Co je obstrukční onemocnění koronárních tepen?

Obstrukční ICHS je hlavním rizikovým faktorem závažných, potenciálně smrtelných srdečních potíží. Včasná diagnostika a léčba mohou zachovat zdraví vašeho srdce a kvalitu života.

Getty Images

Mít obstrukční onemocnění koronárních tepen (CAD) znamená, že dochází k významnému ucpání tepen, které dodávají krev do vašeho srdečního svalu. Výrazné ucpání nebo stenóza koronární tepny znamená, že více než 50 % tepny je zablokovaná. To může vést k infarktu a dalším vážným zdravotním potížím.

Obstrukční ICHS je nejčastějším typem srdečního onemocnění, které podle odhadů postihuje 1 z každých 20 dospělých ve Spojených státech.

Obstrukční CAD lze léčit chirurgicky a jinými postupy. Můžete být také schopni zvládnout tento stav prostřednictvím zdravého životního stylu a podle rad zdravotnického týmu.

Jaké jsou příznaky?

Obstrukční CAD nemusí mít žádné znatelné příznaky, protože má tendenci postupovat postupně. Vážně omezený průtok krve v srdci může vést k angíně. Angina je bolest na hrudi způsobená snížením okysličené krve, která se dostává do srdečního svalu.

Fyzická námaha může vyvolat epizody anginy pectoris, i když v případech „nestabilní anginy pectoris“ se bolest na hrudi může objevit bez zjevného spouštěče.

Když CAD vede k srdečnímu infarktu, příznaky mohou zahrnovat:

 • závratě nebo točení hlavy
 • únava
 • intenzivní bolest na hrudi, tlak nebo napětí
 • bolest v jedné nebo obou pažích, čelisti nebo krku
 • dušnost
 • slabost

Co způsobuje obstrukční onemocnění koronárních tepen?

Obstrukční onemocnění koronárních tepen (CAD) je obvykle důsledkem aterosklerózy. Ateroskleróza je hromadění plaku ve stěnách vašich tepen. Plak se skládá z cholesterolu, tuků a dalších látek a může se postupně tvořit v kterékoli tepně těla.

Při značném nahromadění plaku v koronárních tepnách se omezí cirkulace do srdce, protože otvor pro proudění krve, známý jako „lumen“, se zužuje.

Jaký je rozdíl mezi obstrukčním a neobstrukčním onemocněním koronárních tepen?

Obstrukční ICHS se liší od neobstrukční koronární arteriální choroby (CAD) v tom, jak úzké jsou koronární arterie a co je příčinou zúžení arterií. Zúžené tepny naznačují stav známý jako „stenóza“.

Obstrukční CAD znamená, že v jedné nebo více koronárních tepnách dochází k významnému nahromadění plaku, což způsobuje sníženou cirkulaci zúženým průsvitem.

U neobstrukční ICHS může být přítomen plak, ale není ho dost na to, aby významně omezoval průtok krve. Místo toho mohou jiné stavy způsobit zúžení tepen u lidí, kteří mají neobstrukční CAD.

Mezi možné příčiny neobstrukční CAD patří:

 • Spazmus koronárních cév: abnormální, náhlé zúžení koronárních tepen
 • Endoteliální dysfunkce: poškození vnitřní výstelky tepen
 • Přemostění myokardu: tlak na koronární tepny z blízké tkáně srdečního svalu

Ačkoli je neobstrukční ICHS méně nebezpečná než obstrukční ICHS, oba stavy mohou vést k angíně, srdečnímu infarktu a srdečnímu selhání.

Jak se obstrukční onemocnění koronárních tepen diagnostikuje a léčí?

Pro diagnostiku obstrukční ICHS lékař zkontroluje vaše příznaky, pokud existují, stejně jako vaši anamnézu a anamnézu vaší rodiny. Onemocnění srdce se může vyskytovat v rodinách.

Poté mohou být provedeny různé testy k potvrzení nebo vyloučení přítomnosti obstrukční ICHS. Tyto testy mohou zahrnovat:

 • MRI vyšetření srdce: MRI vyšetření srdce je také užitečné při diagnostice mikrovaskulárního onemocnění, stejně jako neobstrukční a obstrukční ICHS.
 • Koronární angiografie: Koronární angiografie zahrnuje kontrastní barvivo vstřikované přímo do koronárních tepen, což umožňuje lékaři vidět vnitřek tepen na rentgenové obrazovce. Tento test se obvykle provádí pouze v případě silného podezření na obstrukční ICHS.
 • CT vyšetření vápníku koronární tepny: Procedura vápníku v koronární tepně měří vápník uvnitř tepen. Skóre se často používá u lidí, kteří kouří, nebo u lidí, kteří nemají žádné závažné příznaky CAD.
 • Zátěžový test cvičení: Zátěžový test měří srdeční funkci a průtok krve vašimi koronárními tepnami během fyzické námahy.

Jak se léčí obstrukční CAD?

Pokud je diagnostikována obstrukční ICHS, cílem léčby bude zlepšení průtoku krve do srdce. Existují dvě hlavní možnosti léčby: bypass koronární artérie (CABG) a perkutánní koronární intervence (PCI).

S CABG použije kardiochirurg krevní cévy odebrané odjinud v těle, aby vytvořil objížďku pro proudění krve kolem blokády. Během tohoto postupu srdeční chirurg připojí (nebo naštěpí) krevní cévu k postižené tepně, aby přesměroval krev.

U PCI lékař pomocí katétru zavede stent do oblasti ucpání, čímž přitlačí plát na stěnu tepny a obnoví lepší průtok krve. Stent je flexibilní síťovaná trubice.

K doplnění těchto postupů je také důležité zapojit se do chování zdravého srdce a užívat léky ke kontrole krevního tlaku, cholesterolu a hladiny glukózy v krvi.

Lze obstrukčnímu onemocnění koronárních tepen předejít?

Obstrukční CAD je pro mnoho lidí stav, kterému se lze vyhnout. Strategie pro její prevenci jsou stejné jako doporučené zabránit ateroskleróze.

Některé z nejúčinnějších preventivních strategií zahrnují:

 • jíst vyváženou a pro srdce zdravou stravu, jako je například stravovací plán ve středomořském stylu
 • dopřejte si každodenní cvičení, jako je rychlá 30minutová procházka nebo jiná aerobní aktivita
 • spát 7–9 hodin za noc
 • udržovat střední váhu
 • zvládat stres
 • zvažte ukončení kouření, pokud již kouříte
 • užívat léky předepsané lékařem

Neléčená obstrukční ICHS může vést k infarktu a následným srdečním potížím. Čím dříve budete reagovat na příznaky, tím je pravděpodobnější, že se vyhnete infarktu. Bypass a stentování lze provést jako preventivní opatření nebo v reakci na srdeční infarkt.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY