Co potřebujete vědět o vaginální bolesti

Přehled

U žen je vagína průchodem z děložního čípku do vulvy. Bolest nebo nepohodlí ve vaší pochvě je často výsledkem zdravotního nebo psychologického problému. Včasná léčba a intervence vám mohou pomoci najít úlevu a snížit riziko komplikací.

Jaké jsou příznaky vaginální bolesti?

Specifické příznaky vaginální bolesti a nepohodlí se liší v závislosti na základní příčině. Například vulvální vestibulitida je stav, který způsobuje bolest pouze tehdy, když je na vaši vagínu tlak. Naproti tomu vulvodynie je stav, který způsobuje neustálou chronickou bolest.

V závislosti na vašem konkrétním stavu můžete zaznamenat jeden nebo více z následujících příznaků spojených s vaginální bolestí:

 • hořící
 • svědění
 • bolestivost
 • štípání
 • pulzující
 • syrovost
 • bolest při pohlavním styku

Pokud je vaše vaginální bolest způsobena infekcí, může se u vás objevit abnormální vaginální výtok. Může například vypadat nebo vonět jinak než obvykle. To může znamenat kvasinkovou nebo bakteriální infekci.

Co způsobuje vaginální bolesti?

Vaginální bolest může být omezena na vaši vaginální oblast. Nebo může vyzařovat dolů z vaší pánve nebo děložního čípku.

Nejčastější příčinou vaginální bolesti je infekce, uvádí lékařská fakulta UNC. Příklady:

 • kvasinková infekce
 • kapavka
 • chlamydie

Mezi další možné příčiny vaginální bolesti patří:

 • trauma způsobené sexem, porodem, operací nebo jinými lékařskými zákroky
 • vulvovaginální atrofie v důsledku poklesu estrogenu po menopauze
 • vulvální vestibulitida
 • rakovina děložního hrdla

Vaginální bolest může také pramenit ze stavu zvaného dyspareunie. Toto je lékařský termín pro bolestivý pohlavní styk. Může to být způsobeno nedostatečnou lubrikací při sexu z hormonálních změn nebo nedostatkem sexuálního vzrušení.

Vaginální bolest může také pramenit z psychických stavů, jako je například anamnéza sexuálního zneužívání.

V některých případech váš lékař nemusí být schopen určit příčinu vaší vaginální bolesti. Vulvodynie je lékařský termín pro chronickou vaginální bolest bez známé příčiny.

Kdo je ohrožen bolestí pochvy?

Ženy všech věkových kategorií mohou pociťovat vaginální bolesti.

V některých případech může vaše anamnéza zvýšit vaše riziko. Například hormonální změny způsobené těhotenstvím, menopauzou nebo hysterektomií mohou zvýšit riziko vaginální bolesti. Pokud máte v anamnéze léčbu rakoviny prsu, máte také vyšší riziko.

Některé léky mohou také zvýšit riziko vaginální bolesti. Například statiny jsou léky, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Je známo, že způsobují vaginální suchost. To může vést k vaginální bolesti.

Rizikovým faktorem je také postupující věk. Menopauza způsobuje změny v hladinách hormonů a ztenčení vaginální tkáně. To ovlivňuje vaši vaginální lubrikaci a může přispět k vaginální bolesti.

Jak se diagnostikuje vaginální bolest?

Pokud pociťujete přetrvávající nebo opakující se vaginální bolesti, domluvte si schůzku se svým lékařem. Mohou pomoci diagnostikovat příčinu vaší vaginální bolesti. Pravděpodobně si vyžádají vaši anamnézu, provedou fyzickou prohlídku a v případě potřeby objednají jeden nebo více testů.

Pro vaši anamnézu vám budou položeny otázky týkající se vašeho zdraví, jako jsou vaše příznaky, diagnostikované zdravotní stavy a operace nebo jiné lékařské procedury, které jste podstoupili. Můžete být také dotázáni na léky nebo doplňky, které jste v poslední době užívali.

Pravděpodobně se vás také zeptá na vaše sexuální zdraví a návyky.

Váš lékař pravděpodobně provede fyzickou prohlídku vaší vaginální oblasti.

Během tohoto vyšetření zkontrolují známky zarudnutí, otoku, poškození nebo zjizvení. Mohou zatlačit bavlněným aplikátorem na vaši vulvu a vagínu, aby zkontrolovali bolest. Pokud máte vulvodynii, můžete pociťovat silnou bolest, když je aplikován jakýkoli tlak.

Mohou také odebrat vzorek vašeho vaginálního výtoku pro testování. Pokud obsahuje neobvyklý typ nebo počet bakterií, plísní nebo virů, je to známka toho, že vaši bolest může způsobovat infekce.

Pokud je vaše bolest závažná nebo má váš lékař podezření, že máte vážný stav, jako je rakovina děložního čípku, může vám doporučit další testování. To může spočívat v získání vzorků tkáně z děložního čípku pro analýzu.

Pokud mají podezření, že vaše vaginální bolest má psychologický původ, mohou vás odkázat na poskytovatele duševního zdraví k posouzení.

Jak se léčí vaginální bolest?

Chcete-li zmírnit bolest v pochvě, lékař se pokusí léčit její základní příčinu. Mohou předepsat vícestupňový přístup. Mohou například doporučit lokální anestetika nebo perorální léky. Ve vzácných případech mohou doporučit operaci.

Léky

Pokud máte bakteriální nebo plísňovou infekci, lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika nebo antifungální léky k léčbě.

Užijte všechny předepsané dávky, a to i v případě, že vaše příznaky vymizí před dokončením léčby. Tím se snižuje pravděpodobnost návratu infekce.

Váš lékař může také doporučit topické masti, jako je lidokainový gel. Mohou pomoci znecitlivit vaši vaginální oblast. To může pomoci zmírnit přetrvávající nepohodlí nebo bolest během pohlavního styku.

Lokální steroidní krémy mohou pomoci snížit podráždění, otoky a pálení.

Tricyklická antidepresiva nebo antikonvulziva mohou také pomoci snížit chronickou bolest.

Chirurgická operace

Ve vzácných případech může lékař doporučit anestetické injekce nebo nervové blokády, které pomohou umrtvit nebo znecitlivět oblast ve vaší pochvě. Mohou také doporučit operaci k léčbě vulvodynie, vulvální vestibulitidy nebo rakoviny děložního čípku.

Domácí péče

Některé domácí léky a volně prodejné léčby mohou pomoci zmírnit vaginální bolesti.

Podráždění může zklidnit například aplikace vložek z vilín na vaginální oblast. Předupravené vložky z vilínu si můžete zakoupit v mnoha drogeriích nebo v příbězích o přírodním zdraví. Případně můžete namočit své vlastní vatové tampony do roztoku vilínu.

Nakupujte vilíny.

K úlevě od bolesti po močení může pomoci vylít si vulvu čistou, vlažnou vodou poté, co jdete na toaletu. To pomůže vyčistit a uklidnit oblast.

Pro zmírnění nebo prevenci bolesti způsobené sexem může pomoci použití lubrikantu během pohlavního styku.

Nakupujte sexuální lubrikant.

Ke zmírnění svědění pochvy mohou pomoci volně prodejná antihistaminika.

Nakupujte volně prodejná antihistaminika.

Alternativní terapie

Pokud vaše vaginální bolest pochází z chronických infekcí močových cest (UTI), užívání doplňků s citrátem vápenatým může pomoci snížit příznaky močových cest, které přispívají k vaginální bolesti.

Nakupujte doplňky stravy s citrátem vápenatým.

Vyhýbání se potravinám s vysokým obsahem oxalátů může také pomoci předcházet UTI. Mezi tyto potraviny patří pórek, okra, rebarbora, pšeničný mozek, mandle, arašídy, pekanové ořechy a pistácie.

Před užíváním jakýchkoli doplňků nebo změnou stravy se poraďte se svým lékařem.

Jaký je výhled na vaginální bolesti?

Váš výhled závisí na základní příčině vaší vaginální bolesti a také na léčbě, kterou dostáváte. V mnoha případech může dodržování léčebného plánu doporučeného lékařem poskytnout trvalou úlevu.

Požádejte svého lékaře o další informace o vaší konkrétní diagnóze, možnostech léčby a dlouhodobém výhledu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY