Co je biliární drenáž?

Drén žlučovodu je postup, který zahrnuje otevření překážek nebo ošetření otvorů v žlučovém systému.

Co je to drenáž žlučovodů?

Drenáž žlučovodů, nazývaná také žlučová drenáž, může pomoci léčit ucpané žlučové cesty, takže žluč může proudit tak, jak má, a pomáhá játrům trávit tuky.

Zjistěte více o drenáži žluči, včetně toho, jak funguje, potenciálních rizicích a dalších důležitých informacích, které je třeba prodiskutovat s lékařem.

Proč by někdo měl žlučový odtok?

Žlučový drén pomáhá napravit ucpaný nebo úzký žlučovod. Může také pomoci přesměrovat žluč v případech, kdy jsou v postiženém žlučovodu otvory.

Když žlučovod nefunguje tak, jak by měl, žluč se může vrátit do jater nebo případně uniknout do břicha. Pokud se tyto problémy se žlučovými cestami neléčí, mohou vést k závažným komplikacím, jako je silná bolest, infekce a žloutenka (žloutnutí kůže).

Biliární drenáž může být doporučena jako součást vašeho léčebného plánu pro následující stavy:

 • poranění žlučovodů
 • zánět žlučovodu (sklerotizující cholangitida)
 • nádory žlučovodů
 • jiné nádory, které se mohou vyvinout ve vašich játrech, žlučníku nebo slinivce břišní
 • zvětšené lymfatické uzliny, které mohou doprovázet nádory

 • infekce žlučových cest (cholangitida)
 • žlučové kameny
 • zánět slinivky břišní

Postup odvodu žlučovodů

Přesný postup se může lišit v závislosti na přesné příčině akumulace žluči, ale můžete očekávat následující obecné kroky:

Biliární drenáž. | Jason Hoffman

Před zákrokem

Před zákrokem vám mohou být předepsána antibiotika, která pomohou předejít možným infekcím. Lékař také vyšetří funkci ledvin a srážlivost krve.

Můžete být požádáni, abyste dočasně přestali užívat léky, které mohou zvýšit krvácení, jako jsou léky na ředění krve nebo nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Večer před zákrokem se také budete muset postit.

Během procedury

Během biliární drenáže lékař zavede katétr do ucpaného žlučovodu. Tato malá plastová trubička se vkládá skrz kůži a jejím cílem je pomoci odstranit nahromaděnou žluč. Druhá strana katétru je pak spojena s externím sběrným vakem.

Stentování lze použít několik dní po počáteční drenáži žlučovodu. To pomáhá otevřít úzký nebo ucpaný žlučovod a napomáhat vnitřnímu odtoku žluči.

Po proceduře

Po zákroku budete přemístěni do zotavovací místnosti, kde bude sestra sledovat vaše životní funkce.

Celkově byste měli být propuštěni během několika hodin po drenáži žluči. I když se jedná o ambulantní zákrok, stále budete potřebovat někoho, kdo vás odveze domů.

Péče o váš žlučový odtok

Než půjdete domů, sestra vás naučí, jak se doma starat o žlučový odtok. To zahrnuje výměnu obvazů kolem odtoku a každodenní čištění solným roztokem. Kromě toho budete muset sběrný vak vyprázdnit během dne, než se naplní.

Kdo je kandidátem na drenáž žlučovodů?

Můžete být kandidátem na drenáž žlučovodů, pokud máte základní onemocnění, které způsobuje zúžení nebo obstrukci jednoho nebo více žlučovodů. Mezi možné příznaky problému se žlučovými cestami patří:

 • žloutenka
 • horečka
 • bolest břicha
 • tmavá moč
 • světlá stolice
 • nevolnost nebo zvracení
 • svědicí pokožka
 • snížená chuť k jídlu
 • neúmyslné hubnutí

Jak účinná je biliární drenáž?

Celkově je drenáž žlučových cest považována za účinnou, zejména u stavů žlučovodů, které jsou diagnostikovány a léčeny včas. Jedním příkladem je akutní cholangitida, kdy žlučová drenáž může být kombinována s antibiotiky.

Ne všechny ucpané žlučovody mohou být ošetřeny drénem. U některých lidí může být zapotřebí více invazivních operací k otevření blokády namísto žlučové drenáže.

Míra účinnosti biliární drenáže může také záviset na účelu postupu. Například, jedna studie z roku 2017 zjistili, že míra přežití u maligních případů biliární obstrukce se pohybovala od několika dnů do měsíců.

Potenciální rizika a vedlejší účinky

Zatímco drenáž žlučových cest je považována za minimálně invazivní postup, stále existují potenciální rizika a vedlejší účinky, které je třeba předem projednat s lékařem. Mohou zahrnovat:

 • únik a hromadění žluči v břiše (ascites)
 • krevní infekce
 • krvácení, které může být závažné
 • otok, krvácení nebo infekce v okolí katétru
 • migrace implantovaných stentů (kde se pohybují ve vašem těle)

Kdy byste měli kontaktovat lékaře po drenáži žlučovodů?

Pokud máte podezření, že máte vedlejší účinky po odtoku žlučovodů, je důležité okamžitě kontaktovat lékaře. Rovněž by měly být hlášeny jakékoli bolesti břicha, gastrointestinální změny nebo žloutenka.

Často kladené otázky o drenáži žluči

Pokud lékař doporučí drenáž žluči, pravděpodobně budete mít mnoho otázek týkajících se časové osy a celkového postupu. Zde je několik příkladů.

Jak dlouho trvá biliární drenáž?

Biliární drenáž je ambulantní zákrok. Obvykle půjdete domů ve stejný den po zákroku, pokud se během zotavování nevyskytnou nějaké komplikace, které vyžadují hospitalizaci.

Kdo provádí drenáž žlučových cest a kde se provádí?

Žlučovou drenáž obvykle provádí odborník nazývaný intervenční radiolog. Jsou vyškoleni v provádění postupů řízených zobrazovacími přístroji, jako jsou rentgenové záření a ultrazvuk. Váš postup bude pravděpodobně probíhat v ambulantním radiologickém zařízení.

Jak dlouho zůstává žlučový drenážní katétr?

Žlučový drenážní katétr se obvykle mění každé 2 až 3 měsíce. Přesná doba, po kterou katétr a drenážní vak potřebujete, se může lišit v závislosti na vašem stavu a na tom, jak často je potřeba vak vyprazdňovat.

Jak vypadá drenáž žluči?

Žluč, která je normálně vylučována játry a do žlučníku prostřednictvím žlučových cest, má žlutozelený vzhled. Když máte odtok žluči, všimnete si, že tato žlutozelená látka vytéká z katétru do sběrného sáčku.

Odnést

Biliární drenáž je postup používaný k odstranění nebo přesměrování žluči kvůli problémům s vašimi žlučovými cestami. Tato ambulantní léčba může být doporučena pro různé základní problémy se žlučovými cestami, včetně infekcí, zánětů a nádorů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY