Co byste měli vědět o správě hladin glukózy

Jaké jsou hladiny glukózy v krvi?

Pokud máte cukrovku, řízení hladiny glukózy v krvi je důležitou součástí řízení vašeho stavu. Je to proto, že vysoká hladina cukru v krvi může způsobit dlouhodobé komplikace.

Když máte cukrovku, vaše tělo není schopno dostat cukr z krve do buněk nebo vyrobit dostatek inzulinu. To způsobuje vysokou hladinu krevního cukru nebo vysokou hladinu glukózy. Sacharidy v potravinách způsobují, že hladina cukru v krvi stoupá po jídle.

Když jíte potraviny, které obsahují sacharidy, proces trávení je přemění na cukry. Tyto cukry se uvolňují do krve a transportují do buněk. Pankreas, malý orgán v břiše, uvolňuje hormon nazývaný inzulín, aby se v buňce setkal s cukrem.

Inzulín funguje jako „most“, který umožňuje cukru přejít z krve do buňky. Když buňka používá cukr k energii, hladina cukru v krvi klesá.

Pokud máte cukrovku, je buď problém s produkcí inzulinu ve slinivce břišní, nebo v buňkách využívajících inzulín, nebo v obojím.

Mezi různé typy diabetu a onemocnění souvisejících s diabetem patří:

Diabetes 1. typuje, když tělo přestane vyrábět inzulín.

 • Diabetes typu 2je obvykle kombinací slinivky břišní, která nevytváří dostatek inzulinu, a buněk, které inzulín nepoužívají dobře, což se nazývá inzulínová rezistence.

 • Prediabetes je obvykle tehdy, když buňky špatně využívají inzulín.

 • Gestační diabetes je, když se u vás rozvine diabetes ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o kontrole a správě hladin glukózy.

Kdy zkontrolovat hladinu glukózy v krvi

Promluvte si se svým lékařem nebo poskytovateli zdravotní péče o nejvhodnějších časech ke kontrole glykémie. Optimální časy se u každé osoby liší.

Některé možnosti zahrnují:

 • po půstu (po probuzení nebo nejedení po dobu osmi až 12 hodin), nebo před jídlem
 • před a po jídle, abyste zjistili, jaký vliv mělo jídlo na hladinu cukru v krvi
 • Před každým jídlem se rozhodněte, kolik inzulínu si podáte
 • před spaním

Přineste záznam o svých hladinách cukru v krvi na schůzky s lékařem, abyste je mohli zkontrolovat a v případě potřeby provést změny ve vaší léčbě.

Jak zkontrolovat

Ke kontrole hladiny glukózy v krvi budete muset odebrat vzorek krve. Můžete to udělat doma pomocí monitoru glykémie. Nejběžnější typ monitoru glykémie používá lancetu k píchnutí na špičku prstu a odebrání malé kapky krve. Poté tuto kapku krve položíte na jednorázový testovací proužek.

Testovací proužek vložíte do elektronického glukometru před nebo po aplikaci krve. Měřič měří hladinu glukózy ve vzorku a vrací číslo na digitálním displeji.

Další možností je kontinuální monitor glukózy. Pod kůži vašeho břicha je vložen malý drát. Každých pět minut bude drát měřit hladiny glukózy v krvi a doručovat výsledky na monitorovací zařízení nošené na vašem oblečení nebo v kapse. To vám a vašemu lékaři umožňuje sledovat hladinu glukózy v krvi v reálném čase.

Doporučené cílové hodnoty krevního cukru

Čísla glykémie se měří v miligramech na decilitr (mg/dl).

American Diabetes Association (ADA) a American Association of Clinical Endocrinologists (AACE) mají různá doporučení pro cíle glykémie pro většinu lidí s diabetem 2. typu:

Načasování Doporučení ADA Doporučení AACE
nalačno a před jídlem 80-130 mg/dl pro negravidní dospělé
2 hodiny po jídle

Poraďte se se svým lékařem, abyste se dozvěděli více o svých cílech glykémie. Váš lékař vám může pomoci určit, na které pokyny se zaměřit. Nebo s vámi mohou spolupracovat na nastavení vlastních cílů glukózy.

Co mám dělat, když jsou moje hladiny glukózy příliš vysoké?

Měli byste s lékařem stanovit léčebný plán. Hladiny glukózy můžete zvládnout dietou a dalšími změnami životního stylu, jako je hubnutí. Cvičení může také pomoci snížit hladinu glukózy.

V případě potřeby mohou být do léčby přidány léky. Většina lidí s diabetem typu 2 začne užívat metformin jako svůj první lék. Existuje mnoho různých typů léků na diabetes, které působí různými způsoby.

Injekce inzulínu je jedním ze způsobů, jak rychle snížit hladinu glukózy. Lékař vám může předepsat inzulín, pokud potřebujete pomoci se správou hladin glukózy. Váš lékař určí vaše dávkování a projde s vámi, jak a kdy si ji aplikovat.

Informujte svého lékaře, zda jsou vaše hladiny glukózy trvale vysoké. To by mohlo znamenat, že musíte užívat pravidelné léky nebo provádět jiné změny ve vašem plánu léčby diabetu. Spolupráce se svým lékařem, abyste dostali hladinu glukózy pod kontrolu, je důležitá. Trvale vysoké hladiny mohou vést k závažným komplikacím, jako je diabetická neuropatie nebo selhání ledvin.

Diabetický stravovací plán

Potraviny, které jíte, mohou mít velký vliv na hladinu glukózy.

Nevynechávejte jídla. Nepravidelné stravovací návyky mohou způsobit špičky a poklesy glykémie a ztěžují stabilizaci.

Zařaďte do svého jídelníčku zdravé sacharidy, potraviny bohaté na vlákninu a libové bílkoviny. Mezi zdravé sacharidy patří:

 • ovoce
 • zelenina
 • celozrnné
 • fazole a jiné luštěniny

Spravujte množství zdravých sacharidů, které jíte při jídle a občerstvení. Přidejte bílkoviny a tuky, abyste zpomalili trávení a vyhnuli se skokům v krevním cukru.

Omezte potraviny s vysokým obsahem nasycených a trans -tuků, cholesterolu a sodíku. Místo toho jezte zdravé tuky, které jsou důležité pro vyváženou stravu. Obsahují:

 • ořechy
 • semena
 • avokádo
 • olivy
 • olivový olej

Omezte konzumaci zpracovaných potravin. Často rychle tráví a zvyšují hladinu cukru v krvi. Tyto potraviny mohou mít vysoký obsah:

 • sodík
 • cukr
 • nasycený
 • trans -tuky
 • kalorie

Vařte zdravá jídla ve velkém a poté je skladujte v nádobách o velikosti jedné porce v chladničce nebo mrazničce. Zdravá volba, kterou lze snadno uchopit, vám může pomoci vyhnout se výběru méně zdravých možností, když spěcháte nebo máte opravdu hlad.

Kromě zdravé výživy nezapomeňte do svého denního režimu zařadit také pravidelné cvičení. Pokud s cvičením začínáte, poraďte se před zahájením se svým lékařem. Pak začněte pomalu a propracujte se k ráznějším rutinám.

Můžete také přidat více cvičení prostřednictvím malých změn, včetně:

 • po schodech místo výtahu
 • procházky po bloku nebo vaší kanceláři o přestávkách
 • parkování dále od vchodů do obchodů při nakupování

Časem se tyto malé změny mohou stát velkým přínosem pro vaše zdraví.

Výhled

Sledování hladin glukózy v krvi je důležitým krokem při léčbě diabetu. Znalost vašich čísel také pomůže informovat svého lékaře o změnách, které možná budete muset provést ve svém léčebném plánu.

Dodržování zdravé a vyvážené stravy, cvičení a užívání léků podle předpisu by vám mělo pomoci udržet normální hladinu glukózy. Poraďte se svým lékařem, pokud potřebujete pomoc při sestavování diety nebo cvičebního plánu, nebo si nejste jisti, jak užívat léky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY