, jako je příprava střev, čirá tekutá strava nebo nic ústy. Váš lékař vás poučí o tom, co dělat před zákrokem.

Jako vždy před lékařským zákrokem informujte svého lékaře, jaké léky a doplňky užíváte. Možná budete muset přestat užívat některé léky před biopsií, jako je aspirin nebo nesteroidní protizánětlivé léky.

Sledování po biopsii

Po odebrání vzorku tkáně jej budou muset vaši lékaři analyzovat. V některých případech může být tato analýza provedena v době postupu. Častěji však bude nutné vzorek poslat k testování do laboratoře. Výsledky mohou trvat několik dní až týdnů.

Jakmile dorazí výsledky, může vám lékař zavolat, abyste se o výsledky podělili, nebo vás požádat, abyste se dostavili na následnou schůzku a probrali další kroky.

Pokud výsledky ukázaly známky rakoviny, váš lékař by měl být schopen z vaší biopsie určit typ rakoviny a úroveň agrese. Pokud byla vaše biopsie provedena z jiného důvodu, než je rakovina, laboratorní zpráva by měla být schopna vést vašeho lékaře při diagnostice a léčbě tohoto stavu.

Pokud jsou výsledky negativní, ale podezření lékaře je stále vysoké, ať už jde o rakovinu nebo jiné stavy, možná budete potřebovat další biopsii nebo jiný typ biopsie. Váš lékař vás bude moci vést nejlepším kurzem. Máte-li jakékoli dotazy ohledně biopsie před zákrokem nebo ohledně výsledků, neváhejte a promluvte si se svým lékařem. Možná budete chtít své otázky zapsat a vzít si je s sebou na příští návštěvu kanceláře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY