Chronické selhání ledvin

Co je to chronické selhání ledvin?

Vaše ledvinyjsou zodpovědné za filtrování přebytečných tekutin a odpadních produktů z vaší krve. Tento odpad je pak odstraněn ve vaší moči. Chronické selhání ledvin se týká ztráty funkce ledvin v průběhu měsíců nebo let. V pokročilých stádiích se ve vašem těle zálohují nebezpečné úrovně odpadu a tekutin. Tento stav se také nazývá chronické onemocnění ledvin.

Příznaky chronického selhání ledvin

Pokud jste v raných stádiích chronického selhání ledvin, můžete nebo nemusíte mít příznaky. Mnoho z prvních známek selhání ledvin může být zaměněno s jinými nemocemi a stavy. To ztěžuje diagnostiku.

Počáteční příznaky zahrnují:

 • nevolnost a zvracení
 • ztráta chuti k jídlu
 • svědění
 • bolest na hrudi
 • nekontrolovatelný vysoký krevní tlak
 • neočekávané hubnutí

Pokud se poškození ledvin zhorší, nakonec si všimnete příznaků. To se však nemusí stát, dokud již není napácháno mnoho škod.

Příznaky pozdější fáze zahrnují:

 • potíže zůstat ve střehu
 • křeče a záškuby
 • necitlivost ve vašich končetinách
 • slabost
 • únava
 • zápach z úst
 • kůže, která je tmavší nebo světlejší než obvykle
 • bolest kostí
 • nadměrná žízeň
 • snadno krvácí a modřiny
 • nespavost
 • močení mnohem více nebo méně než obvykle
 • škytavka
 • oteklé nohy a kotníky
 • chybějící menstruace
 • dušnost

Chronické onemocnění ledvin může také vést k závažným komplikacím, včetně:

 • vysoký krevní tlak
 • nahromadění tekutiny v plicích nebo jiných oblastech
 • nedostatek vitaminu D, který může ovlivnit zdraví vašich kostí
 • poškození nervů, které může vést k záchvatům

Příčiny chronického selhání ledvin

Cukrovka a vysoký krevní tlak jsou nejčastějšími stavy, které vedou k chronickému selhání ledvin.

Mezi další příčiny patří:

 • poškození funkce ledvin
 • opakující se infekce ledvin
 • zánět ve filtračním systému vašich ledvin
 • vrozené onemocnění ledvin
 • obstrukce vašich močových cest
 • autoimunitní poruchy

Vyšší riziko chronického selhání ledvin máte, pokud:

 • kouř
 • jsou obézní
 • mít cukrovku
 • mít srdeční onemocnění
 • mají vysoký cholesterol
 • mají v rodinné anamnéze onemocnění ledvin
 • jsou domorodí Američané, Afroameričané nebo Asiaté-Američané
 • jsou starší 65 let

Diagnostika chronického selhání ledvin

Pokud máte vysoký krevní tlak, cukrovku nebo jiný stav, který vám zvyšuje riziko selhání ledvin, lékař bude pravděpodobně sledovat funkci vašich ledvin. Zajistěte pravidelné kontroly a nahlaste jakékoli neobvyklé příznaky.

Fyzikální zkouška

Při schůzce vás lékař důkladně vyšetří. Selhání ledvin může způsobovat zálohování tekutin v plicích nebo srdci. Váš lékař vyšetří tyto orgány tím, že je poslechne stetoskopem. To může lékaři poskytnout důležité klinické informace.

Testy krve a moči

Pokud si váš lékař myslí, že byste mohli mít chronické selhání ledvin, nařídí vyšetření krve a moči.

Krevní testy na funkci ledvin měří hladiny elektrolytů a odpadu ve vaší krvi. Měří odpadní produkty, jako je kreatinin a krevní močovina. Kreatinin je vedlejším produktem svalového metabolismu. Krevní močovina je zbytkem, když vaše tělo rozkládá bílkoviny. Když vaše ledviny fungují správně, vylučují obě látky.

Budou provedeny testy moči ke kontrole abnormalit. Například protein je normálně ve vaší moči přítomen pouze ve stopovém množství. Zvýšená hladina bílkovin může znamenat problémy s ledvinami měsíce nebo dokonce roky, než se objeví další příznaky. Váš močový sediment a buňky nalezené ve vaší moči budou také vyšetřeny v laboratoři.

Zobrazovací testy

Zobrazovací testy mohou poskytnout strukturální detaily vašich ledvin. Patří sem ultrazvuk, MRI nebo CT vyšetření.

Biopsie

Pokud si váš lékař stále není jistý příčinou vašich příznaků, může provést biopsii. To lze provést jako jehlovou biopsii nebo otevřenou biopsii.

Biopsie jehlou je nejběžnějším typem biopsie ledvin. Během tohoto postupu vám lékař nebo technik zavede do ledviny speciální jehlu. To je považováno za minimálně invazivní postup.

Během otevřené biopsie vám lékař pomocí chirurgického řezu odhalí ledvinu. Tento postup vyžaduje přísné sterilní techniky a celkovou anestezii.

Poté, co lékař odebere vzorek tkáně ledvin, odešle jej do laboratoře k mikroskopickému vyšetření.

Výsledky testování a následná opatření

Výsledky vašeho vyšetření pomohou lékaři stanovit diagnózu. Může jim také pomoci určit příčinu selhání ledvin.

Pokud máte diagnostikované chronické selhání ledvin, budete potřebovat pravidelné krevní testy. Ty budou použity k měření různých látek ve vašem těle, jako je vápník, draslík, cholesterol, sodík, hořčík a fosfor. Budete také muset podstoupit průběžné testy funkce ledvin na hladiny kreatininu a močoviny.

Léčba chronického selhání ledvin

Na chronické selhání ledvin neexistuje lék. Existují však opatření, která můžete zpomalit jeho postup.

Léky

Selhání ledvin je spojeno s vysokým krevním tlakem, takže vám lékař může nasadit léky na krevní tlak. Možná budete také potřebovat léky zvané statiny ke snížení hladiny cholesterolu.

Lidé s chronickým selháním ledvin mají často anémii. Anémie nastává, když vaše tělo neprodukuje dostatek červených krvinek. Možná budete potřebovat doplněk, který pomůže zvýšit produkci červených krvinek. Protože vaše tělo potřebuje k výrobě krvinek železo, může vám lékař předepsat také železné pilulky nebo panáky. V některých případech můžete ke zlepšení zdraví červených krvinek potřebovat transfuzi krve.

Pokud váš problém s ledvinami způsobuje zadržování tekutin, diuretika vám mohou pomoci zmírnit otoky. Tento lék vás nutí často močit.

Doplňky vápníku a vitaminu D pomáhají chránit vaše kosti. Pokud máte chronické onemocnění ledvin, budete mít nižší než normální hladiny vitaminu D, který je nezbytný pro vstřebávání vápníku. Užívání vitaminu D sníží riziko zlomenin kostí. Fosfát je zvýšen při selhání ledvin, což může také snížit absorpci vápníku v těle. Lékař vám může předepsat pojiva fosfátů, což je typ léku ke kontrole hladiny fosfátů.

Antihistaminika mohou zmírnit příznaky svědění kůže.

Při nevolnosti mohou pomoci antiemetika.

Strava

Mohou být také nutné dietní změny. Lidé s chronickým selháním ledvin obvykle potřebují omezit příjem bílkovin. Když vaše tělo zpracovává bílkoviny, vytváří odpadní produkty. Vaše ledviny jsou zodpovědné za filtrování tohoto odpadu. Dieta s nízkým obsahem bílkovin jim práci usnadňuje.

Možná budete také muset sledovat hladinu soli, draslíku a fosfátu. Ve spolupráci s dietologem zjistíte, kolik těchto látek byste měli sníst.

Zvykněte si číst etikety. I když do jídla nepřidáte kuchyňskou sůl, mnoho připravených jídel, jako je konzervovaná polévka nebo rychlé občerstvení, již obsahuje sodík.

Zjistěte, které potraviny mají vysoký obsah draslíku a které naopak nízké. Vaše ledviny jsou zodpovědné za odfiltrování přebytečného draslíku z vašeho těla. Pokud nefungují dobře, nebudou moci správně filtrovat draslík. U lidí s chronickým selháním ledvin může být vysoká hladina draslíku (hyperkalemie) život ohrožující. Může to vést k abnormální srdeční činnosti nebo paralýze.

Vaše ledviny nemusí být schopny zpracovat ani fosfát. Fosfát může také snížit schopnost vašeho těla absorbovat vápník. Mezi potraviny s vysokým obsahem fosfátů patří ryby, mléčné výrobky, vejce a maso. Možná budete muset jíst méně z nich.

Možná budete také muset omezit tekutiny, aby vaše ledviny nemusely příliš pracovat.

Lidé s chronickým selháním ledvin často hubnou. Ujistěte se, že konzumujete dostatek kalorií z potravin, které váš dietetik schválil a doporučil.

Životní styl

Měli byste se také vyvarovat kouření a udržovat si aktuální informace o očkování, včetně očkování proti chřipce. Diskutujte o doplňcích a volně prodejných lécích se svým lékařem, než je začnete užívat. Pokud vidíte jiné lékaře pro různé podmínky, vždy je informujte o své situaci s ledvinami.

Léčba v konečné fázi

Pokud pokusy o kontrolu vašeho stavu dietou a léky selžou, můžete čelit onemocnění ledvin v konečném stádiu. K tomu dochází, když vaše ledviny pracují pouze na 10 až 15 procent své plné kapacity. V této fázi již vaše ledviny nemohou eliminovat odpad tak rychle, jak ho produkujete.

Existují dvě možnosti léčby onemocnění ledvin v konečném stavu: dialýza a transplantace ledvin.Lékaři se snaží tyto možnosti odložit na co nejdelší dobu, protože oba nesou vážná rizika.

Dialýza je systém pro filtraci odpadních produktů a přebytečných tekutin z krve. Existuje několik způsobů, jak to provést. Dva hlavní typy dialýzy jsou hemodialýzaa peritoneální dialýza. Při hemodialýze je vaše krev filtrována mimo vaše tělo, ve stroji. Při peritoneální dialýze naplníte svou břišní dutinu speciálním roztokem přes katétr. Roztok absorbuje přebytečnou tekutinu a odpad, než se vypustí z vašeho těla. Protože dialýzu je obvykle nutné provádět několikrát týdně, je to velká změna životního stylu. Dialýza také nese riziko infekce.

Transplantace ledvin je pohodlnější než dialýza, pokud najdete vhodnou dárcovskou ledvinu. Dárce musí mít stejnou krevní skupinu jako vy. Nejlepší je obvykle ledvina od žijícího sourozence nebo jiného blízkého příbuzného. Ledvinu byste mohli získat také od zesnulého dárce. Transplantace ledvin však také nese velké riziko infekce, protože budete potřebovat celoživotní imunosupresi.

Dlouhodobý výhled pro chronické selhání ledvin

Někteří lidé s chronickým selháním ledvin dokážou žít mnoho let. Toho lze dosáhnout pouze tehdy, pokud nedovolíte, aby se vaše ledviny zhoršily změnami životního stylu a léky. Budete muset udržovat zdravý režim ledvin po celý život.

Pokud dosáhnete konečného stadia onemocnění ledvin, budete potřebovat dialýzu nebo transplantaci ledviny. Bez takových zásahů je nemoc smrtelná.

Zdraví vašich ledvin ovlivňuje i vaše další orgány a systémy. Mezi možné komplikace selhání ledvin patří selhání srdce a jater, poškození nervů, mrtvice, nahromadění tekutin v plicích, neplodnost, erektilní dysfunkce, demence a zlomeniny kostí.

Děti se selháním ledvin nemusí správně růst, protože jejich ledviny nemohou aktivovat vitamín D. Vitamín D je nezbytný pro růst kostí.

Selhání ledvin také představuje vážná rizika pro těhotné ženy a jejich nenarozené děti. Těhotné ženy se selháním ledvin čelí vyššímu výskytu preeklampsie. Preeklampsie je prudký nárůst krevního tlaku, který může u těhotných žen vést ke krvácení do mozku nebo jater. To může potenciálně zabít těhotné ženy a jejich nenarozené děti.

Prevence chronického selhání ledvin

Změnám zdravého životního stylu můžete zabránit selhání ledvin. Zde jsou některé obecné zásady zdravého života:

 • Ženy a muži nad 65 let by se měli omezit na maximálně jeden alkoholický nápoj denně. Muži mladší 65 let by se měli zastavit u dvou nápojů.
 • Udržujte si dobrou kontrolu svého krevního tlaku.
 • Pokud máte cukrovku, kontrolujte si hladinu cukru v krvi.
 • Pokud máte nadváhu, zkuste se dostat na zdravou váhu. To obvykle znamená konzumovat méně kalorií a být aktivnější.
 • Volně prodejné léky proti bolesti mohou způsobit poškození ledvin. Postupujte podle pokynů na obalech, berte je pouze podle potřeby a prodiskutujte použití léků proti bolesti se svým lékařem, pokud máte nějaké problémy s ledvinami.
 • Pokud kouříte cigarety, přestaňte dnes.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY