Co je líné oko?

Přehled

Lékařský termín pro líné oko je „tupozrakost“. Amblyopie nastává, když váš mozek zvýhodňuje jedno oko, často kvůli špatnému vidění ve vašem druhém oku. Váš mozek může nakonec ignorovat signály z vašeho slabého nebo „líného“ oka. Tento stav může mít za následek zhoršení zraku a ztrátu hloubkového vnímání.

Vaše postižené oko nemusí nutně vypadat jinak, i když může „bloudit“ různými směry. Odtud pochází termín „líný“. Tento stav obvykle postihne pouze jedno z vašich očí, ale za určitých okolností může být ovlivněno vidění v obou očích.

Tento stav se obvykle vyskytuje u dětí. Podle kliniky Mayo je to hlavní příčina sníženého vidění u dětí.

Je důležité si uvědomit, že líné oko není totéž jako zkřížené nebo otočené oko. Tento stav se nazývá strabismus. Strabismus však může vést k tupozrakosti, pokud se vaše zkřížené oko používá mnohem méně než vaše nezkřížené.

Pokud se amblyopie neléčí, může dojít k dočasné nebo trvalé ztrátě zraku. To může zahrnovat ztrátu hloubkového vnímání i 3-D vidění.

Jaké jsou příznaky líného oka?

Amblyopie může být obtížně zjistitelná, dokud se nestane závažnou. Mezi včasné varovné signály patří:

 • sklon narážet do předmětů na jedné straně
 • oko, které putuje dovnitř nebo ven
 • oči, které vypadají, že nespolupracují
 • špatné vnímání hloubky
 • dvojité vidění
 • šilhání

Co způsobuje líné oko?

Amblyopie souvisí s vývojovými problémy ve vašem mozku. V tomto případě nervové dráhy ve vašem mozku, které zpracovávají zrak, nefungují správně. K této dysfunkci dochází, když vaše oči nedostávají stejné množství používání.

Řada podmínek a faktorů může vést k tomu, že se na jedno oko budete spoléhat více než na druhé. Tyto zahrnují:

 • neustálý strabismus nebo otáčení jednoho oka
 • genetika nebo rodinná anamnéza tupozrakosti
 • různé úrovně vidění v každém z vašich očí
 • poškození jednoho z vašich očí traumatem
 • svěšení jednoho z vašich víček
 • nedostatek vitaminu A.
 • vřed na rohovce nebo jizva

 • operace očí
 • zhoršení zraku, jako je krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus
 • glaukom, což je vysoký tlak ve vašem oku, který může vést k problémům se zrakem a oslepnutí

Oko, které používáte méně, časem zeslábne („líně“).

Jak se diagnostikuje líné oko?

Amblyopie se obvykle vyskytuje pouze v jednom oku. Když se to poprvé objeví, rodiče a děti často nevšimnou tohoto stavu. Je důležité provádět rutinní oční vyšetření jako kojenec a dítě, i když nevykazujete žádné vnější příznaky očních problémů.

Americká optometrická asociace doporučuje, aby děti měly oční vyšetření, když jim je 6 měsíců a 3 roky. Poté by děti měly dostávat rutinní vyšetření každé 2 roky nebo častěji od 6 do 18 let.

Váš oční lékař obvykle provede standardní oční vyšetření k posouzení vidění do obou vašich očí. To zahrnuje řadu testů, jako například:

 • identifikace písmen nebo tvarů v grafu
 • sledovat světlo každým okem a potom oběma očima
 • nechat lékaře, aby se vám podíval do očí pomocí zvětšovacího zařízení

Váš lékař mimo jiné zkontroluje jasnost vašeho vidění, sílu očních svalů a to, jak dobře se vaše oči zaostřují. Budou hledat potulné oko nebo rozdíly ve vidění mezi vašimi očima. U většiny diagnóz amblyopie stačí oční vyšetření.

Jak se léčí líné oko?

Léčba podkladových očních chorob je nejúčinnějším způsobem léčby amblyopie. Jinými slovy, musíte pomoci svému poškozenému oku normálně se vyvíjet. Včasná léčebná opatření jsou jednoduchá a mohou zahrnovat brýle, kontaktní čočky, oční náplasti, oční kapky nebo zrakovou terapii.

Čím dříve se léčíte, tím lepší je výsledek. Obnova však může být stále možná, pokud je vaše amblyopie diagnostikována a léčena, až budete starší.

Brýle/kontaktní čočky

Pokud máte amblyopii, protože jste krátkozrakí nebo dalekozrakí nebo máte astigmatismus v jednom oku, mohou vám být předepsány korekční brýle nebo kontaktní čočky.

Páska přes oko

Nosit náplast přes dominantní oko může pomoci posílit vaše slabší oko. Váš lékař pravděpodobně navrhne, abyste náplast nosili 1 až 2 hodiny denně, v závislosti na tom, jak závažná je vaše amblyopie. Náplast vám pomůže rozvíjet oblast mozku, která kontroluje vidění.

Oční kapky

Kapky lze použít jednou nebo dvakrát denně k zakalení zraku ve vašem zdravém oku. Stejně jako náplast na oko vás to povzbudí k tomu, abyste více používali své slabší oko. Toto je alternativa k nošení náplasti.

Chirurgická operace

Pokud máte zkřížené oči nebo oči, které směřují opačným směrem, možná budete potřebovat operaci svalů oka.

Výhled

Ačkoli amblyopie může v některých případech vést ke zhoršení zraku nebo slepotě, je obvykle velmi dobře léčitelná, zvláště když je chycena brzy. Poraďte se s lékařem, pokud si myslíte, že vy nebo vaše dítě můžete mít tupozrakost.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY