COPD a kouření: Jaká je souvislost?

U těch, kteří kouří, je mnohem pravděpodobnější, že se u nich rozvinou příznaky CHOPN, ale příčinou může být i pasivní kouření. Léčba je k dispozici; v některých případech se vaše plicní tkáň může regenerovat.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je název pro skupinu nemocí, které ovlivňují zdraví vašich plic a vaši schopnost dýchat. Informuje o tom Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). 15,7 milionu Američané obdrželi diagnózu nějaké formy CHOPN v roce 2013. Také odhadují, že mnohem více Američanů může mít tento stav a nedostali diagnózu.

Nejčastější příčinou CHOPN ve Spojených státech je kouření tabáku. Ne každý s CHOPN má v anamnéze kouření, ale podle American Lung Association přispívá kouření k 80 až 90 % lidí s CHOPN. Pojďme si rozebrat, proč je CHOPN spojena s kouřením, a odpovězte na některé často kladené otázky (FAQ) na toto téma.

Vliv kouření na CHOPN

CHOPN, včetně emfyzému a chronické bronchitidy, je progresivní onemocnění, které omezuje proudění vzduchu a ničí tkáň v plicích. Když opakované vystavení toxickým látkám spustí dlouhodobý zánět ve vašich plicích, může být výsledkem CHOPN. CHOPN je nejčastěji diagnostikována u lidí starších 40 let a u lidí, kteří kouří.

Vaše plíce jsou úžasné, samočistící orgány, které dodávají kyslík do vašeho těla a vylučují oxid uhličitý. Když kouříte cigaretu, vaše plíce jsou vystaveny několika tisícům různých chemikálií. Mnohé z těchto chemikálií jsou toxické pro tkáně ve vašich plicích, což je důvod, proč se vaše plicní tkáň zanítí.

Když pravidelně kouříte, neustále si zanícujete plicní tkáň a aktivně ničíte tyto buňky. To omezuje množství vzduchu, které mohou vaše plíce přijmout, a to, jak dobře je oxid uhličitý vypuzován s každým nádechem. Jinými slovy, je těžší plně se nadechnout a vydechnout.

Postupem času tento zánět snižuje účinnost vašich plic při jejich práci. Když vaše plíce nemohou dobře pohybovat vzduchem nebo plně expandovat, jak je vaše tělo potřebuje, výsledkem mohou být komplikace související s CHOPN.

Ovlivňuje kouření konopí CHOPN?

Výzkum souvislosti mezi CHOPN a kouřením konopí je omezený. Ale míra kouření konopí v populaci USA roste, což znamená, že více údajů bude pravděpodobně brzy k dispozici. V roce 2021 a Posouzení lékařská literatura dospěla k závěru, že je zapotřebí více výzkumu v této oblasti, aby bylo možné učinit jednoznačnější doporučení na toto téma.

Současná literatura příliš nespojuje kouření konopí s CHOPN, nebo se alespoň zdá, že není tak silná jako souvislost mezi CHOPN a kouřením tabáku. Může to být způsobeno tím, že konopné cigarety mají tendenci postrádat škodlivé chemikálie masově vyráběných tabákových cigaret nebo návyky kuřáků konopí.

Lidé, kteří kouří konopí, přistupují ke kouření jinak. Mohou zadržet kouř déle po vdechnutí a kouřit ručně balené cigarety, dokud nejsou blíže k nedopalku. Mohou také používat různé zařízení ke kouření, od vodních dýmek po malé skleněné dýmky, které mohou ovlivnit, jak se kouř dostane do jejich plic.

Kouření pravděpodobně přispívá k určité úrovni zánětu plic, ale není k dispozici velké množství publikovaných výzkumů, které by dávaly smysl tomu, jak je kouření konopí spojeno s CHOPN. Pokud chcete vědcům pomoci dozvědět se více o tom, jak konopí ovlivňuje naše tělo, možná se budete moci zúčastnit klinické studie o něm.

Příznaky CHOPN související s kouřením

Příznaky CHOPN, které souvisejí s kouřením tabáku může zahrnovat:

 • přetrvávající kašel, který nikdy úplně nezmizí
 • potíže s dýcháním během cvičení nebo jiné fyzické aktivity
 • těsnost na hrudi
 • Bolest svalů
 • bolesti hlavy
 • nevysvětlitelné hubnutí
 • sípání nebo pískání při dýchání

Léčba CHOPN související s kouřením

CHOPN je chronické onemocnění. To znamená, že to nemůže být úplně obrácené.

Strategie léčby a odvykání kouření mohou omezit progresi vašeho stavu. Pokud dostanete včasnou diagnózu CHOPN, můžete být schopni udržet CHOPN v mírném až středním rozsahu příznaků.

Podle Národní institut srdce, plic a krveNejlepší věc, kterou můžete pro léčbu CHOPN udělat, je přestat kouřit. Pokud léčíte CHOPN jinými způsoby, ale nadále kouříte, nemusíte vidět výsledky a onemocnění může pokračovat.

jiný léčby pro CHOPN může zahrnovat:

 • kyslíková terapie
 • léky na předpis, jako jsou bronchodilatátory
 • cvičební rutina schválená lékařem nebo zdravotníkem, která se zaměřuje na vaše kardiovaskulární zdraví
 • chirurgická operace

Časté dotazy o kouření a CHOPN

Stále máte otázky týkající se kouření a CHOPN? Pokračujte ve čtení a dozvíte se odpovědi:

Co se stane, když kouříte s CHOPN?

Pokud máte CHOPN a začnete kouřit nebo budete pokračovat v kouření, může to zhoršit vaše příznaky. Může také zavést nové příznaky a ztížit aktivní léčbu a léčbu vašeho stavu. CHOPN může postupovat rychleji u lidí, kteří kouří.

Jak dlouho musíte kouřit, abyste dostali CHOPN?

Individuální riziko CHOPN u každého se liší v závislosti na několika zdravotních a genetických faktorech. To ztěžuje poskytnutí základního odhadu, „jak dlouho“ by člověk potřeboval kouřit, než to způsobilo chronické onemocnění plic. Čím déle budete kouřit, tím vyšší bude vaše riziko CHOPN.

Léčí se plíce bývalých kuřáků?

Poškození vašich plic nemusí být reverzibilní, ale to neznamená, že vaše plíce nemohou zažít určitou úroveň hojení. Přestat kouřit může výrazně zlepšit příznaky CHOPN a progrese onemocnění se může zpomalit nebo zastavit. V průběhu času se může část vaší plicní tkáně regenerovat.

Kliknutím sem se dozvíte více o časové ose, jak se vaše tělo uzdravuje poté, co přestanete kouřit.

Můžete dostat CHOPN z pasivního kouření?

Ano. Někteří lidé, kteří vůbec nekouří, mají CHOPN. Pravidelné vystavování se látkám znečišťujícím životní prostředí, pasivnímu kouření a deficitu alfa-1 antitrypsinu jsou všechny známé faktory přispívající k onemocnění. Zdá se, že u žen je vyšší pravděpodobnost rozvoje CHOPN než u mužů, aniž by kdy kouřily.

Má většina kuřáků CHOPN?

Většina kuřáků nemá CHOPN, ale údaje, které jsou nejčastěji uváděny jako důkaz toho, jsou o něco starší. Ve velkém měřítku dánské studium zveřejněné v roce 2006 sledovalo 8 045 kuřáků po dobu 25 let. Na konci období pozorování vědci odhadují, že alespoň u 25 % nepřetržitých kuřáků se vyvine významná CHOPN a u 30 % až 40 % se vyvine nějaký typ CHOPN.

Ale znovu, vaše skutečné riziko rozvoje CHOPN se bude lišit podle genetických faktorů, vašich kuřáckých návyků a vaší osobní zdravotní historie.

Jak přestat kouřit: najít podporu

Kouření může být těžkým zvykem přestat. Koučové pro ukončení léčby, podpůrné skupiny, linky pomoci, volně prodejné alternativy nikotinu a léky na předpis jsou nástroje, které vám mohou pomoci přestat. Mít připravený plán a zdroje může zvýšit vaše šance na úspěšné odvykání.

Dostupné zdroje zahrnují:

 • quitStart, bezplatná aplikace pro váš smartphone

 • CDC (800)-QUI-TNOW horká linkacelostátní portál pro odvykací linky pro konkrétní státy
 • horká linka American Cancer Society’s Quit for Life, dostupná 24/7: 866-QUIT-4-LIFE
 • Nicotine Anonymous, podpůrná skupina pro ty, kteří se zotavují ze závislosti na nikotinu

Kliknutím sem zobrazíte další tipy, které vám pomohou přestat kouřit.

Pro mnoho lidí je kouření tabáku primární příčinou jejich CHOPN. Vystavení chemikáliím v tabákových cigaretách zanítí vaši plicní tkáň a časem může způsobit, že vaše plíce budou méně výkonné a sníží se vaše kapacita kyslíku.

Přestat kouřit je to nejlepší, co můžete udělat pro léčbu CHOPN a zpomalení progrese vašeho onemocnění. Pomoci mohou i další změny životního stylu, jako je aerobní cvičení. Kyslíková terapie, léky na předpis a dýchací techniky mohou být součástí režimu léčby a zotavení CHOPN.

Pokud máte příznaky CHOPN, máte toto onemocnění v rodinné anamnéze nebo máte obavy z účinků kouření na vaše plíce, promluvte si se zdravotnickým pracovníkem. Včasná diagnóza a plán léčby mohou výrazně zlepšit kvalitu vašeho života a zabránit progresi onemocnění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY