Boj proti stigmatu s Národním dnem psychoterapie

Oslava Národního dne psychoterapie může pomoci zmírnit stigma duševních poruch pro lidi kolem vás.

Zatímco některé slavnostní dny jsou spíše na pováženou nebo jsou navrženy tak, aby byly hloupé, jiné mají přinést povědomí o kritických otázkách. Národní den psychoterapie pomáhá i nadále upozorňovat na důležitost povědomí o duševním zdraví.

Kdy je národní den psychoterapie?

Národní den psychoterapie se koná 25. září. Tento den byl založen v roce 2012 a vytvořila ho skupina studentů a profesionálů, kteří chtěli zvýšit povědomí o důležitosti duševního zdraví.

Jakou barvu byste měli nosit na národní den psychoterapie?

Oficiální barvou podpory Národního dne psychoterapie je tyrkysová. Oficiálním logem dne je totiž tyrkysová poradenská židle nebo gauč.

Jak můžete podpořit národní den psychoterapie?

Primárním cílem Národního dne psychoterapie je zvýšit povědomí o důležitosti podpory duševního zdraví a pomoci odstranit stigma, které mnoha lidem často brání získat pomoc, kterou potřebují.

Vzdělávání ostatních o tom, proč mohou být služby duševního zdraví prospěšné, je jednou z nejlepších věcí, které mohou lidé udělat, aby normalizovali myšlenku vyhledat pomoc, když ji potřebují.

Některé skvělé způsoby, jak sdílet význam psychoterapie, mohou zahrnovat:

 • darování svého času nebo peněz do bezplatných nebo levných poradenských center
 • bojují se stigmatem kolem získání pomoci tím, že podpoří jejich cestu k léčbě
 • sdílet příběh o tom, jak vám terapie pomohla

Co lidem brání v psychoterapii?

Kdybyste měli zlomenou ruku, pravděpodobně byste nepředstírali, že se nic neděje. Ve většině případů byste zamířili na pohotovost nebo alespoň zavolali lékaři, aby zjistili, co dělat. Stejně tak přátelé a rodina by chtěli, abyste co nejrychleji dostali tu nejlepší pomoc, jakou můžete.

Ale nějak, když jde o „zranění“ našeho duševního stavu, karta se obrátí a lidé často čelí soudu nebo odsouzení. V mnoha případech, pokud nemáte „zřejmý“ diagnostikovaný stav duševního zdraví, jako je schizofrenie nebo bipolární porucha, společnost jako celek ne vždy podporuje hledání pomoci ke zvládání nebo lepšímu pochopení vašich emocí.

Místo toho se lidé mohou ocitnout obvinění z toho, že jsou slabí, měkcí nebo hledají pozornost. I když k tomuto odporu dochází na makroúrovni napříč společností, u některých skupin, jako jsou etnické menšiny a barevné komunity, může být zesílen.

Jak výzkum duševního zdraví postupuje, odborníci nyní chápou, že k úzkosti v oblasti duševního zdraví mohou také přispívat další faktory, jako je generační trauma, a dokonce sdílený stres založený na interakcích nebo předsudcích společnosti vůči rasovým a etnickým komunitám. Stigmata však stále mohou mnoha lidem bránit v získání pomoci, kterou potřebují.

Proč je psychoterapie tak důležitá?

Pro někoho s diagnostikovanou nebo nediagnostikovanou duševní chorobou může být nevyhledání pomoci nebezpečné a dokonce život ohrožující v závislosti na závažnosti jejich stavu. Ale i pro lidi, kteří netrpí duševní chorobou, může být pocit přemožení emocemi bez spolehlivého východiska škodlivý.

Symptomy jako stažení ze společnosti, ztráta zájmu o předchozí koníčky a dokonce i pocity beznaděje jsou vedlejšími účinky neřešených potřeb duševního zdraví.

Nicméně vzhledem k tomu, že špatné duševní zdraví se může projevit jako fyzické onemocnění, je třeba uvést, že péče o své duševní zdraví je stejně důležitá – ne-li více – než jít k lékaři na každoroční aktualizaci fyzického zdraví nebo očkování.

Jak pomáhá psychoterapie

V dokonalém světě, kdykoli se objeví problém, můžete si sednout s přítelem nebo členem rodiny a sdílet své pocity bez obav z výčitek, soudů nebo nevyžádaných názorů. Jenže realita může být daleko jiná.

Ať už víte, že váš společenský kruh možná nerozumí, nebo prostě nemáte zájem slyšet běžecký komentář o tom, co by někdo jiný udělal ve vaší kůži, psychoterapie je konstruktivní východisko, které lidem pomáhá naučit se lépe zvládat své emoce. přeformulovat jejich myšlení nebo jednoduše získat přístup k poslechovému uchu bez úsudku.

Jednoduše řečeno, psychoterapie je terapie hovorem. Během sezení bude váš terapeut používat různé techniky, aby:

 • vám pomohou identifikovat stresory nebo spouštěče
 • ukázat vám nové způsoby, jak zvládat emoce nebo přesměrovat vzorce chování
 • naučí vás, jak přeformulovat svou perspektivu a zaměřit se na ovladatelné aspekty
 • pracujte s vámi, abyste lépe pochopili, proč opakující se negativní myšlenky ovládají vaši mysl
 • pomůže vám najít radost v každodenním životě a pěstovat štěstí
 • objevte pravý zdroj rušivých nebo obsedantních myšlenek
 • vyvinout nástroje k překonání nezdravých vzorců
 • naučí vás způsoby, jak prohloubit vaše přátelství a posílit vaši podpůrnou síť

Přístupnost je klíčová

Během pandemie COVID-19 byla virtuální terapie normalizována – mnoho lidí se rozhodlo pro teleterapii nebo videohovory přes tradiční model v kanceláři.

Přístupnost však není jen o schopnosti fyzicky nebo virtuálně se spojit s terapeutem, zahrnuje také cenovou dostupnost a rozmanitost. To je další klíčová zásada Národního dne psychoterapie.

Nejen, že lidé potřebují vědět, že není žádná hanba vyhledat pomoc, ale že je také možné najít dostupnou péči a také licencované terapeuty, kteří vypadají jako oni. Vzdělávání společnosti o tom, jak najít nízkonákladovou terapii nebo potvrdit, zda je terapeut hrazen pojištěním, je také zásadní.

 • Zjistěte více o tom, proč může být práce s černošským terapeutem pro černochy klíčová
 • Přečtěte si, jak najít LGBTQIA+ afirmujícího terapeuta
 • Zjistěte více o nejlepších bezplatných a levných možnostech terapie
 • Najděte nejlepší možnosti online terapie pro dospívající nebo mladší děti

 • Přečtěte si více o terapii určené pro muže

Duševní zdraví je stejně důležité jako vaše fyzické zdraví a výzkumy stále dokazují, že tyto dvě věci spolu souvisí.

Ať už se snažíte zpracovat velkou traumatickou událost, žijete s duševní chorobou nebo se prostě chcete naučit, jak zvládat obecný stres či úzkost, řešením by mohla být psychoterapie. Společnost však musí pochopit, že hledání pomoci není známkou slabosti – a proto je důležitý Národní den psychoterapie.

Jak najít toho nejlepšího terapeuta pro vás.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY