Co byste měli vědět o srdečním bloku druhého stupně: Příznaky, příčiny a léčba

Srdeční blok druhého stupně je potenciálně závažný, ale léčitelný stav ovlivňující elektrický systém srdce. Léčba může vyžadovat kardiostimulátor ke stabilizaci srdečního rytmu.

Elektrické impulsy, které se šíří z horních srdečních komor (síní) dolů do dolních komor (komor), udržují vaše srdce stabilní a účinným způsobem. Srdeční blok druhého stupně je stav, kdy impulsy ze síní občas nedosáhnou komor.

Srdeční bloky mohou být také nazývány atrioventrikulárními (AV) bloky.

Existují dva různé druhy srdeční blokády druhého stupně: Mobitz typ 1 a Mobitz typ II. Mobitz typ II může vyžadovat kardiostimulátor nebo jinou léčbu k udržení zdravého srdečního rytmu.

Pokud se neléčí účinně, srdeční blok druhého stupně může vést k přetrvávajícím symptomům, jako jsou mdloby a nízký krevní tlak, nebo k závažnějším komplikacím, pokud se stav zhorší na srdeční blok třetího stupně.

Tento článek se blíže podívá na dva typy srdeční blokády druhého stupně spolu s příznaky, příčinami a léčbou.

Jaké jsou dva typy srdeční blokády druhého stupně?

Dva typy srdeční blokády druhého stupně, Mobitz typ I a Mobitz typ IIoba souvisí s přerušovanými signály putujícími ze sinusového uzlu v síních dolů do komor.

Sinusový uzel je část srdce, kde vzniká elektrická aktivita zodpovědná za váš srdeční tep. Když se elektrický impuls dostane do komor, způsobí jejich kontrakci a pumpuje krev do plic a zbytku těla.

Mobitz typ I

Diagnóza Mobitz typu I – také nazývaná „Wenckebachův srdeční blok“ – znamená, že impulsy ze sinusového uzlu se zpomalují a zpomalují. Občas srdce úplně vynechá úder. Poté se impulsy znovu spustí a zpomalí se, dokud srdce nevynechá další úder.

Mobitz typ II

U Mobitze typu II srdce náhodně bije. Tím se liší od Mobitz I, ve kterém dochází k předvídatelnému prodloužení části srdečního cyklu před vynecháním tepu.

Srdeční blokády jsou kategorizovány podle závažnosti

Srdeční blok prvního stupně je nejmírnější typ. Znamená to, že impulsy ze síní se výrazně zpomalují, ale stále se dostávají do komor. Srdeční blok prvního stupně často nevyžaduje žádnou léčbu.

Srdeční blok druhého stupně je stav, kdy impulsy ze síní občas nedosáhnou komor. K udržení zdravého srdečního rytmu může být zapotřebí kardiostimulátor a další léčba.

Srdeční blok třetího stupně je nejzávažnější a je často považován za lékařskou pohotovost. Elektrické impulsy již necestují ze síní do komor. Někdy se tomu říká „úplný srdeční blok“.

Normální srdeční frekvence vs. srdeční blok prvního stupně, druhého stupně a třetího stupně srdeční blokády (AV). Ilustrace Paul Lawrence.

Jaké jsou příznaky srdeční blokády druhého stupně?

Někteří lidé se srdeční blokádou druhého stupně nemají žádné znatelné příznaky. Ale když jsou přítomny příznaky, mohou zahrnovat:

 • bolest na hrudi
 • únava
 • točení hlavy
 • dušnost
 • nevolnost

Dušnost nesouvisející s fyzickou námahou a nevysvětlitelnou bolest na hrudi by měly být považovány za naléhavé lékařské případy, protože obojí může být příznakem srdečního infarktu nebo jiných vážných zdravotních problémů.

Pokud zaznamenáte epizody točení hlavy nebo se cítíte unavenější než obvykle, ihned si promluvte s lékařem.

Co způsobuje srdeční blok druhého stupně?

Primární příčinou srdeční blokády druhého stupně je základní srdeční onemocnění nebo poškození srdce, jako je srdeční infarkt, vrozená srdeční choroba nebo operace srdce. Mezi další možné příčiny srdeční blokády druhého stupně patří:

 • abnormální hladiny elektrolytů (sodík, draslík atd.).
 • onemocnění, jako je sarkoidóza a revmatická horečka
 • zánětlivé nebo infekční srdeční stavy
 • nízké hladiny štítné žlázy
 • Lymeská nemoc
 • Některé léky, jako jsou beta-blokátory, blokátory vápníkových kanálů nebo antiarytmika

Některé děti se rodí s vrozenou srdeční blokádou. Obvykle se jedná o komplikaci spojenou s autoimunitním onemocněním matky.

Kdo je ohrožen srdeční blokádou druhého stupně?

Lidé se srdečním onemocněním jsou vystaveni vysokému riziku jakéhokoli typu srdečního bloku. A studie 2019 také naznačuje, že lidé s vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou glukózy v krvi mohou mít také zvýšené riziko rozvoje srdečního bloku.

Postupující věk je dalším rizikovým faktorem, a to i pro lidi, kteří dosud neobdrželi diagnózu žádných srdečních problémů.

Mobitz typ II se obvykle vyskytuje u lidí se strukturálními srdečními problémy, často v důsledku infarktu nebo autoimunitního onemocnění, které způsobilo sklerózu (jizvení) myokardu, tlusté tkáně srdečního svalu.

Jak se diagnostikuje srdeční blok druhého stupně?

Lékaři obvykle diagnostikují srdeční blok druhého stupně pomocí elektrokardiogramu (EKG). EKG je neinvazivní, bezbolestný test, který využívá měkké elektrody umístěné na kůži hrudníku k posouzení elektrické aktivity srdce. Údaje EKG mohou odhalit, zda srdce prožívá Mobitz typ I nebo Mobitz typ II.

Pokud standardní EKG nedokáže detekovat srdeční blok druhého stupně – někdy kvůli epizodám, které se nevyskytují, když jedinec podstupuje EKG – lékaři mohou doporučit implantovatelný monitor smyčky nebo nositelný monitor Holter. Tato zařízení mohou kdykoli zachytit abnormální elektrickou aktivitu.

Diagnóza také zahrnuje přehled vaší anamnézy a současných příznaků, stejně jako fyzické vyšetření.

Jak se léčí srdeční blok druhého stupně?

Pokud je Mobitz typ I asymptomatický, možná nebudete potřebovat žádnou léčbu.

Pokud máte symptomatický Mobitz I nebo II a příčina je reverzibilní, jako je abnormalita elektrolytů nebo vedlejší účinek léku, náprava základní příčiny je léčba. Pokud srdeční blok zmizí, kardiostimulátor není nutný.

Z nevratných příčin vám však lékař pravděpodobně doporučí implantovat kardiostimulátor.

Kardiostimulátor je malé zařízení napájené baterií umístěné těsně pod kůží blízko klíční kosti. Vysílá elektrické signály přes velmi tenké dráty nebo vede k srdci, aby udrželo jeho tep v ustáleném rytmu.

Možná budete také muset užívat léky, abyste dostali svůj krevní tlak a hladinu glukózy v krvi do zdravých rozmezí.

Jaké jsou potenciální komplikace srdeční blokády druhého stupně?

Vzhledem k tomu, že srdeční blok druhého stupně může snížit průtok krve v celém těle, zejména do mozku, můžete pociťovat závratě a mdloby. Mdloby jsou spojeny s pády a zraněními souvisejícími s pády.

Snížený průtok krve může také poškodit některé orgány, pokud je pokles krevního oběhu podstatný nebo pokud se nechá snížený průtok krve trvat příliš dlouho.

Jednou z hlavních komplikací Mobitz typu II je, že má větší riziko rozvoje do srdeční blokády třetího stupně.

A kazuistika z roku 2022 naznačuje, že ve vzácných případech může snížení silného průtoku krve mozkem způsobené srdeční blokádou druhého stupně způsobit určité kognitivní poruchy.

Jaký je výhled pro lidi se srdeční blokádou druhého stupně?

S léčbou je výhled na srdeční blok druhého stupně obecně docela dobrý. Typ srdečního bloku druhého stupně, který máte, však může ovlivnit váš výhled.

Mobitz typ I je často asymptomatický a v těchto případech jsou k udržení zdraví srdce nebo kvality života nutné malé nebo žádné zásahy.

Výhled pro Mobitz typ II závisí do značné míry na příčině problému. Implantace kardiostimulátoru může pomoci snížit riziko komplikací a zmírnit příznaky.

Srdeční blok druhého stupně je potenciálně závažný, ale léčitelný stav ovlivňující elektrický systém srdce. Znamená to, že impulsy potřebné k udržení tlukotu srdce stabilním a robustním způsobem se ne vždy správně pohybují po elektrických drahách srdce.

Dodržování předepsaného léčebného režimu a pravidelné kontroly kardiostimulátoru u svého lékaře, pokud je to nutné, vám poskytne nejlepší šance na udržení zdravé funkce srdce po dlouhou dobu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY