Co je vesta s cystickou fibrózou a co dělá?

Zahrnujeme produkty, o kterých si myslíme, že jsou pro naše čtenáře užitečné. Pokud nakoupíte prostřednictvím odkazů na této stránce, můžeme získat malou provizi Zde je náš postup.

Healthline ukazuje vám pouze značky a produkty, za kterými si stojíme.

Náš tým důkladně zkoumá a vyhodnocuje doporučení, která uvádíme na našich stránkách. Abychom zjistili, že se výrobci produktů zabývali normami bezpečnosti a účinnosti, musíme:

 • Zhodnoťte ingredience a složení: Mají potenciál způsobit škodu?
 • Ověřte si fakta všechna zdravotní tvrzení: Jsou v souladu se současným souborem vědeckých důkazů?
 • Posuďte značku: Funguje bezúhonně a dodržuje osvědčené postupy v oboru?

Provádíme průzkum, abyste našli důvěryhodné produkty pro vaše zdraví a wellness.

Přečtěte si více o našem procesu prověřování.
Bylo to užitečné?

Vesta s cystickou fibrózou je terapeutickým nástrojem. Při nošení poskytuje komprese podobné ručním poklepům na hrudník. Nošení vesty může pomoci uvolnit lepkavé sekrety, takže je člověk může snadněji vykašlat a lépe dýchat.

mladý muž nosí vestu s cystickou fibrózou pro léčbu CF
Getty Images

U lidí s cystickou fibrózou se hlen, který vystýlá plíce, dýchací cesty a další části těla, stává extra hustým a lepkavým. Tento hlen může být obtížné vyčistit nebo vykašlat, takže fyzioterapie hrudníku nabízí fyzickou pomoc.

Různá fyzioterapie hrudníku popř techniky čištění dýchacích cest může pomoci lidem s cystickou fibrózou vykašlat lepkavý hlen z těsných, zanícených dýchacích cest. Jedním ze způsobů, jak dosáhnout této terapie, je použití vesty s cystickou fibrózou, známé také jako vysokofrekvenční oscilační vesta hrudní stěny (HFCWO).

Tento článek se zabývá tím, kdo může mít prospěch z toho, jaký druh uvolnění dýchacích cest tyto vesty nabízejí, kolik stojí a kde nebo jak je získat.

Přečtěte si více o cystické fibróze.

Co je to vesta s cystickou fibrózou?

A vesta s cystickou fibrózou je nositelné, přenosné zdravotnické zařízení. Využívá pulzující kotouče umístěné v celé nafukovací vestě k dodání výbuchů síly na hrudní stěnu. Tyto výbuchy síly pomáhají mobilizovat sekrety a vyčistit dýchací cesty zablokované lepkavým hlenem.

Tradiční techniky hrudní fyzioterapie mohou zahrnovat to, že vám někdo tleská na hrudi v různých oblastech, když provádíte kašel a hluboké dýchání. Ručně může tato terapie trvat 20 až 40 minut s opakováním alespoň dvakrát denně.

Nositelná zařízení, jako jsou vesty s cystickou fibrózou, mohou nabídnout zvýšenou mobilitu a nezávislost, aby pomohla lidem s určitými dýchacími potížemi zůstat na vrcholu svých terapií.

Jak funguje vesta na cystickou fibrózu?

Vesta s cystickou fibrózou se skládá ze dvou hlavních částí – generátoru, který vytváří vzduchové pulsy, a nafukovací vesty. Generátor vysílá výbuchy vzduchu hadicemi připojenými k vestě, čímž vytváří cyklus rychlého nafouknutí a vyfouknutí, ke kterému dochází během léčby asi 20krát za sekundu.

Tlak a vibrace vytvořené tímto pulzujícím nafukováním pomáhají uvolnit hlen a usnadňují jeho vykašlávání. Proces je podobný ručnímu tleskání na hrudi, ale s vestou s cystickou fibrózou nepotřebujete k jejímu použití pomoc jiné osoby.

Vestu si můžete přiložit sami a terapie trvá asi 5 minut. Po aktivní části terapie poskytované vestou se budete muset zhluboka nadechnout a zakašlat, abyste odstranili uvolněný hlen. Celkově by každé sezení s vestou na cystickou fibrózu mělo trvat asi 20 minut.

Tipy pro používání vesty s cystickou fibrózou

Fyzioterapie hrudníku není nejpohodlnější léčba, ale existují tipy, které můžete zkusit, aby vaše terapie probíhala co nejhlaději.

 • Noste vestu jen přes tenkou vrstvu oblečení.
 • Ujistěte se, že vaše vesta má správné nastavení, aby co nejlépe zakrývala horní část hrudníku.
 • Spodní část vesty by měla končit těsně nad vašimi kyčelními kostmi.
 • Popruhy vesty by neměly být příliš těsné. Když se zhluboka nadechnete, měli byste být schopni vměstnat ruku mezi vestu a hrudník.
 • Uchopte spodní část vesty a stáhněte ji, jak se nafukuje.
 • Vesta funguje nejefektivněji při správném používání. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, postupujte podle těchto tipů:
  • Pokuste se provádět kúry před jídlem nebo alespoň 1 hodinu po jídle.
  • Používejte vestu dvakrát denně jako udržovací terapii, ale můžete zvýšit frekvenci na čtyřikrát denně, pokud onemocníte.
  • Léčba pomocí nebulizátoru s fyziologickým roztokem nebo jinými léky může pomoci zvlhčit a uvolnit sekrety ještě více, pokud se používají s terapií vesty.
  • Pokud pociťujete svědění, přidejte si pod vestu další tričko.
Bylo to užitečné?

Kdo potřebuje vestu s cystickou fibrózou?

Fyzioterapie hrudníku poskytovaná s těmito vestami může být přínosem pro lidi s více onemocněními než jen s cystickou fibrózou. U lidí s cystickou fibrózou je čištění dýchacích cest ručním tleskáním na hrudi nebo jinými typy fyzioterapie hrudníku obvykle ústřední součástí vaší léčebné strategie.

Kromě cystické fibrózy mohou lidé s následujícími stavy také dostat tleskání na hrudi, vestu HFCWO a další formy fyzioterapie:

 • bronchiektázie
 • atelektáza
 • plicní absces
 • některá nervosvalová onemocnění
 • některé typy zápalů plic

Kolik stojí vesta s cystickou fibrózou?

Existuje několik typů a značek vest na cystickou fibrózu. Vaše konkrétní náklady mohou záviset na:

 • typ
 • styl
 • značka
 • další funkce

Některé značky vest na cystickou fibrózu zahrnují:

 • Systém vest
 • v Odvaze
 • Chytrá vesta
 • AffloVest

Cena jedné z těchto vest se může pohybovat od přibližně 24 856 do 37 290 USD, podle studie z roku 2019 ze Spojeného království. Tato studie však také zjistila, že investice do vesty s cystickou fibrózou může vést k úsporám nákladů, pokud jde o méně časté vzplanutí, hospitalizace a další komplikace cystické fibrózy.

Vaše zdravotní pojištění může pokrýt vybavení pro terapie cystické fibrózy, včetně vesty. Lidé s cystickou fibrózou se také často kvalifikují pro invaliditu sociálního zabezpečení a pojištění Medicare nebo Medicaid před dosažením 65 let. Pokud se kvalifikujete na jeden z těchto programů, Medicare Part B obvykle platí za hrudní oscilátory.

Jak získáte vestu s cystickou fibrózou?

Pokud je pro vás vesta na cystickou fibrózu vhodná, doporučí vám ji váš zdravotník nebo terapeut. Váš lékař vám bude muset napsat předpis na hrudní fyzioterapeutickou vestu, aby ji mohl pokrýt Medicare nebo jiný plán zdravotního pojištění.

Ve vašem okolí je pravděpodobně mnoho dodavatelů, kteří dodávají vesty s cystickou fibrózou, ale může být nejlepší ověřit si to u svého zdravotního pojištění nebo u zdravotníka, abyste se ujistili, že získáte správný produkt a že jej váš plán pokryje.

Jaké jsou výhody používání vesty s cystickou fibrózou?

Vesta s cystickou fibrózou může pomoci uvolnit sekrety v dýchacích cestách a usnadnit jejich vykašlávání. Fyzioterapie hrudníku je jednou z hlavních léčebných strategií cystické fibrózy. A studie 2020 ukázaly, že jakákoli forma terapie uvolnění dýchacích cest může pomoci zlepšit pohyb vzduchu vašimi plícemi.

Některé studie diskutovali o tom, zda je vesta účinnější než jiné metody terapií uvolnění dýchacích cest, a dosud nenašli skutečný konsensus. Použití vesty pro fyzioterapii hrudníku může to usnadnit aby lidé s cystickou fibrózou dodržovali předepsané léčebné plány.

Jednou z klíčových výhod, která vestu odlišuje od ostatních terapeutických technik, je to, že vestu může používat jedna osoba, což zvyšuje mobilitu a nezávislost.

Jaké jsou nevýhody používání vesty s cystickou fibrózou?

Fyzioterapie hrudníku není tak pohodlná. Zejména pro malé děti mohou být perkusní a vibrační terapie obtížně tolerovatelné. Vesta nemusí být vhodná pro lidi s nízkou tolerancí k těmto terapiím nebo pro lidi, kteří mají jiné složité zdravotní stavy, jako jsou:

 • poranění hlavy nebo poranění mozku

 • poranění hrudníku s krvácením

 • vykašlávání krve
 • poranění míchy
 • zlomenina žebra
 • vysoký krevní tlak
 • poruchy srážlivosti krve

Často kladené otázky

Pokryje můj pojistný plán vestu s cystickou fibrózou?

To, zda vaše zdravotní pojištění kryje vestu s cystickou fibrózou, se bude lišit podle plánu. Ale mnoho plánů pokryje tato zařízení s předpisem od vašeho lékaře. Medicare je může také pokrýt.

Je nošení vesty s cystickou fibrózou bolestivé?

Nošení hrudní fyzioterapeutické vesty by nemělo být bolestivé, ale také nemusí být pohodlné. Silné perkuse používané k uvolnění hlenu může být obtížné tolerovat, ale způsob, jakým se cítíte po pročištění dýchacích cest, to může vynahradit.

Potřebuji předpis na vestu s cystickou fibrózou?

Můžete si koupit všechny druhy zdravotnických prostředků online, ale pokud dostanete diagnózu cystické fibrózy, promluvte si se svým lékařem o nejlepších lécích a terapiích konkrétně pro vás. Navíc budete potřebovat předpis, pokud se chcete pokusit získat svůj pojistný plán na pokrytí nákladů na vaše zdravotnické zařízení.

Vesta s cystickou fibrózou může pomoci uvolnit lepkavý hlen, který se hromadí ve vašich dýchacích cestách. Osoba může provádět poklepy a vibrace, které uvolní tyto sekrety, takže je můžete vykašlat, ale verze s nafukovací vestou vám může poskytnout větší nezávislost a mobilitu a usnadní vám držet krok s léčbou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY