Co můžete očekávat od operace náhrady ramene

Přehled

Operace náhrady ramene zahrnuje odstranění poškozených oblastí ramene a jejich nahrazení umělými částmi. Zákrok se provádí za účelem zmírnění bolesti a zlepšení pohyblivosti.

Možná budete potřebovat náhradu ramene, pokud máte těžkou artritidu nebo zlomeninu ramenního kloubu. Asi 53 000 lidí ve Spojených státech ročně podstoupí operaci náhrady ramene.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o tom, jak se tato operace provádí a jaké bude vaše zotavení.

Kdo je vhodným kandidátem pro tento postup? | Kandidáti

Operace náhrady ramene se obvykle doporučuje lidem, kteří mají silnou bolest v rameni a našli malou nebo žádnou úlevu od konzervativnějších léčebných postupů.

Některé stavy, které mohou vyžadovat náhradu ramene, zahrnují:

 • Osteoartróza. Tento typ artritidy je běžný u starších lidí. Dochází k němu, když se chrupavka, která tvoří výplň kostí, opotřebovává.
 • Revmatoidní artritida (RA). Při RA váš imunitní systém omylem napadne vaše klouby, což způsobí bolest a zánět.
 • Avaskulární nekróza. Tento stav nastane, když dojde ke ztrátě krve do kosti. Může způsobit poškození a bolest v ramenním kloubu.
 • Zlomené rameno. Pokud si vážně zlomíte ramenní kost, možná budete potřebovat náhradu ramene, abyste ji opravili.

Váš lékař vám může pomoci rozhodnout, zda je pro vás operace náhrady ramene tou nejlepší volbou.

Lidé, kteří mají dobré výsledky s operací ramene, mají běžně:

 • slabost nebo ztráta pohybu v rameni

 • silná bolest v rameni, která zasahuje do každodenního života

 • bolest při odpočinku nebo během spánku
 • malé nebo žádné zlepšení po vyzkoušení konzervativnějších terapií, jako jsou léky, injekce nebo fyzikální terapie

Tento typ operace je méně úspěšný u lidí s:

 • cukrovka
 • Deprese
 • obezita
 • Parkinsonova choroba

Jak se připravit na operaci

Několik týdnů před zákrokem vám lékař může navrhnout, abyste absolvovali kompletní fyzickou prohlídku, abyste zjistili, zda jste dostatečně zdraví na operaci.

Možná budete muset přestat užívat některé léky několik týdnů před náhradou ramene. Některé léky, včetně nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) a terapií artritidy, mohou způsobit příliš velké krvácení. Váš lékař vám také řekne, abyste přestali užívat léky na ředění krve.

V den zákroku je dobré mít na sobě volné oblečení a košili se zapínáním na knoflíky.

Pravděpodobně zůstanete v nemocnici 2 nebo 3 dny po operaci. Vzhledem k tomu, že řízení se doporučuje až poté, co znovu získáte normální pohyb a sílu v rameni, měli byste zařídit, aby vás někdo odvezl z nemocnice domů.

Většina lidí potřebuje nějakou pomoc po dobu asi šesti týdnů po operaci.

Co se děje během procedury?

Operace náhrady ramene obvykle trvá asi dvě hodiny. Můžete dostat celkovou anestezii, což znamená, že během procedury budete v bezvědomí, nebo regionální anestezii, což znamená, že budete vzhůru, ale pod sedativy.

Během operace lékaři nahradí poškozenou kloubní „kouli“, známou jako hlavice humeru, ramene kovovou koulí. Také umístí plastový povrch na „zásuvku“ ramene, známou jako glenoid.

Někdy lze provést částečnou náhradu ramene. To zahrnuje výměnu pouze koule kloubu.

Po proceduře budete na několik hodin převezeni do zotavovací místnosti. Když se probudíte, budete přesunuti do nemocničního pokoje.

Zotavení

Operace náhrady ramene je velká operace, takže během rekonvalescence pravděpodobně pocítíte bolest. Ihned po zákroku vám mohou být injekčně podány léky proti bolesti.

Zhruba den po operaci vám lékař nebo zdravotní sestra podá perorální léky ke zmírnění nepohodlí.

Rehabilitace se zahajuje ihned, obvykle v den operace. Váš zdravotnický personál vás zvedne a co nejdříve se přesune.

Po několika dnech budete propuštěni z nemocnice. Když odejdete, budete mít ruku v závěsu, který budete nosit asi 2 až 4 týdny.

Měli byste být připraveni na to, že zhruba měsíc po operaci budete mít menší funkci paží. Budete muset být opatrní, abyste nezvedli žádné předměty těžší než 1 libra. Měli byste se také vyhnout činnostem, které vyžadují tlačení nebo tahání.

Obecně platí, že většina lidí je schopna obnovit jemné každodenní životní aktivity během dvou až šesti týdnů. Možná nebudete moci řídit asi šest týdnů, pokud byla operace provedena na vašem pravém rameni u lidí, kteří jezdí po pravé straně silnice, nebo na levém rameni u těch, kteří jezdí po levé straně silnice.

Je důležité provádět všechna domácí cvičení, která vám doporučí váš poskytovatel zdravotní péče. Postupem času získáte sílu v rameni.

Bude trvat asi šest měsíců, než budete moci očekávat návrat k intenzivnějším aktivitám, jako je golf nebo plavání.

Komplikace

Stejně jako u každé operace i náhrada ramene s sebou nese rizika. Přestože je míra komplikací po operaci nižší než 5 procent, můžete zažít:

 • infekce
 • reakce na anestezii
 • poškození nervů nebo krevních cév
 • roztržení rotátorové manžety
 • zlomenina
 • uvolnění nebo dislokace náhradních součástí

Jak dlouho vydrží náhrada ramene?

Je těžké říci, jak dlouho vám náhrada ramene vydrží. Odborníci odhadují, že většina moderních náhrad ramene vydrží minimálně 15 až 20 let.

Revizní operace pro náhradu ramene je nutná jen zřídka.

Výhled

Většina lidí po operaci náhrady ramene zažívá úlevu od bolesti a lepší rozsah pohybu. Tento postup je obecně považován za bezpečnou a účinnou možnost, jak lidem s bolestí ramene pomoci obnovit každodenní aktivity. Poraďte se se svým lékařem, pokud si myslíte, že byste mohli být kandidátem na operaci náhrady ramene.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY