Co jsou to sexuální normy?

Přehled

Přemýšleli jste někdy, jestli jste sexuálně “normální?” Možná vás zajímá, jak často mají ostatní sex nebo jaké druhy sexuální aktivity mají. Nenech se stydět. Je naprosto přirozené přemýšlet o sexuálním chování a o tom, jak se k sobě hodíte.

Naše individuální preference se velmi liší a v průběhu života kolísají. V průběhu času se mění i společenské postoje. V dnešní době jsme otevřenější diskusi o sexuálním chování, ale v mnoha ohledech je to stále velmi soukromá záležitost. Přestože jsou zde některá zajímavá data, je moudré nenechat se příliš zabřednout do konceptu normálního.

Jak často?

Jak často má většina lidí sex? To záleží na tom, co považuješ za sex. Statistiky se liší v závislosti na tom, zda mluvíte o vaginálním styku, orálním sexu nebo vzájemné masturbaci. Rozdíl má také rodinný stav, věk a zdraví. Jediné, na čem skutečně záleží, je vaše vlastní spokojenost a spokojenost vašeho partnera.

Podle Národního centra pro výzkum mínění mají lidé ve věku 18 až 29 let sex asi 84krát ročně. Ve svých 40 letech většina lidí odpadne na přibližně 63krát ročně. Ve věku 70 a více let je to asi 10krát.

Váš sexuální repertoár

Národní průzkum sexuálního zdraví a chování (NSSHB) odhalil, že Američané ve věku 14 až 94 let mají poměrně široký repertoár. Nikdy to není jen o jednom sexuálním aktu. Ve skutečnosti respondenti průzkumu uvedli více než 40 kombinací sexuálních aktů. Nejběžnější společnou aktivitou je vaginální styk, ale populární je také orální sex a partnerská masturbace.

Kdo používá kondom?

Podle NSSHB je vaginální styk chráněn kondomem 25 procent času ve Spojených státech a 33 procent času mezi svobodnými lidmi ve Spojených státech. Rovněž zjistil, že Afroameričané a Hispánští Američané mají vyšší míru používání kondomů než běloši a další skupiny. Nejnižší míra používání kondomů je u lidí nad 40 let.

Uživatelé kondomů měli v tomto průzkumu stejnou pravděpodobnost, že budou mít příjemný zážitek jako ti, kteří kondomy nepoužívali.

Ach, ten nepolapitelný orgasmus!

Podle stejného průzkumu sexuálního chování přibližně 85 procent mužů tvrdí, že jejich partnerka měla orgasmus při posledním sexu. Pouze 64 procent žen uvedlo, že při posledním setkání měly orgasmus.

Pro muže je vaginální styk druhem sexu, který s největší pravděpodobností vede k orgasmu.

Ženy orgasmují častěji, když je zahrnut orální sex nebo jiná forma stimulace. Podle Harvard Medical School mají ženy různé způsoby, jak projevovat sexuální vzrušení, a pro ženskou sexuální odezvu neexistuje „normální“.

Sexuální orientace

Přibližně 7 procent žen a 8 procent mužů se podle NSSHB identifikuje jako gay, lesba nebo bisexuál. Počet lidí, kteří tvrdí, že měli sexuální vztah s někým stejného pohlaví, je však vyšší.

Historicky, převažující společenské postoje znesnadňovaly lidem identifikaci jako gay. V posledních letech však stále více lidí, kteří jsou gayové, lesbičky nebo bisexuálové, pociťuje tendenci „vyjít ven“ a mluvit o své orientaci na stejné pohlaví.

Pohlavní vývoj u dětí

Děti se vyvíjejí svým vlastním tempem. Vaše dítě může spadat mimo normální rozsah vývoje, ale to může být v pořádku.

Od narození do 5 let zkoumají zvědavé děti svá vlastní těla. Ve věku 5 let se většina dětí ptá na části těla a funkce, rozdíly mezi pohlavími a odkud děti pocházejí.

Od 6 do 10 let jsou děti skromnější ohledně svého těla a více zvědavé na sexualitu dospělých. Mohou začít mluvit o sexu se svými vrstevníky a zapojit se do nějaké formy masturbace.

S nástupem puberty v 11 nebo 12 letech si děti uvědomují sexuální touhy.

Teen talk

Přes všechny řeči o opaku většina teenagerů nemá častý sex. Průzkum NSSHB se zeptal 17letých mužů, zda měli v předchozím roce vaginální styk. Čtyřicet procent uvedlo, že ano, ale pouze 27 procent uvedlo, že v předchozích třech měsících ano.

Sex není jen pro mladé

Podle studie zadané AARP lidé starší 45 let tvrdí, že sexuální aktivita je velmi důležitou součástí jejich života a má přímý dopad na kvalitu jejich života. Ze všech účastníků studie 36 procent uvedlo, že mělo pohlavní styk alespoň jednou týdně. Hlásili různé sexuální zájmy. Baví je také doteky, mazlení a objímání. Mají rádi sex a říkají, že by nebyli rádi, kdyby se ho vzdali.

Mezi staršími Američany, kteří již nemají sexuální vztahy, je častým viníkem zhoršující se zdraví.

To ostatní chování

Mnoho lidí se zdráhá otevřeně mluvit o svých sexuálních aktivitách. Proto je těžké zjistit reálná čísla. Stačí říci, že značný počet z nás se oddává jiným sexuálním chováním, včetně:

  • celibát
  • erotické fantazie nebo hraní rolí
  • pornografie
  • otroctví, nadvláda a podrobení
  • anální sex

Vše závisí na osobních preferencích souhlasných dospělých.

Měnící se postoje

Byly doby, není to tak dávno, kdy se o sexu ve zdvořilé společnosti prostě nemluvilo. Nyní je těžké se tomuto tématu vyhnout. Je snazší než kdy jindy o tom mluvit, ptát se a hledat odbornou radu. Ačkoli to byla kdysi tabuizovaná témata, lidé nyní mluví otevřeněji o masturbaci, homosexualitě a bisexualitě. Přesto to, co lidé dělají v soukromí svého domova a k čemu se přiznají, mohou být dvě různé věci.

Nebojte se měřit s ostatními. Jediný měřící standard, který potřebujete, je váš vlastní.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY