Co obsahuje dieta přátelská k cystické fibróze?

existuje nějaká souvislost?

Dobrá výživa je důležitá pro celkové zdraví a růst každého člověka. To platí zejména, pokud žijete s cystickou fibrózou. Život s cystickou fibrózou může představovat značné problémy, včetně problémů s vstřebáváním tuku, příjmem živin a chutí k jídlu. Pokud máte tuto poruchu, existují způsoby, jak získat výživu, kterou potřebujete, prostřednictvím každodenních proaktivních návyků.

Jak cystická fibróza ovlivňuje tělo?

Cystická fibróza (CF) je dědičné vzácné onemocnění, které nemá žádnou známou léčbu. Pokud jsou oba vaši rodiče přenašeči mutace genu CF, máte 25procentní šanci, že se narodíte s touto poruchou.

CF nepříznivě ovlivňuje epiteliální buňky vašeho těla. Tyto buňky pomáhají regulovat rovnováhu soli a vody. Nacházejí se v potních žlázách, slinivce břišní a plicích. Zde se tvoří pot, hlen a trávicí šťávy. U lidí s CF se tyto řídké, kluzké tekutiny stávají lepkavými a hustými. To může způsobit značné problémy s dýcháním, vstřebáváním živin a trávením.

Často se u lidí s CF také rozvine exokrinní pankreatická insuficience (EPI). To může způsobit další problémy s trávením kvůli nadměrnému množství hlenu ve slinivce. Tento hlen blokuje pankreatické enzymy, aby se dostaly do střev, kde by normálně podporovaly trávicí proces. Bez enzymů na správném místě to blokuje vstřebávání tuků, bílkovin a sacharidů spolu s vitamíny a minerály, které obsahují. To vše je důležité pro růst.

Zjistěte více: Souvislost mezi exokrinní pankreatickou insuficiencí a cystickou fibrózou »

Jak cystická fibróza ovlivňuje mou stravu a nutriční potřeby?

Bez dostatku bílkovin, tuků a dalších živin je těžší odvrátit nachlazení a další infekce. Pro vaše tělo je také obtížnější udržet vaše plíce čisté a zdravé. Můžete také získat podváhu.

Pokud máte CF, musíte jíst vyváženou stravu skládající se z tuku, bílkovin, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. Budete muset zvýšit množství každého z nich ve vaší stravě, abyste zajistili, že vaše tělo bude schopno absorbovat dostatek těchto živin.

Můžete to udělat přidáním následujícího do svého jídelníčku:

 • Protein: Potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako je hovězí maso, kuřecí maso, vejce, ryby a sója, jsou důležité pro prevenci ztráty svalové hmoty.
 • Zinek: Mezi potraviny s vysokým obsahem zinku patří fazole, hovězí maso, špenát, játra, vejce a mořské plody. Zinek je důležitý pro odvrácení infekcí.
 • Sůl: Lidé s CF mají slanější pot, což může způsobit nerovnováhu elektrolytů a dehydrataci. Slané občerstvení, okurky a sportovní nápoje mohou pomoci nahradit sůl, kterou ztrácíte při pocení. Zeleninu můžete místo vody vařit i v kuřecím vývaru.
 • Vápník: Potraviny s vysokým obsahem vápníku pomáhají snížit riziko osteoporózy, což je problém pro lidi s CF. Dobrými zdroji jsou mléčné výrobky, jako je jogurt s vysokým obsahem tuku, plnotučné mléko a sýr s vysokým obsahem tuku.
 • Žehlička: Železo pomáhá bojovat s infekcí a produkuje červené krvinky přenášející kyslík. Mezi potraviny s vysokým obsahem železa patří játra, tuňák, jehněčí maso, mořské plody, vejce, hovězí a krůtí maso.
 • Antioxidanty: Ovoce a zelenina jsou dobrým zdrojem antioxidantů a jsou důležité pro boj s bakteriální infekcí. Lidé s CF mohou zaznamenat velké množství zánětu dýchacích cest v plicích, což činí bakteriální infekci pravděpodobnější a velmi nebezpečnou pro vaše zdraví.
 • Vlákno: Váš lékař může doporučit jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které pomohou snížit riziko střevních blokád. Mnoho snídaňových cereálií s vysokým obsahem vlákniny má také vysoký obsah bílkovin.

Jak mohu získat více kalorií?

Lidé s tímto stavem potřebují více tuku a kalorií než většina lidí. Jídla, která mohou být pro ostatní považována za příliš tučná, jako jsou cheeseburgery s hranolky, jsou pro lidi s CF v pořádku.

Obecně můžete zvýšit spotřebu kalorií, pokud:

 • Vyberte si mleté ​​hovězí maso s vysokým obsahem tuku.
 • Místo odstředěného mléka zvolte plnotučné mléko.
 • Slaninu a sýr nasypeme na salát, do vajec a dalších připravených pokrmů.
 • Připravte si smoothie plné arašídového másla, plnotučného mléka a banánů.
 • Smažte vejce s máslem navíc.
 • Na sendviče namažte další vrstvu majonézy.
 • Jezte těstoviny s olivovým olejem a čerstvě nastrouhaným parmazánem, s omáčkou Alfredo nebo s přidanou slaninou.
 • Svačina na vysoce kvalitní hořké čokoládě.

Obvykle byste se měli vyhnout čemukoli označenému jako:

 • strava
 • nízkotučné
 • bez tuků
 • snížená kalorie

Jak mohu získat více bílkovin?

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin pomáhají budovat svaly, opravovat tkáň a udržovat kosti zdravé a silné. Je důležité, abyste denně přijali dostatečné množství bílkovin. Kromě jídla s bílkovinami vyzkoušejte tyto nápady:

 • Pijte koktejly s vysokým obsahem bílkovin, když zrovna nestíháte sníst velké jídlo, nebo je popíjejte jako svačinu.
 • Přidejte maso a sýr do ranních míchaných vajec. Slanina, salám, baloney a klobása jsou dobrou volbou.
 • Vyměňte bílou rýži za quinou, kompletní proteinovou potravinu, která obsahuje devět esenciálních aminokyselin.
 • Sušené odstředěné mléko je naplněno kaseinem, pomalu stravitelným proteinem. Přidejte sušené odstředěné mléko do šťávy, snídaňových cereálií, směsi na palačinky, koktejlů a sladového mléka.
 • Jezte vysokotučný řecký jogurt místo běžného jogurtu
 • Vychutnejte si mandle s vysokým obsahem bílkovin jako svačinu. Můžete je posypat tvarohem, dalším proteinovým boosterem, pro přidaný nutriční punc.

Další způsoby, jak zajistit dostatečný příjem živin

Váš lékař nebo odborník na výživu může doporučit užívání vitamínů rozpustných v tucích, jako jsou vitamíny A, D, E a K. Ty jsou důležité pro růst a také pomáhají při hojení. Vitamíny rozpustné v tucích jsou zásadní pro správné vstřebávání tuku. Pokud nejste schopni přijímat dostatek tuku z jídla, mohou vám tyto živiny chybět. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak nejlépe zařadit tyto vitamíny do vašeho dietního plánu. Většina lidí s pankreatickou nedostatečností bude tyto vitamíny užívat.

Můžete také vyžadovat doplňky obsahující vitamíny B, bílkoviny a další živiny s každým jídlem. Ty může předepsat lékař a jsou obvykle určeny vašimi individuálními dietními potřebami.

Někteří lidé s CF těží ze získávání dalších živin a kalorií prostřednictvím dočasného krmení sondou, pokud nejsou schopni udržet si výživu jídlem ústy. Krmení sondou může během spánku dodat až 2 000 kalorií. Vyživovací trubice se zavede do žaludku pomocí jednoduchého chirurgického zákroku.

Pokud máte EPI, budete muset užívat doplňkové pankreatické enzymy s jídlem a občerstvením, abyste nahradili enzymy, které vaše slinivka nemůže dodat.

Tipy pro plánování jídla

Když strávíte trochu času navíc plánováním příjmu potravy, můžete si zajistit své zdraví. Zvažte plánování jídla na následující den, abyste se nesnažili vybírat jídlo na poslední chvíli. Nezapomeňte zahrnout několik malých jídel, abyste se dostali přes den, nebo zahrňte tři větší jídla plus svačiny.

Pomoci může i příprava jídel předem. Můžete dokonce zmrazit další porce jídel, která nejraději jíte, jako jsou lasagne, quiche nebo pastýřský koláč. Mít hotová a chutná jídla se může hodit ve dnech, kdy máte nízkou chuť k jídlu nebo když nejste schopni vařit.

Ujistěte se, že do každého jídla zahrnete kaloricky bohaté zdroje tuku a bílkovin. Budete také chtít mít vždy po ruce spoustu zdravých svačin, které si můžete vzít a jít. Věci jako stezka, sýrové tyčinky a tuňák na sušenkách jsou snadná a zdravá volba.

Sečteno a podtrženo

Udržování vyvážené stravy bude pravděpodobně vyžadovat práci a plánování navíc, ale stojí za to zajistit, aby byly splněny vaše nutriční potřeby. Může pomoci vytvořit tým profesionálů, kteří mohou poskytnout poradenství, a přátel nebo rodinných příslušníků, kteří mohou pomoci s úkoly při přípravě jídla, poskytovat podporu a kamarádství. Nemusíte na to jít sami.

Vaše nutriční potřeby se budou v průběhu času měnit v závislosti na vašem věku a celkovém zdravotním stavu. Vytváření zdravých návyků vám může pomoci snáze překonat náročná období. Je normální, že máte dny, kdy se necítíte dobře nebo jste příliš unavení na vaření. Pokud se můžete spolehnout na proaktivní chování, možná budete schopni překonat tyto časy snadněji.

Pokračujte ve čtení: Cystická fibróza »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY