Co můžete očekávat 6 měsíců po výměně aortální chlopně

Do 6 měsíců byste měli být schopni obnovit většinu svých běžných aktivit. Budete chtít navštěvovat schůzky s následným lékařem a v následujících týdnech se držet všech doporučení pro zotavení.

Náhrada aortální chlopně může být život zachraňujícím opatřením k zachování zdravé srdeční funkce a robustní cirkulace v celém těle. Jako každá srdeční procedura může být zotavení zdlouhavé a vyžaduje pečlivé přizpůsobení vašich aktivit a životního stylu.

6 měsíců po výměně aortální chlopně byste se měli cítit lépe a měli byste se vrátit ke svému pravidelnému režimu.

Váš věk a celkový zdravotní stav ovlivní vaši časovou osu zotavení. Rozvoj jakýchkoli komplikací může také prodloužit dobu zotavení, a proto je tak důležité řídit se radami svého lékaře a okamžitě hlásit jakékoli související příznaky.

Jak dlouhá je doba zotavení po náhradě aortální chlopně?

Podle American Heart Association je obvyklá doba zotavení pro náhradu aortální chlopně přibližně 8 týdnů. Zvedání těžkých břemen a manuální práce však nemusí být vhodné až 12 týdnů po zákroku.

Tyto časové osy jsou spojeny s operací na otevřeném srdci. Minimálně invazivní postup nazývaný transkatétrová náhrada aortální chlopně (TAVR) může mít kratší dobu zotavení.

Postup výměny aortální chlopně

Při operaci náhrady aortální chlopně chirurg odstraní nemocnou chlopeň a nahradí ji protetickou. Nový ventil je buď mechanický ventil nebo ventil vyrobený z biologické tkáně člověka, krávy nebo prasete.

Postup lze provést otevřenou operací, která vyžaduje zlomení hrudní kosti, aby se dostalo k srdci. V některých případech lze postup provést zavedením katétrů až k srdci přes krevní cévu z třísla.

Co můžete očekávat po operaci náhrady aortální chlopně?

Prvních pár dní po výměně aortální chlopně strávíte v nemocnici, kde mohou zdravotníci pečlivě sledovat vás a vaše srdeční funkce.

Vaše činnost může být omezena na sezení v posteli, ale brzy vás váš pečovatelský tým povzbudí, abyste začali chodit a byli aktivnější.

Během hospitalizace vás bude váš pečovatelský tým sledovat na známky a příznaky srdečních komplikací, včetně:

  • změny krevního tlaku
  • změny srdeční frekvence nebo rytmu
  • bolest na hrudi
  • dušnost

Asi 1 týden po zákroku se u některých lidí může začít vyvíjet příznaky depresejako špatnou náladu. I když je to náročné, je to normální. Zotavení z jakéhokoli typu srdeční operace je velký úkol. Je to emocionální cesta, nejen fyzická.

Pokud se u Vás objeví jakékoli příznaky deprese, sdělte to svému lékaři. Léčba jakýchkoli problémů s duševním zdravím pomůže vašemu zotavení.

Váš lékař vám pravděpodobně předepíše léky proti bolesti a antibiotika. Pokud již užíváte léky ke snížení krevního tlaku nebo ke snížení rizika srážení krve, váš zdravotnický tým vám dá pokyny, kdy je znovu užívat.

Tyto pokyny budou pravděpodobně součástí širšího plánu péče, který zahrnuje prvky jako:

  • strava zdravá pro srdce, jako je středomořská dieta nebo dietní přístupy k zastavení hypertenze (DASH)
  • následné návštěvy lékaře, které jsou obvykle přibližně 1 týden po operaci a poté znovu po 6 měsících, po nichž následují každoroční návštěvy kardiologa, pokud váš zdravotnický tým nenařídí jinak
  • pravidelné cvičení

V srdeční rehabilitaci se můžete dozvědět mnoho tipů na dietu a cvičení, stejně jako rady ohledně léků a dalších důležitých úvah o zdraví srdce. Tento rehabilitační program obvykle začíná do jednoho měsíce po výměně aortální chlopně.

Studie z roku 2019 naznačuje, že srdeční rehabilitační program založený na cvičení může krátkodobě zvýšit cvičební kapacitu po procedurách s otevřeným srdcem a TAVR.

První měsíc nebo dva po proceduře chlopně se můžete snadno unavit. To je normální a není to známka toho, že vaše zotavení neprobíhá dobře. Dovolte si odpočinout. Berte věci pomalým a stálým tempem.

Jak dlouho budu po operaci v nemocnici nebo na JIP?

Délka vašeho pobytu v nemocnici po náhradě aortální chlopně závisí na typu provedeného výkonu.

Operace na otevřeném srdci obvykle vyžaduje přibližně 1 týden v nemocnici, včetně 1 až 2 dnů na jednotce intenzivní péče (JIP). TAVR může potřebovat pouze 2 nebo 3 dny v nemocnici.

Studie z roku 2019 naznačuje, že pobyt v nemocnici déle než 72 hodin po TAVR je spojen se zvýšeným rizikem srdečního infarktu a mrtvice.

Výzkumníci poznamenali, že lidé s horším zdravím, jako jsou lidé se srdečním selháním nebo závažným onemocněním ledvin, mohou muset zůstat v nemocnici déle.

Je po tomto postupu něco zakázaného?

Mezi hlavní činnosti, kterým se musíte ve dnech a týdnech po náhradě aortální chlopně vyhnout, patří zvedání těžkých břemen a cvičení nebo práce, které vyžadují velkou fyzickou zátěž.

Je to proto, že samotné srdce potřebuje odpočinek, aby se náležitě zahojilo, ale také proto, že hrudní kost potřebuje čas na uzdravení, pokud byla provedena operace na otevřeném srdci.

Asi 6 týdnů po zákroku se nedoporučuje řídit.

Váš pečovatelský tým prodiskutuje aktivity, kterým se musíte během rekonvalescence vyhnout nebo je omezit.

Kdy se mohu vrátit do práce po výměně aortální chlopně?

Datum návratu do práce závisí na typu práce, kterou vykonáváte. Práce, které nevyžadují velkou fyzickou námahu, zejména v horní části těla, se mohou vrátit do 4 až 6 týdnů od vašeho postupu.

Pokud vaše práce představuje pro vaše tělo velkou fyzickou zátěž, naplánujte si, pokud je to možné, alespoň 3 měsíce volna.

Je důležité věnovat pozornost tomu, jak se cítíte, a konzultovat se svým pečovatelským týmem jakékoli obavy, jako je návrat do práce.

Příliš rychlý návrat do práce nebo jiných činností může zpomalit vaše zotavení nebo způsobit komplikace se srdcem, chirurgickým řezem nebo hrudní kostí.

Když je vám 6 měsíců po výměně aortální chlopně, měli byste být schopni obnovit většinu, ne-li všechny činnosti, které jste si užívali před zákrokem. Možná dokonce zjistíte, že máte více energie a cítíte se lépe než před 6 měsíci.

Klíčem k úspěšnému zotavení z výměny chlopně nebo jakéhokoli srdečního zákroku je pečlivě dodržovat rady svého lékaře a postupovat pomalu.

Můžete mít dny, kdy jste unavenější nebo máte pocit, že neděláte pokroky. Je normální, že zotavování má své vzestupy a pády.

Pořídit si náhradní srdeční chlopeň je velká věc, takže buďte se sebou trpěliví a dopřejte si milost. Máte-li jakékoli dotazy, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY