Co je nízká sexuální touha u žen? Mýty vs fakta

Porucha hypoaktivní sexuální touhy (HSDD) – nyní známá jako porucha sexuálního zájmu/vzrušení u žen – je sexuální dysfunkce, která u žen způsobuje sníženou sexuální touhu.

Mnoho žen může nevědomky vydávat příznaky této poruchy za vedlejší účinky hektického pracovního života, změn ve svém těle nebo stárnutí. Ale je to skutečný stav s dostupnou léčbou.

Následují běžné mýty a fakta týkající se HSDD. Tím, že se o tomto stavu vzděláte, můžete mít jistotu a promluvit si se svým lékařem o nalezení léčby této poruchy.

Lepší kvalita života je hned za rohem.

Mýtus: HSDD je součástí stárnutí

Všechny ženy pravděpodobně v určitém okamžiku zaznamenají sníženou sexuální touhu. Ve skutečnosti lékaři zjistili, že ženy obvykle zažívají pokles sexuální touhy, jak stárnou.

Existuje však rozdíl mezi dočasným nedostatkem sexuální touhy a HSDD. Pochopení rozdílu je klíčem k nalezení správné léčby.

Mezi běžné příznaky této poruchy patří:

 • intenzivní pokles nebo ztráta sexuálních myšlenek
 • intenzivní pokles nebo ztráta zájmu o zahájení sexu
 • intenzivní pokles nebo ztráta vnímavosti k partnerovi iniciujícímu sex

Pokud je vaše sexuální touha tak nízká, že to ovlivňuje vaše intimní vztahy, možná je čas promluvit si se svým lékařem. Aby mohla být považována za poruchu, musí způsobovat výrazné utrpení nebo mezilidské potíže a nesmí být lépe vysvětlena jinou duševní poruchou, zdravotním stavem, drogou (legální nebo nelegální), vážným vztahovým stresem nebo jinými závažnými stresory — to je důležité zmínit.

Mnoho různých věcí může přispět ke snížení sexuální touhy u žen. Před zahájením léčby této poruchy je důležité porozumět kořenům vašich příznaků.

Některé faktory přispívající k HSDD zahrnují:

 • hormonální změny
 • chirurgicky navozená menopauza v důsledku odstranění jednoho nebo obou vaječníků (což ukazuje, že ženy mohou trpět touto poruchou bez ohledu na věk)
 • nízké sebevědomí
 • chronické stavy, jako je cukrovka nebo rakovina
 • léčby nebo stavy, které ovlivňují mozek
 • problémy ve vztahu (jako je nedostatek důvěry nebo komunikace)

Mýtus: Velmi málo žen má HSDD

HSDD je nejčastější sexuální poruchou u žen a může se objevit v jakémkoli věku. Podle The North American Menopause Society jsou procenta žen, které mají tento stav, následující:

 • 8,9 procenta (od 18 do 44 let)
 • 12,3 procenta žen (ve věku 45 až 64 let)
 • 7,4 procenta žen (ve věku 65 let a více)

Ačkoli je to běžné, tato porucha je tradičně obtížně diagnostikovatelná kvůli nedostatku povědomí o tomto stavu.

Mýtus: HSDD není pro léčbu vysokou prioritou

HSDD má vysokou prioritu léčby. Sexuální zdraví ženy úzce souvisí s jejím celkovým zdravím a příznaky HSDD by se neměly odsouvat stranou.

Příznaky této poruchy ovlivňují kvalitu života ženy a mohou negativně ovlivnit její intimní vztahy. V důsledku toho mohou některé ženy pociťovat sociální úzkost, nejistotu nebo depresi.

U žen s touto poruchou je také pravděpodobnější, že budou mít komorbidní onemocnění a bolesti zad.

Léčba HSDD zahrnuje:

 • estrogenová terapie
 • kombinovaná terapie, jako je estrogen a progesteron
 • sexuální terapie (mluvení se specialistou může ženě pomoci identifikovat její přání a potřeby)
 • vztahové nebo manželské poradenství, které pomůže zlepšit komunikaci

V srpnu 2015, Food and Drug Administration (FDA) schválila perorální lék zvaný flibanserin (Addyi) pro HSDD u premenopauzálních žen. Toto je první lék schválený k léčbě tohoto stavu. Droga však není pro každého. Nežádoucí účinky zahrnují hypotenzi (nízký krevní tlak), mdloby a závratě.

The FDA schválila v roce 2019 druhou HSDD medikaci, samoinjikovatelnou drogu známou jako bremelanotid (Vyleesi). Nežádoucí účinky mohou zahrnovat těžkou nevolnost a reakce v místě injekce.

Intimita hraje hlavní roli v tělesné a duševní pohodě ženy. Pokud vaše snížená sexuální touha ovlivňuje kvalitu vašeho života, nebojte se promluvit se svým lékařem. K dispozici jsou možnosti léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY