CT vyšetření bederní páteře

Co je to CT vyšetření bederní páteře?

CT vyšetření, běžně označované jako skenování CAT, je typ rentgenového záření, které vytváří obrazy příčného řezu konkrétní části těla.

V případě CT vyšetření bederní páteře může váš lékař vidět průřez vaší spodní částí zad. Skenovací stroj krouží kolem těla a odesílá obrázky na monitor počítače, kde je prohlíží technolog.

Bederní část páteře je společnou oblastí, kde se vyskytují problémy se zády. Bedrová páteř je nejnižší část vaší páteře. Skládá se z pěti kostí obratlů.

Pod bederní páteří je křížová kost a pod křížovou kostí kostrč (kostrč). Součástí bederní páteře jsou také velké cévy, nervy, šlachy, vazy a chrupavky.

Proč se provádí CT vyšetření bederní páteře?

CT vyšetření je jedním z mnoha zobrazovacích testů, které může lékař použít k vyšetření problémů s páteří. To zahrnuje bolest způsobenou zraněním, nemocí nebo infekcí.

Mezi další důvody, proč by váš lékař mohl objednat bederní CT vyšetření, patří:

 • bolesti zad doprovázené horečkou
 • vrozené vady postihující páteř
 • herniovaný disk
 • infekce
 • poranění dolní části páteře
 • bolest v kříži
 • roztroušená skleróza
 • artróza
 • skřípnutý nerv
 • problémy s ovládáním močového měchýře
 • příznaky rakoviny
 • příprava operace páteře
 • slabost, necitlivost nebo jiné problémy s nohama

CT vyšetření není totéž jako MRI. MRI bederní páteře ukazuje kosti, disky a míchu. MRI může také ukázat prostory mezi vertebrálními kostmi, kterými procházejí nervy.

Rizika CT CT bederní páteře

CT vyšetření bederní páteře přináší jen velmi málo rizik. Kontrastní barvivo použité během postupu však může způsobit dočasné poškození ledvin.

Toto riziko je vyšší, pokud vaše ledviny již byly poškozeny nemocí nebo infekcí. Novější barviva přinášejí mnohem menší riziko pro ledviny. Alergické reakce jsou také extrémně vzácné.

Jako u každého rentgenového záření existuje určité vystavení záření. Ačkoli je to obvykle neškodné, je to důležitý problém pro ženy, které jsou těhotné nebo by mohly být těhotné.

Množství použitého záření je považováno za bezpečné pro dospělé, ale ne pro vyvíjející se plod a mělo by být používáno s opatrností u dětí.

Jak se připravit na CT vyšetření bederní páteře

CT vyšetření bederní páteře je neinvazivní test.

Možná budete chtít nosit volné, pohodlné oblečení, protože budete muset ležet na stole. Budete také instruováni, abyste z těla odstranili všechny šperky a jiné kovové předměty. Informujte svého lékaře, pokud máte nějaké kovové implantáty z předchozích postupů.

Předtím, než půjdete na vyšetření CT, informujte svého lékaře, pokud máte některou z následujících stavů:

 • alergie na orální kontrast (baryum)
 • cukrovka, protože půst může snížit hladinu cukru v krvi
 • těhotenství

Jak se provádí CT CT bederní páteře

CT vyšetření se provádí na radiologickém oddělení nemocnice nebo na klinice, která se specializuje na diagnostické postupy.

Technolog vás požádá, abyste si během testu lehli na záda. Technolog může použít polštáře nebo popruhy, aby zajistil, že zůstanete ve správné poloze dostatečně dlouho, abyste získali kvalitní obraz. Během krátkých individuálních skenů možná budete muset také zadržet dech.

Pomocí dálkového ovladače z oddělené místnosti přesune CT technolog stůl do CT stroje. Stroj můžete projít několikrát.

V závislosti na důvodu vašeho skenování můžete být připojeni k IV, aby bylo během testu možné vstříknout do žil kontrastní barvivo. Toto barvivo pomáhá stroji pořídit jasné snímky vašich cév a orgánů.

Po sérii skenů můžete být požádáni, abyste počkali, než technolog zkontroluje obrázky, aby se ujistil, že jsou dostatečně jasné, aby je lékař mohl správně přečíst.

Dokončení typického CT vyšetření trvá 30 až 45 minut.

Po CT vyšetření bederní páteře

Po testu se můžete převléknout zpět do svého pouličního oblečení a jít dál.

Zpracování výsledků CT vyšetření obvykle trvá jeden den. Váš lékař naplánuje následnou schůzku, kde prodiskutuje výsledky vašeho vyšetření. Váš lékař vám také řekne, jak postupovat v závislosti na nálezech.

Lze objednat další zobrazovací vyšetření, krevní testy nebo jiná diagnostická opatření. Ty vám mohou pomoci získat přesnou diagnózu a zahájit léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY