Co dělá alkohol s vašimi zuby?

Alkohol a tělo

Zatímco mírná konzumace alkoholu může být součástí zdravého životního stylu, alkohol není obecně považován za zdravý. Část jeho smíšené pověsti pochází z krátkodobých i dlouhodobých účinků, které má na vaše tělo a vaše zdraví, od mozku, přes hladinu cukru v krvi až po játra.

Ale jaké jsou účinky alkoholu na vaše dásně, ústní tkáň a zuby?

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) definuje umírněné pití alkoholu jako jeden nápoj denně pro ženy a ne více než dva drinky denně pro muže. CDC považuje za těžké pití více než osm nápojů týdně pro ženy a 15 nebo více pro muže.

Onemocnění dásní, zubní kaz a vředy v ústech jsou mnohem pravděpodobnější u těžkých pijáků a zneužívání alkoholu je druhým nejčastějším rizikovým faktorem rakoviny ústní dutiny. Přečtěte si více o tom, jak alkohol ovlivňuje tělo.

A co zuby?

Lidé s poruchou užívání alkoholu mívají vyšší hladiny plaku na zubech a jsou třikrát pravděpodobně dojde k trvalé ztrátě zubů.

Jsou však mírní pijáci ohroženi vážným onemocněním zubů a úst? Neexistuje mnoho průkazných lékařských důkazů. Zubaři však říkají, že vidí účinky pravidelného střídmého pití.

Barvení

„Barva v nápojích pochází z chromogenů,“ vysvětluje Dr. John Grbic, ředitel orální biologie a klinického výzkumu v zubním lékařství na Columbia’s College of Dental Medicine. Chromogeny se vážou na zubní sklovinu, která byla narušena kyselinou v alkoholu a barví zuby. Jedním ze způsobů, jak to obejít, je pití alkoholických nápojů brčkem.

„Pokud dáváte přednost míchání likéru s tmavými limonádami nebo pití červeného vína, rozlučte se s bílým úsměvem,“ říká Dr. Timothy Chase, DMD, ze SmilesNY. „Kromě obsahu cukru mohou tmavě zbarvené nealkoholické nápoje zabarvit nebo zabarvit zuby. Nezapomeňte si mezi pitím vypláchnout ústa vodou.”

Podle Dr. Josepha Bankera, DMD, z Creative Dental, je pivo jen nepatrně lepší. „Pivo je kyselé stejně jako víno. To zvyšuje pravděpodobnost, že se zuby zbarví tmavým ječmenem a slady, které se nacházejí v tmavších pivech.“

Suchost

Banker také poznamenává, že nápoje s vysokým obsahem alkoholu, jako jsou lihoviny, vysušují ústa. Sliny udržují zuby vlhké a pomáhají odstraňovat plak a bakterie z povrchu zubu. Snažte se zůstat hydratovaní pitím vody, zatímco pijete alkohol.

Jiná poškození

Poškození zubů související s alkoholem se zvyšuje, pokud žvýkáte ve svých nápojích led, který vám může zlomit zuby, nebo pokud do nápoje přidáte citrusy. American Dental Association uvádí, že i vymáčknutí citronu by mohlo narušit zubní sklovinu.

Jeden studie dospěli však k závěru, že červené víno zabíjí ústní bakterie zvané streptokoky, které jsou spojovány se zubním kazem. To znamená, že nezačínejte pít červené víno jen z tohoto důvodu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY