Co byste měli vědět o snížené produkci moči

Přehled

Oligurie je lékařský termín pro snížený výdej moči. Oligurie je považována za výdej moči menší než 400 mililitrů, což je méně než asi 13,5 unce v průběhu 24 hodin.

Absence moči je známá jako anurie. Za anurii se považuje méně než 50 mililitrů nebo méně než asi 1,7 unce moči za 24 hodin.

Co způsobuje oligurii?

Existuje mnoho potenciálních příčin oligurie. Ty se pohybují od dočasných stavů až po vážnější onemocnění.

Dehydratace

Dehydratace je nejčastější příčinou sníženého výdeje moči.

K dehydrataci obvykle dochází, když jste nemocní s průjmem, zvracením nebo jinou nemocí a nemůžete nahradit tekutiny, které ztrácíte. Když k tomu dojde, vaše ledviny zadržují co nejvíce tekutin.

Infekce nebo trauma

Méně typickými příčinami oligurie jsou infekce nebo trauma. Ty mohou způsobit, že se tělo dostane do šoku. To snižuje průtok krve do vašich orgánů.

Šok je lékařská pohotovost a vyžaduje okamžitou péči.

Obstrukce močových cest

K obstrukci nebo zablokování močových cest dochází, když moč nemůže opustit ledviny. To může postihnout jednu nebo obě ledviny a obvykle vede ke snížení produkce moči.

V závislosti na tom, jak rychle se obstrukce objeví, může zablokování také způsobit další příznaky, jako jsou:

 • bolest těla
 • nevolnost
 • zvracení
 • otok
 • horečka

Léky

Některé léky mohou způsobit, že budete produkovat méně moči.

Mezi léky, o kterých je známo, že to mohou způsobit, patří:

 • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 • léky na vysoký krevní tlak, jako jsou ACE inhibitory

 • gentamicin, antibiotikum

Pokud vaše léky způsobují, že uvolňujete méně moči, měli byste své obavy probrat se svým lékařem. Mohou vám změnit léky nebo upravit vaši aktuální dávku.

Nikdy neměňte nebo nepřestávejte užívat léky bez předchozí konzultace s lékařem.

Kdy bych měl vyhledat lékařskou pomoc?

Vždy byste měli upozornit svého lékaře, pokud zaznamenáte snížený výdej moči. Pokud ještě nemáte poskytovatele primární péče, můžete procházet lékaře ve vaší oblasti pomocí nástroje Healthline FindCare.

Pokud máte pocit, že vaše tělo může být v šoku, měli byste vyhledat pohotovostní lékařskou pomoc. Může to být způsobeno vážnou infekcí nebo traumatem, které vyžaduje rychlé lékařské ošetření.

Měli byste také okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud si myslíte, že zvětšená prostata nebo jiný stav může blokovat vaše močové cesty. Ucpaný močový trakt se může rychle rozvinout v anurii. Anurie vyžaduje okamžitou léčbu, aby se zabránilo vážnému poškození ledvin.

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte snížený výdej moči spolu s:

 • závrať
 • rychlý puls
 • točení hlavy

Jak se oligurie diagnostikuje?

Neexistují žádné možnosti samoléčby pro snížený výdej moči. K identifikaci příčiny a poskytnutí nejvhodnější léčby je vždy nutná lékařská péče.

Během vaší návštěvy vám lékař před stanovením diagnózy položí řadu otázek. Pravděpodobně budou chtít vědět, kdy snížený výkon začal, zda k němu došlo náhle a zda se od začátku ještě zhoršil.

Může vám pomoci, když budete přibližně vědět, kolik tekutin každý den vypijete. Měli byste také vědět, zda více pití zvyšuje výdej moči a kolik moči denně produkujete.

Váš lékař může potřebovat, abyste poskytli vzorek moči nebo se o to alespoň pokusili. Budou to analyzovat na barvu, bílkoviny a hladiny kyseliny močové. Budou také testovat vzorek na jakékoli známky infekce.

Ujistěte se, že jste svému lékaři řekli o jakýchkoli dalších příznacích, které máte, o jakýchkoli lécích nebo bylinných doplňcích, které užíváte, a o tom, zda máte v minulosti problémy s ledvinami nebo močovým měchýřem.

Možná budete potřebovat další testy. Mohou zahrnovat:

 • krevní testy
 • CT vyšetření
 • ultrazvuk břicha
 • sken ledvin

Jaké jsou možnosti léčby oligurie?

Vaše léčba bude záviset na příčině vaší oligurie. Váš lékař může předepsat infuzi, která rychle rehydratuje vaše tělo nebo dialýzu, aby pomohla odstranit toxiny, dokud nebudou vaše ledviny znovu fungovat správně.

Můžete také chtít použít speciální nápojové směsi, abyste nahradili všechny elektrolyty ztracené během této doby a zabránili oligurii.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Výhled pro někoho s oligurií závisí na příčině stavu. Pokud se neléčí, je možné, že snížený výdej moči může způsobit zdravotní komplikace, jako jsou:

 • hypertenze
 • srdeční selhání
 • anémie
 • dysfunkce krevních destiček
 • gastrointestinální problémy

Většina případů vyžaduje lékařské ošetření. Promluvte si se svým lékařem, jakmile zaznamenáte oligurii, abyste vytvořili léčebný plán, který vám nejlépe vyhovuje.

Jak mohu zabránit oligurii?

Obecně nelze zabránit snížení produkce moči, pokud je to způsobeno zdravotním stavem. Nejčastější příčinou tohoto příznaku je však dehydratace. Dehydrataci se můžete vyhnout tím, že zajistíte, že zůstanete neustále hydratovaní.

Nezapomeňte zvýšit příjem tekutin vždy, když máte horečku, průjem nebo jinou nemoc. Můžete také chtít použít speciální nápojové směsi, abyste nahradili všechny elektrolyty ztracené během této doby a zabránili oligurii.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY