Co očekávat u endometriózy vejcovodu

Pokud máte endometriózu jinde v těle a myslíte si, že se nemoc dostala do vašich vejcovodů, nebo pokud máte potíže s otěhotněním, máte možnosti.

Co je to vlastně endometrióza vejcovodu?

Endometrióza vejcovodů je jednoduše endometrióza.

Endometrióza je idiopatické onemocnění, při kterém buňky podobné buňkám po celé výstelce dělohy (známé jako endometrium) rostou kdekoli mimo dělohu.

I když se tyto buňky mohou zasadit kdekoli v těle, nejčastěji se nacházejí v pánevních orgánech a kolem nich. Jedním z pánevních orgánů, které mohou tyto buňky infiltrovat, je vejcovod.

Zhruba 10 % žen v reprodukčním věku — přibližně 190 milionů lidí celosvětově — mají endometriózu.

“Je však obtížné určit, kolik z těchto lidí má endometriózu vejcovodů,” říká Suzy Lipinski, MD, OB-GYN v Obstetrix of Colorado, součást Pediatrix Medical Group.

Endometrióza vejcovodů může být diagnostikována pouze tehdy, pokud jsou vejcovody odstraněny a poté vyšetřeny pod mikroskopem, říká.

Někteří vědci však předpokládají, že mnoho případů endometriózy skutečně začíná ve vejcovodech, vysvětluje Lipinski. “Je tedy pravděpodobné, že velké procento lidí s endometriózou má postižené vejcovody.”

Jeden studie 2018 zjistili, že až 60 % lidí se středně těžkou až těžkou endometriózou má postižení vejcovodů, zatímco jedna studie z roku 2011 naznačuje, že jen 30 % bude mít vliv na jejich vejcovody.

Jaké jsou příznaky endometriózy vejcovodu?

Endometrióza vejcovodů může vést k poškození nebo ucpání vejcovodů, vysvětluje Elise Dallasová, klinická vedoucí týmu pro zdraví žen v Babylon Health.

“Vejcovod je místo, kde se spermie setkává s vajíčkem,” říká. Pokud jsou v obou vejcovodech ucpané, spermie se nikdy nemohou setkat a oplodnit vajíčko, což znamená žádné těhotenství.

“Zablokované vejcovody obvykle nevedou k symptomům mimo neplodnost nebo problémy s plodností,” dodává Dallas. “Lidé s endometriózou vejcovodů pravděpodobně nebudou mít specifické příznaky, které by naznačovaly, že jsou postiženy jejich vejcovody.”

Můžete zaznamenat obecné příznaky endometriózy, včetně:

  • slabé krvácení nebo špinění mezi menstruacemi
  • silná nebo nepravidelná menstruace
  • pánevní bolest a nepohodlí
  • bolest během menstruace
  • bolest při penetračním sexu

“Existují také lidé s endometriózou a endometriózou vejcovodů, kteří nemají vůbec žádné příznaky,” poznamenává Lipinski.

Co způsobuje endometriózu vejcovodu a kdo je nejvíce ohrožen jejím rozvojem?

Endometrióza nemá žádnou známou příčinu, bez ohledu na její umístění v těle.

To znamená, že některá data naznačují, že u vás může být větší pravděpodobnost vzniku endometriózy, pokud:

  • mít rodinnou anamnézu onemocnění
  • začala menstruovat před 11

  • mají menstruační cyklus kratší než 27 dní
  • máte silnou menstruaci, která trvá déle než 7 dní
  • zažít neplodnost

Jak se diagnostikuje endometrióza vejcovodu?

Podle Dallase je „endometrióza vejcovodů často objevena, když má někdo potíže s otěhotněním“.

Hlavním diagnostickým nástrojem je něco, čemu se říká laparoskopická biopsie.

„Během laparoskopie chirurg protáhne tenkou trubici se světlem a kamerou malým řezem v podbřišku,“ vysvětluje Dallas. “Lékař pak může použít světlo a kameru k tomu, aby viděl všechny skvrny endometriózní tkáně.”

Pokud váš lékař najde výrůstky, o kterých si myslí, že jsou – nebo by mohly souviset – s endometriózou, může seškrábnout několik buněk z příslušných tkání. Pošlou vzorek do laboratoře k testování, aby potvrdili diagnózu.

Ačkoli je to považováno za zlatý standard pro diagnostiku endometriózy, postup je poměrně invazivní.

V důsledku toho se někdy používají zobrazovací testy, jako je ultrazvuk nebo MRI. Ale falešně negativní jsou u obou těchto možností velmi běžné.

Někdy se používá test hysterosalpingogram (HSG), ale stejně jako u laparoskopie je invazivní, poznamenává Dallas.

“Lékař naplní dělohu roztokem obsahujícím barvivo, aby poskytl vizuální kontrast, a poté pomocí rentgenu prohlédne dělohu a vejcovody,” vysvětluje.

Pokud barvivo proudí podle očekávání skrz vaše vejcovody, říká, že je nepravděpodobné, že máte endometriózu vejcovodů.

Pokud tomu tak není, může to být způsobeno tím, že endometrióza způsobila abnormální růsty a tkáně ve vejcovodech. Endometrióza vejcovodů však není jedinou příčinou ucpání vejcovodů, takže to stále není sázka na jistotu.

Jaké jsou možnosti léčby endometriózy vejcovodu?

Neexistuje žádný lék na endometriózu nebo endometriózu vejcovodů, ale stav lze zvládnout.

Podle Lipinskiho se váš plán péče bude lišit v závislosti na závažnosti vašich příznaků a také na tom, zda je vaším cílem zmírnit bolest nebo podpořit plodnost.

“Pro ty, kteří si nepřejí těhotenství a mají mírné příznaky, může být použita hormonální suprese pomocí perorální antikoncepce,” říká. “Depo-Provera nebo progestinové IUD jsou.” [also] vynikající možnosti bez ohledu na umístění endometriózy.“

Pro pacienty se závažnějšími příznaky by mohla být možností 4 až 6měsíční léčba agonisty hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH), říká. Tento lék zastavuje vaječníky v produkci hormonů, což pomáhá zmírnit příznaky.

Může však také způsobit vedlejší účinky podobné menopauze, což z agonistů GnRH činí suboptimální volbu pro lidi, kteří chtějí otěhotnět.

Pro pacienty s pokročilým onemocněním, které skončily s porodem, může být totální hysterektomie s odstraněním vejcovodů a vaječníků nejlepším způsobem léčby onemocnění.

Způsobuje endometrióza vejcovodů vždy neplodnost?

“Endometrióza kdekoli v těle nemusí nutně způsobit neplodnost,” říká Dallas. “I při těžké endometrióze může být přirozené početí stále možné.”

Není však jasné, kolik lidí s endometriózou vejcovodů je schopno otěhotnět bez lékařského zásahu.

“Spolupracujte s OB-GYN a specialistou na plodnost, jako je reprodukční endokrinolog pro další zpracování a hodnocení,” říká Lipinski.

Váš lékař vám může doporučit technologii asistované reprodukce, jako je oplodnění in vitro, pokud doufáte, že otěhotníte co nejdříve.

Pokud doufáte, že někdy v budoucnu otěhotníte, může vám lékař doporučit pokusit se potlačit nemoc hormonální antikoncepcí, dokud nebudete připravena pokusit se otěhotnět.

Jaký je výhled pro někoho s endometriózou vejcovodu?

Endometrióza vejcovodů je téměř nemožná diagnostikovat. Ale pokud to čtete, protože víte, že máte endometriózu jinde v těle a myslíte si, že se nemoc dostala do vašich trubic, nebo protože máte potíže s otěhotněním, máte možnosti.

Léčba je k dispozici pro všechny příznaky, které pociťujete v důsledku endometriózy, a také způsoby, jak zachovat pravděpodobnost početí nyní nebo v budoucnu.


Gabrielle Kassel (ona/je) je queer sexuální edukátorka a wellness novinářka, která se zavázala pomáhat lidem, aby se ve svém těle cítili co nejlépe. Kromě Healthline se její práce objevily v publikacích jako Shape, Cosmopolitan, Well+Good, Health, Self, Women’s Health, Greatist a dalších! Gabrielle ve volném čase trénuje CrossFit, recenzuje produkty pro potěšení, chodí na procházky se svou border kolií nebo nahrává epizody podcastu, který spolupořádá s názvem Bad In Bed. Sledujte ji na Instagramu @Gabriellekassel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY