Co způsobuje oteklou vulvu a jak se léčí?

Je to důvod k obavám?

Oteklá vulva je častým příznakem vaginitidy, což je zánět pochvy. Vaginitida je často důsledkem bakteriální, kvasinkové nebo virové infekce nebo nerovnováhy vaginálních bakterií. Některé kožní poruchy nebo nízké hladiny estrogenu mohou také způsobit výskyt tohoto stavu.

Když jsou vaše vagina a vulva zanícené, je to známé jako vulvovaginitida. Kromě oteklé vulvy může vaginitida vést k:

 • neobvyklý vaginální výtok
 • svědění
 • podráždění
 • bolest při sexu
 • bolest při čůrání
 • slabé krvácení nebo špinění

Pokud tyto příznaky trvají déle než několik dní, navštivte svého lékaře. Mohou zjistit, co způsobuje vaše příznaky, a vyvinout léčebný plán vhodný pro vaše potřeby.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, co může být za vašimi příznaky.

1. Alergická reakce

Alergická reakce, která způsobuje otoky vaší vulvy, je známá jako neinfekční vaginitida.

To může být způsobeno chemikáliemi v:

 • oblečení
 • krémy
 • kondomy
 • parfémovaná mýdla
 • vonné detergenty
 • výplachy
 • lubrikant

Tyto a další produkty, které přijdou do kontaktu s vulvou a vagínou, mohou způsobit podráždění a zánět.

Co můžeš udělat

Máte-li podezření na alergickou reakci, přestaňte výrobek používat nebo noste oděv, který může způsobovat podráždění. Omezení vystavení dráždivým látkám by mělo pomoci zmírnit otok.

Můžete také použít volně prodejný (OTC) kortizonový krém ke snížení příznaků. Pokud otok pokračuje, měli byste navštívit svého lékaře. K léčbě mohou doporučit sedací koupel nebo lokální krém na předpis.

Nakupujte kortizonový krém.

2. Sex

Oteklá vulva je normální po jakémkoli sexuálním styku. Sexuální vzrušení způsobuje zvýšený průtok krve do oblasti, což způsobuje její otoky a nafouklé. Může se vám také zvětšit klitoris.

Vaše vulva může nabobtnat, pokud při penetraci nebylo dostatek lubrikantu. To může oblast podráždit.

Co můžeš udělat

Vaše vulva by neměla zůstat oteklá dlouho a můžete použít studený obklad ke zmírnění otoku nebo otoku.

Ačkoli je otok normálním příznakem vzrušení, můžete provést některá proaktivní opatření, abyste se vyhnuli vážnému otoku. Nezapomeňte mít po ruce přírodní lubrikant nebo lubrikant zakoupený v obchodě, abyste předešli tření, a držte se dál od produktů, které by mohly způsobit alergickou reakci.

Nakupujte osobní lubrikant.

3. Kvasinková infekce

Vaginální kvasinkové infekce postihnou během života až 3 ze 4 žen.

Kromě otoku můžete zaznamenat:

 • podráždění
 • hustý bílý výtok
 • intenzivní svědění
 • pocit pálení
 • bolest nebo bolest
 • vyrážka

Pokud jsou vaše příznaky závažné nebo jste měli čtyři nebo více infekcí za rok, měli byste navštívit svého lékaře.

Co můžeš udělat

K zastavení reakce a zmírnění otoku můžete použít OTC antifungální vaginální krém, mast nebo čípek.

Pokud je to poprvé, co máte příznaky kvasinkové infekce – nebo pokud nezmizí po domácí léčbě – měli byste si domluvit schůzku se svým lékařem.

V závislosti na vašich příznacích vám lékař předepíše buď jednorázovou nebo vícedávkovou perorální antimykotikum. Mohou také doporučit udržovací léčbu, pokud máte opakované kvasinkové infekce.

Nakupujte antifungální vaginální krém.

4. Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza je nejběžnější formou vaginitidy, která postihuje až třetinu žen ve Spojených státech. Je to způsobeno nerovnováhou v bakteriích nacházejících se ve vaší vagíně a může to vést k špinavě bílému nebo šedému výtoku a rybímu zápachu. Ačkoli oteklá vulva není běžným příznakem, stále je to možné.

Co můžeš udělat

U některých žen se příznaky bakteriální vaginózy vyřeší samy. Nikdy byste neměli používat volně prodejné kvasinkové produkty k léčbě bakteriální vaginózy, protože by to mohlo infekci zhoršit.

Příznaky BV napodobují jiné formy vaginitidy, takže pokud vaše příznaky přetrvávají, měli byste navštívit svého lékaře. Mohou vyloučit jakékoli další stavy a předepsat léky, které pomohou zmírnit vaše příznaky.

5. Těhotenství

Oteklá vulva je běžným příznakem těhotenství. Vaše rostoucí děloha bude blokovat průtok krve v pánevní oblasti, což způsobí otékání vulvy a nohou. Otok se zhoršuje, jak postupujete dále v těhotenství.

Ale to není jediná změna vaší vulvy; protože vaše děloha a embryo vyžadují více krve k proudění v oblasti genitálií, vaše vulva také změní barvu na namodralý nádech.

Co můžeš udělat

Můžete zkusit nějaké domácí prostředky k léčbě oteklé vulvy. Ke snížení otoků můžete použít studený obklad nebo opláchnutí studenou vodou.

Pokud máte obavy ze svých příznaků nebo máte nějaké otázky, nezapomeňte je sdělit svému lékaři. Váš lékař bude schopen vyloučit jakékoli další základní stavy, jako jsou cysty nebo bakteriální vaginóza.

6. Bartholinova cysta

Bartholinova cysta je malý váček naplněný tekutinou, který se objevuje přímo uvnitř vaginálního otvoru. Je měkký a bezbolestný a často nevede k žádným příznakům.

Pokud se však Bartholinova cysta zvětší, může se stát nepříjemnou a vést k bolesti ve vulvě, když máte sex, chodíte nebo sedíte.

Pokud je vaše vulva oteklá, červená, citlivá a horká, znamená to, že se cysta infikovala a způsobila absces v jedné z Bartholinových žláz. Jedná se o žlázy velikosti hrášku, které se nacházejí na levé a pravé straně poševního otvoru.

Co můžeš udělat

Měli byste okamžitě navštívit svého lékaře, pokud se vaše vulva stala:

 • oteklý
 • Červené
 • horký
 • nabídka

Váš lékař může provést výtěr nebo biopsii, aby zjistil, zda je cysta infikovaná, a vyloučil rakovinu Bartholinovy ​​žlázy, vzácnou formu rakoviny vulvy.

Po stanovení diagnózy může lékař doporučit namáčení v teplé vodě několikrát denně po dobu až čtyř dnů nebo přiložení teplého obkladu na oblast, aby se snížila cysta a otok.

Pokud máte absces, může vám lékař předepsat antibiotika k usmrcení infekce a poté vypustit cystu.

7. Genitální Crohnova nemoc

Genitální Crohnova choroba je kožní onemocnění způsobené granulomy vyvinutými z Crohnovy choroby, zánětlivého onemocnění střev. Je to vzácné onemocnění, které může způsobit přetrvávající otok vulvy, kromě prasklin, erozí a dutých dutin v oblasti genitálií.

Co můžeš udělat

Pokud je vaše vulva oteklá déle než několik dní, měli byste navštívit svého lékaře. Mohou předepsat topický steroid nebo inhibitor kalcineurinu, aby pomohl snížit otok. Váš lékař může také doporučit antiseptické čisticí prostředky k léčbě sekundární infekce nebo kožních trhlin.

Obecné rady pro management a prevenci

Pomocí těchto tipů a triků můžete oteklé vulvě zmírnit – a dokonce jí předejít.

Kdy navštívit svého lékaře

Nemusíte čekat na bolest nebo nepohodlí, abyste navštívili svého lékaře. Pokud je vaše vulva oteklá déle než několik dní, měli byste se objednat k lékaři. Pokud však pociťujete intenzivní bolest nebo nepohodlí, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Váš lékař bude schopen diagnostikovat základní stav způsobující otok vaší vulvy a doporučit vhodnou možnost léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY