Co byste měli vědět o bolesti kotníku

Bolest kotníku se týká jakéhokoli typu bolesti nebo nepohodlí v kotnících. Tato bolest může být způsobena zraněním, jako je podvrtnutí, nebo zdravotním stavem, jako je artritida.

Podle National University of Health Sciences (NUHS) je podvrtnutí kotníku jednou z nejčastějších příčin bolesti kotníku – tvoří 85 procent všech zranění kotníku. K podvrtnutí dochází, když se vaše vazy (tkáně, které spojují kosti) roztrhnou nebo přetíží.

Většina výronů kotníku jsou boční výrony, ke kterým dochází, když se vaše noha převaluje, což způsobuje, že se váš vnější kotník zkroutí směrem k zemi. Tato akce natahuje nebo trhá vazy.

Vymknutý kotník často otéká a dělá si modřiny asi 7 až 14 dní. Může však trvat několik měsíců, než se vážné zranění úplně zahojí.

Čtěte dále a zjistěte příčiny bolesti kotníku a jak ji léčit.

Stavy s bolestí kotníku jako symptom

Podvrtnutí je častou příčinou bolesti kotníku. Výrony jsou obecně způsobeny, když se kotník převalí nebo zkroutí tak, že se vnější kotník pohybuje směrem k zemi a trhá vazy kotníku, které drží kosti pohromadě.

Rolování kotníku může také způsobit poškození chrupavky nebo šlach vašeho kotníku.

Bolest může být také důsledkem:

 • artritidy, konkrétně osteoartrózy
 • dna
 • poškození nebo poranění nervů, jako je ischias
 • ucpané krevní cévy
 • infekce v kloubu

Dna se objevuje, když se v těle hromadí kyselina močová. Tato vyšší než normální koncentrace kyseliny močové (vedlejší produkt normálního rozkladu starých buněk v těle) může ukládat krystaly v kloubech, což způsobuje ostrou bolest.

Pseudogout je podobný stav, kdy se v kloubech hromadí usazeniny vápníku. Příznaky dny i pseudodny zahrnují bolest, otok a zarudnutí. Artritida může také způsobit bolest kotníku. Artritida je zánět kloubů.

Více typů artritidy může způsobit bolest kotníků, ale osteoartróza je nejčastější. Osteoartróza je často způsobena opotřebením kloubů. Čím jsou lidé starší, tím je pravděpodobnější, že se u nich vyvine artróza.

Septická artritida je artritida, která je způsobena bakteriální nebo plísňovou infekcí. To může způsobit bolest v kotnících, pokud jsou kotníky jednou z infikovaných oblastí.

Péče o bolest kotníku doma

Pro okamžitou domácí léčbu bolesti kotníku se doporučuje metoda RICE. To zahrnuje:

 • Odpočinek. Vyhněte se zatížení kotníku. Snažte se prvních pár dní hýbat co nejméně. Pokud musíte chodit nebo se pohybovat, použijte berle nebo hůl.
 • Led. Začněte tím, že si na kotník položíte pytel ledu alespoň na 20 minut v kuse, s 90 minutami mezi polevou. Dělejte to třikrát až pětkrát denně po dobu 3 dnů po zranění. To pomáhá snížit otoky a necitlivou bolest.
 • Komprese. Omotejte si zraněný kotník elastickým obvazem, jako je ACE obvaz. Neomotávejte ho tak pevně, aby vám znecitlivěl kotník nebo aby vám zmodraly prsty u nohou.
 • Nadmořská výška. Kdykoli je to možné, udržujte kotník zvednutý nad úrovní srdce na hromadě polštářů nebo jiném typu podpůrné konstrukce.

Můžete užívat volně prodejné (OTC) léky, jako např acetaminofen nebo ibuprofen, k úlevě od bolesti a otoku. Jakmile bolest odezní, jemně procvičujte kotník otáčením v kruzích. Otáčejte v obou směrech a zastavte, pokud to začne bolet.

Můžete také použít ruce k jemnému prohnutí kotníku nahoru a dolů. Tato cvičení vrátí váš rozsah pohybu, pomohou snížit otoky a urychlí proces zotavení.

Pokud je vaše bolest kotníku důsledkem artritidy, nebudete schopni úplně vyléčit zranění. Existují však způsoby, jak to můžete zvládnout. Může pomoci:

 • použití lokální léky proti bolesti
 • vzít nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) ke snížení bolesti, otoku a zánětu
 • zůstaňte fyzicky aktivní a dodržujte kondiční program zaměřený na mírné cvičení
 • praktikovat zdravé stravovací návyky
 • protáhněte se, abyste si udrželi dobrý rozsah pohybu v kloubech
 • udržujte svou tělesnou hmotnost ve zdravém rozmezí, což sníží stres na klouby

Možnosti léčby bolesti kotníku

Pokud úpravy životního stylu a OTC léčba prostě nezmírňují bolest, možná je čas podívat se na jiné možnosti.

Ortopedická vložka do boty nebo ortéza na chodidlo nebo kotník je skvělý nechirurgický způsob, jak pomoci vyrovnat klouby a udržet bolest a nepohodlí na uzdě. Vložky dostupné v různých velikostech a stupních tuhosti podporují různé části chodidla a přerozdělují tělesnou hmotnost, čímž poskytují úlevu od bolesti.

Kotníková ortéza funguje velmi podobně. Tyto výztuhy jsou k dispozici v různých velikostech a úrovních podpory. Některé lze nosit s běžnými botami, zatímco jiné jsou o něco více všezahrnující, připomínající sádru, která zakrývá kotník i nohu.

I když několik druhů může být k dispozici v lékárně nebo lékárně, je nejlepší poradit se s lékařem, abyste byli správně vybaveni.

Steroidní injekce mohou být použity ke snížení bolesti a zánětu. Injekce obsahují léčivo nazývané kortikosteroidy, které snižují ztuhlost otoku a bolest v postižené oblasti.

Většina injekcí trvá jen několik minut a poskytuje úlevu během několika hodin, zatímco účinky údajně trvají 3 až 6 měsíců. Nejlepší na tom je, že se jedná o neinvazivní, nechirurgický postup, který vás může nechat doma odpočívat ve stejný den.

Kdy se poradit s lékařem

Zatímco většina výronů kotníku se zahojí s trochou TLC a domácí péče, je důležité vědět, kdy zranění postoupilo za tento bod.

Ti, kteří zažívají extrémní otoky nebo modřiny spolu s neschopností přiložit váhu nebo tlak na oblast bez výrazné bolesti, by se měli poradit s lékařem.

Dalším obecným pravidlem je vyhledat lékařskou pomoc, pokud během prvních několika dnů nedošlo ke zlepšení.

Odnést

Bolest kotníku je často způsobena běžnými zraněními, jako je podvrtnutí, nebo zdravotními stavy, jako je artritida, dna nebo poškození nervů. Nepohodlí běžně přichází ve formě otoků a modřin po dobu 1 až 2 týdnů.

Během této doby se snažte odpočívat, zvednout nohu a ledovat si kotník třikrát až pětkrát denně prvních pár dní. OTC léky mohou také poskytnout určitou úlevu.

Ale pokud bolest přetrvává i poté, zamiřte k lékaři, aby prošel všechny vaše možnosti, od speciálních kotníkových ortéz a bot až po operaci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY