Chirurgické možnosti pro Parkinsonovu chorobu

Zahrnujeme produkty, o kterých si myslíme, že jsou pro naše čtenáře užitečné. Pokud nakoupíte prostřednictvím odkazů na této stránce, můžeme získat malou provizi Zde je náš postup.

Healthline ukazuje vám pouze značky a produkty, za kterými si stojíme.

Náš tým důkladně zkoumá a vyhodnocuje doporučení, která uvádíme na našich stránkách. Abychom zjistili, že se výrobci produktů zabývali normami bezpečnosti a účinnosti, musíme:

 • Zhodnoťte ingredience a složení: Mají potenciál způsobit škodu?
 • Ověřte si fakta všechna zdravotní tvrzení: Jsou v souladu se současným souborem vědeckých důkazů?
 • Posuďte značku: Funguje bezúhonně a dodržuje osvědčené postupy v oboru?

Provádíme průzkum, abyste našli důvěryhodné produkty pro vaše zdraví a wellness.

Přečtěte si více o našem procesu prověřování.

Hluboká mozková stimulace (DBS) je primární chirurgický zákrok, který se dnes provádí u Parkinsonovy choroby, a je jedním z předních způsobů léčby pro ty, kteří nereagují na perorální léky.

Parkinsonova choroba ničí neurony ve vašem mozku, které vysílají signály do vašeho těla týkající se pohybu, vaší nálady a dalších. Léčba Parkinsonovy choroby neposkytuje lék, ale může pomoci zmírnit vaše příznaky.

K léčbě Parkinsonovy choroby a jejích příznaků se nejčastěji používají léky jako levodopa. Pokud pro vás perorální léky nefungují, může být vhodné zvážit chirurgické možnosti, jako je hluboká mozková stimulace (DBS).

Tento článek se podívá na chirurgické možnosti pro Parkinsonovu chorobu, včetně toho, kdo je dobrým kandidátem, podrobností o postupech a úspěšnosti.

Chirurgické možnosti pro Parkinsonovu chorobu

Chirurgická léčba Parkinsonovy choroby je obvykle vyhrazena pro lidi, kteří nereagují na perorální léky. Pokud jste vyzkoušeli jiné léčebné strategie bez zlepšení, lékař nebo zdravotnický pracovník může navrhnout chirurgické přístupy nebo jiné terapie, které vám pomohou kontrolovat vaše příznaky.

Většina chirurgických technik vyvinutých pro pomoc při léčbě Parkinsonovy choroby se zaměřuje na zmírnění motorických příznaků nebo zlepšení podávání dopaminové substituční terapie.

Chirurgické techniky pro Parkinsonovu chorobu zahrnují:

 • Ablativní operace: Tato operace lokalizuje a zničí (odstraní) tkáně ve vašem mozku, které způsobují třes a další příznaky Parkinsonovy choroby.
 • Transplantace: Také nazývaná restorativní chirurgie, tato léčba implantuje buňky produkující dopamin do určitých částí vašeho mozku.
 • DBS: Tento postup vloží hluboký mozkový stimulátor do oblastí vašeho mozku, které způsobují třes a pomalost. Místo ničení buněk je stimulátor vyřadí z činnosti pulzy elektřiny. Bylo prokázáno, že tato léčba zlepšuje symptomy s méně vedlejšími účinky než jiné léčby.

U některých lidí s Parkinsonovou chorobou může být také potřeba korekčních operací. Falls jsou běžné a není neobvyklé, že se u lidí s Parkinsonovou chorobou rozvine vychýlení páteře. Vaše potřeba těchto typů procedur bude záviset na vašich individuálních příznacích a na tom, jaké komplikace se u vás mohou objevit.

Co to znamená mít Parkinsonovu chorobu?

Parkinsonova choroba je neurologická porucha, která způsobuje pohybové, náladové a kognitivní problémy. Nemoc napadá neurony, které vysílají signály z vašeho mozku ven do vašeho těla. Příznaky onemocnění se obvykle časem zhoršují.

Existuje mnoho možností léčby Parkinsonovy choroby, ale žádná z nich není lékem.

Výhody hluboké mozkové stimulace (DBS) pro Parkinsonovu chorobu

DBS byl propagován v 80. letech 20. století a schválen Food and Drug Administration (FDA) v roce 2003 pro léčbu Parkinsonovy choroby. Stala se preferovanou chirurgickou možností.

Dnes je to považováno za druhý nejdůležitější objev léčby Parkinsonovy choroby po perorálním léku levodopě.

DBS používá chirurgicky implantované elektrody a neurotransmiter k odesílání elektrických proudů přes vaše neuronové sítě.

Tyto elektrické proudy Parkinsonovu chorobu neléčí, ale mohou pomoci vykolejit abnormální elektrické signály, které nemoc generuje. Toto narušení může vést ke zlepšení symptomů, jako je třes.

Ne každý je kandidátem na DBS. Tato možnost vyžaduje invazivní chirurgický zákrok pro počáteční implantaci.

Co můžete očekávat po operaci hluboké mozkové stimulace (DBS).

Počáteční implantace elektrod a neurotransmiteru používaného v DBS je invazivní proces, který může trvat několik hodin. Ale změny ve stimulačním systému lze provést neinvazivně, jakmile se uzdravíte.

Úpravy naprogramování neurotransmiteru se po prvotní implantaci provádějí na dálku v ordinaci vašeho chirurga.

Ať už máte DBS nebo jiný postup k léčbě Parkinsonovy choroby, lidé s Parkinsonovou chorobou, kteří podstoupí operaci, mohou zaznamenat následující komplikace:

 • delirium
 • problémy s polykáním
 • kolísání krevního tlaku
 • infekce močového ústrojí
 • zácpa

Promluvte si s lékařem před operací DBS o tom, co můžete očekávat, a také o všech krocích, které byste mohli podniknout, abyste předešli chirurgickým komplikacím.

Další příznaky, které můžete zaznamenat po operaci DBS pro Parkinsonovu chorobu

DBS není procedura, která přichází bez vedlejších účinků. Zatímco DBS může být užitečné při zmírnění některých motorických příznaků Parkinsonovy choroby, nějaké studie spojili tento postup s nárůstem deprese, zapomnětlivosti a dalších kognitivních nebo psychologických symptomů.

Jak Parkinsonova nemoc ovlivňuje zotavení po operaci?

Většina chronických onemocnění nebo stavů má určitý dopad na vaše zotavení z operace a jiných invazivních postupů. Výjimkou není ani Parkinsonova choroba.

Celková anestezie může maskovat neurologické příznaky Parkinsonovy choroby a dokonce je hned po operaci zhoršit.

Navíc anestetika a další léky používané během operace mají vysoké riziko interakce s léky používanými k léčbě Parkinsonovy choroby. Jakékoli chirurgické plány by tedy měly být koordinovány s lékařem, který dohlíží na vaši Parkinsonovu péči.

Některé studie to také zjistily spinální anestetikum vedlo k menšímu počtu pooperačních komplikací než celková anestetika u lidí s Parkinsonovou chorobou.

Kvůli potenciálním komplikacím, které se mohou vyskytnout během a po operaci, zahrnuje výběr kandidátů pro DBS – nebo dokonce zvažování lidí pro jiné chirurgické zákroky – složitý proces výběru, který může zahrnovat více zdravotních specialistů.

Budete potřebovat další ošetření po DBS?

Neexistují žádné operace ani léky, které by dokázaly Parkinsonovu chorobu úplně vyléčit. Jedna studie odhalila, že nerealistická očekávání hrála roli u 4 % až 38 % lidí s Parkinsonovou chorobou, kteří byli kvůli DBS odmítnuti.

Promluvte si s lékařem o očekávaných výsledcích lékařské nebo chirurgické léčby vašich konkrétních příznaků a stádia Parkinsonovy choroby. Mějte na paměti, že budete muset pokračovat ve spolupráci se zdravotnickým pracovníkem a v léčbě Parkinsonovy choroby bez ohledu na terapii, kterou dostáváte.

Míra úspěšnosti DBS

V jedné studii, téměř 73 % lidí s Parkinsonovou chorobou, kteří byli léčeni DBS, hlásilo zlepšení třesu více než jakýkoli jiný symptom.

více než 90 % lidí, kteří podstoupili proceduru, byli s výsledkem spokojeni. Mezi 50 % a 78 % říkají, že jim léčba pomohla znovu získat nezávislost při dokončování každodenních činností, jako je oblékání, vaření a vyřizování pochůzek.

Parkinsonovy operace v populární kultuře

Zatímco některá lékařská televizní dramata mohou přehánět svou schopnost léčit určité stavy (např. Dr. Meredith Grayová léčí Parkinsonovu chorobu v epizodě Grey’s Anatomy), jiná mohou pomoci vzdělávat nebo odstranit strach z lidí s konkrétním onemocněním.

Například operace mozku může být děsivý pojem, ale informování o těchto postupech v populární kultuře a mezi celebritami může poskytnout dávku uklidnění. Takový je případ Michaela J. Foxe, který podstoupil proceduru DBS v roce 2015. Dalším byl Greg Grindley, který byl prvním pacientem, kterému kdy byla procedura DBS v roce 2015 vysílána živě na National Geographic.

Dokonce i bez vysílání přímých operací nebo fiktivních televizních léčebných terapií může nalezení spojení se slavnými lidmi a celebritami učinit život s nemocemi, jako je Parkinsonova choroba, pro některé lidi trochu příbuznější.

Mezi známé osobnosti, kterým byla diagnostikována Parkinsonova choroba, patří:

 • George HW Bush
 • Muhammad Ali
 • Michael J. Fox
 • Neil Diamond
 • Alan Alda
 • Billy Graham
 • Rev. Jesse Jackson
 • Papež Jan Pavel II
 • Ozzy Osbourne
 • Janet Reno
 • Linda Rondstadtová
 • Robin Williams

Často kladené otázky o operaci Parkinsonovy choroby

Můžete podstoupit operaci zad, pokud máte Parkinsona?

Zda jste kandidátem na jakoukoli operaci, je rozhodnutí, které nejlépe učiníte vy a lékař, který dohlíží na vaši Parkinsonovu péči. Operace zad a páteře jsou u lidí s Parkinsonovou chorobou poměrně běžné, aby se napravily vychýlení páteře a další deformity, které mohou být výsledkem onemocnění.

Můžete podstoupit operaci šedého zákalu, pokud máte Parkinsonovu chorobu?

Parkinsonova choroba není pro operaci šedého zákalu zásadní. Ve skutečnosti, mnoho lidí s Parkinsonem podstoupí operaci šedého zákalu. Promluvte si s chirurgem a zdravotníkem, který dohlíží na vaši Parkinsonovu péči o zvládání třesu a dalších komplikací, které by mohly ohrozit váš postup.

Jaké jsou ICD kódy pro operaci Parkinsonovy choroby?

Diagnostický kód pro Parkinsonovu chorobu je G20, ale kódy pro operaci DBS se mohou lišit. Některé z nejběžnějších Účtovací kódy Mezinárodní klasifikace nemocí (ICD) pro operaci DBS k léčbě Parkinsonovy choroby zahrnují:

 • 00H00MZ (implantace elektrody)
 • 00H03MZ (implantace elektrody)
 • L8679 (implantace neurostimulátoru)
 • L8686 (implantace neurostimulátoru)
 • L8687 (implantace neurostimulátoru)
 • L8688 (implantace neurostimulátoru)
 • 61863 (chirurgické zákroky)
 • 61864 (chirurgické zákroky)
 • 61867 (chirurgické zákroky)
 • 61868 (chirurgické zákroky)
 • 95970 (programování zařízení)
 • 95983 (programování zařízení)
 • 95984 (programování zařízení)

Kolik stojí operace Parkinsonovy choroby?

Přesná cena operace DBS závisí na řadě faktorů, včetně toho, kde žijete, jaké další zdravotní problémy máte a jaké komplikace se u vás vyvinou.

V tomhle starší studie, náklady byly odhadnuty na zhruba 162 000 $ v počátečním postupu DBS a během 5 let poté. jiný výzkum odhaduje náklady DBS kolem 135 000 $.

Medicare také pokrývá některé postupy DBS od roku 2003.

Před operací se informujte u svého poskytovatele zdravotního pojištění nebo veřejné zdravotní agentury, abyste potvrdili pokrytí.

Existuje několik chirurgických možností, které lze použít ke zvládání příznaků Parkinsonovy choroby, ale žádná z nich není lékem.

DBS je hlavní chirurgický výkon, který se dnes provádí. Je to jeden z předních způsobů léčby Parkinsonovy choroby pro ty, kteří nereagují na perorální léky.

Promluvte si se zdravotnickým pracovníkem, abyste zjistili, zda jste kandidátem na operaci k léčbě Parkinsonovy choroby nebo jiných stavů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY