Co je to filofobie a jak můžete zvládnout strach ze zamilování?

Přehled

Láska může být jednou z nejkrásnějších a nejúžasnějších částí života, ale také může být děsivá. Zatímco některé obavy jsou normální, pro některé je představa zamilovanosti děsivá.

Filofobie je strach z lásky nebo z citového spojení s jinou osobou. Sdílí mnoho stejných rysů jako jiné specifické fobie, zejména ty, které jsou sociální povahy. A může významně ovlivnit váš život, pokud se neléčí.

Čtěte dále a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o filofobii, co ji způsobuje a jak ji můžete překonat.

Příznaky filofobie

Filofobie je zdrcující a nepřiměřený strach ze zamilovanosti, který přesahuje jen typické obavy z toho. Fobie je tak intenzivní, že zasahuje do vašeho života.

Příznaky se mohou lišit od člověka k člověku. Mohou zahrnovat emocionální i fyzické reakce, když dokonce přemýšlíte o tom, že se zamilujete:

 • pocity intenzivního strachu nebo paniky
 • vyhýbání se
 • pocení
 • rychlý srdeční tep
 • potíže s dýcháním
 • potíže s fungováním
 • nevolnost

Možná si uvědomujete, že strach je iracionální, ale přesto se cítíte neschopní jej ovládat.

Filofobie není sociální úzkostná porucha, i když lidé s filofobií mohou mít také sociální úzkostnou poruchu. Sociální úzkostná porucha způsobuje extrémní strach v sociálních situacích, ale liší se od filofobie, protože zahrnuje řadu sociálních kontextů.

Filofobie sdílí některé podobnosti s disinhibovanou poruchou sociální angažovanosti (DSED), poruchou vazby u dětí mladších 18 let. DSED ztěžuje lidem s touto poruchou vytváření hlubokých a smysluplných spojení s ostatními. Obvykle je to důsledek dětského traumatu nebo zanedbávání.

Rizikové faktory pro filofobii

Filofobie je také častější u lidí s traumatem nebo zraněním v minulosti, řekl Scott Dehorty (LCSW-C a výkonný ředitel v Maryland House Detox, Delphi Behavioral Health Group): „Obávám se, že se bolest bude opakovat a riziko za to nestojí. šance. Pokud byl někdo hluboce zraněn nebo opuštěn jako dítě, může mít odpor k tomu, aby se sblížil s někým, kdo může udělat totéž. Strachovou reakcí je vyhnout se vztahům, a tím se vyhnout bolesti. Čím více se člověk vyhýbá zdroji svého strachu, tím více se strach zvyšuje.“

Specifické fobie mohou také souviset s genetikou a prostředím. Podle Mayo Clinic se v některých případech mohou vyvinout specifické fobie kvůli změnám ve fungování mozku.

Diagnóza

Protože filofobie není zahrnuta v Diagnostickém a statistickém manuálu (DSM) Americké psychiatrické asociace, je nepravděpodobné, že by vám váš lékař dal oficiální diagnózu filofobie.

Přesto vyhledejte psychologickou pomoc, pokud váš strach přeroste. Lékař nebo terapeut zhodnotí vaše příznaky a také vaši lékařskou, psychiatrickou a sociální anamnézu.

Pokud se neléčí, může filofobie zvýšit riziko komplikací, včetně:

 • sociální izolace
 • deprese a úzkostné poruchy
 • zneužívání drog a alkoholu
 • sebevražda

Léčba

Možnosti léčby se liší v závislosti na závažnosti fobie. Možnosti zahrnují terapii, léky, změny životního stylu nebo kombinaci těchto léčebných postupů.

Terapie

Terapie – zejména kognitivně behaviorální terapie (CBT) – může pomoci lidem s filofobií vyrovnat se se svým strachem. CBT zahrnuje identifikaci a změnu negativních myšlenek, přesvědčení a reakcí na zdroj fobie.

Je důležité prozkoumat zdroj strachu a prozkoumat zranění. „V rámci této zkušenosti může existovat mnoho cest k růstu, které jsou jednoduše kategorizovány jako ‚zraněné‘ kvůli vyhýbání se,“ řekl Dehorty: „Jakmile je zdroj prozkoumán, lze provést určité testování reality možných budoucích vztahů.“

Užitečné mohou být i scénáře What-if. Pokládejte otázky jako:

 • Co když vztah nevyjde?
 • Co se stane dál?
 • Jsem stále v pořádku?

“V naší představivosti tyto problémy často rozšiřujeme a hraní scénáře může být užitečné,” řekl Dehorty. „Pak si stanovte nějaké malé cíle, jako je odpověď ‚Ahoj‘, když vám někdo řekne ‚Ahoj‘, nebo setkání s kamarádem nebo kolegou na kávu. Ty se mohou pomalu budovat a začnou zmírňovat obavy.“

Léky

V některých případech může lékař předepsat antidepresiva nebo léky proti úzkosti, pokud existují jiné diagnostikovatelné problémy s duševním zdravím. Léky se obecně používají v kombinaci s terapií.

Změny životního stylu

Váš lékař může také doporučit léky, jako je cvičení, relaxační techniky a strategie všímavosti.

Tipy, jak podpořit někoho s filofobií

Pokud má někdo, koho znáte, fobii, jako je filofobie, můžete mu pomoci:

 • Uvědomte si, že je to vážný strach, i když máte problém mu porozumět.
 • Vzdělávejte se o fóbiích.
 • Nenuťte je dělat věci, na které nejsou připraveni.
 • Povzbuďte je, aby vyhledali pomoc, pokud se to zdá vhodné, a pomozte jim tuto pomoc najít.
 • Zeptejte se jich, jak je můžete podpořit.

Výhled

Fobie, jako je filofobie, mohou být občas ohromující a mohou vážně ovlivnit váš život, ale jsou léčitelné. “Nemusí to být věznice, ve kterých se omezujeme,” řekl Dehorty. “Může být nepříjemné z nich vycházet, ale dá se to.”

Vyhledání pomoci co nejdříve je klíčem k překonání vaší fobie a přispívá k plnohodnotnému a šťastnému životu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY