Detailní pohled na laryngoskopii

Přehled

Laryngoskopie je vyšetření, které vašemu lékaři poskytne detailní pohled na váš hrtan a hrdlo. Hrtan je vaše hlasová schránka. Nachází se v horní části vaší průdušnice nebo průdušnice.

Je důležité udržovat svůj hrtan zdravý, protože obsahuje vaše hlasivky nebo provazce. Vzduch procházející vaším hrtanem a přes hlasivky způsobuje, že vibrují a vytvářejí zvuk. To vám dává schopnost mluvit.

Zkoušku provede odborník známý jako „ušní, nosní a krční“ (ENT) lékař. Během vyšetření vám lékař umístí do krku malé zrcátko nebo vám do úst vloží pozorovací nástroj zvaný laryngoskop. Někdy udělají obojí.

Proč bych potřeboval laryngoskopii?

Laryngoskopie se používá k získání více informací o různých stavech nebo problémech v krku, včetně:

 • přetrvávající kašel
 • krvavý kašel
 • chrapot
 • bolest krku
 • zápach z úst
 • potíže s polykáním
 • přetrvávající bolest ucha
 • hmota nebo růst v krku

Laryngoskopie může být také použita k odstranění cizího předmětu.

Příprava na laryngoskopii

Budete si chtít zařídit odvoz do az procedury. Po anestezii možná nebudete moci několik hodin řídit.

Poraďte se se svým lékařem o tom, jak provedou postup a co musíte udělat, abyste se připravili. Váš lékař vás požádá, abyste se osm hodin před vyšetřením vyhýbali jídlu a pití v závislosti na druhu anestezie, kterou budete dostávat.

Pokud dostáváte mírnou anestezii, což je obvykle druh, který byste dostali, kdyby se vyšetření konalo v ordinaci vašeho lékaře, není třeba držet půst.

Určitě informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte. Můžete být požádáni, abyste přestali užívat některé léky, včetně aspirinu a některých léků na ředění krve, jako je klopidogrel (Plavix), až jeden týden před zákrokem. Poraďte se se svým lékařem, abyste se ujistili, že je bezpečné před tím přerušit jakékoli předepsané léky.

Jak funguje laryngoskopie?

Váš lékař může před laryngoskopií provést několik testů, aby získal lepší představu o vašich příznacích. Tyto testy mohou zahrnovat:

 • fyzická zkouška
 • rentgen hrudníku
 • CT vyšetření
 • vlaštovičník barnatý

Pokud vám lékař nařídí polknutí barya, rentgenové snímky budou pořízeny poté, co vypijete tekutinu obsahující baryum. Tento prvek působí jako kontrastní materiál a umožňuje lékaři vidět vaše hrdlo jasněji. Není toxický ani nebezpečný a projde vaším systémem během několika hodin po jeho spolknutí.

Laryngoskopie obvykle trvá 5 až 45 minut. Existují dva typy laryngoskopických testů: nepřímé a přímé.

Nepřímá laryngoskopie

U nepřímé metody budete sedět vzpřímeně na židli s vysokým opěradlem. Do krku vám obvykle nastříkají znecitlivující lék nebo lokální anestetikum. Váš lékař vám zakryje jazyk gázou a přidrží jej, aby mu nebránil ve výhledu.

Dále vám lékař vloží zrcadlo do krku a prozkoumá oblast. Můžete být požádáni, abyste vydali určitý zvuk. To je navrženo tak, aby se váš hrtan pohyboval. Pokud máte v krku cizí předmět, lékař vám ho odstraní.

Přímá laryngoskopie

Přímá laryngoskopie může probíhat v nemocnici nebo v ordinaci lékaře a obvykle jste pod odborným dohledem zcela utlumeni. Pokud jste v celkové anestezii, nebudete moci test cítit.

Speciální malý ohebný dalekohled jde do nosu nebo úst a pak dolů do krku. Váš lékař se bude moci dívat dalekohledem a získat tak blízký pohled na hrtan. Váš lékař může odebrat vzorky a odstranit výrůstky nebo předměty. Tento test lze provést, pokud se vám snadno roubí, nebo pokud váš lékař potřebuje prohlédnout hůře viditelné oblasti vašeho hrtanu.

Interpretace výsledků

Během laryngoskopie může lékař odebrat vzorky, odstranit výrůstky nebo získat či vytáhnout cizí předmět. Může být také provedena biopsie. Po zákroku váš lékař probere výsledky a možnosti léčby nebo vás odešle k jinému lékaři. Pokud jste dostali biopsii, bude trvat tři až pět dní, než zjistíte výsledky.

Má laryngoskopie nějaké vedlejší účinky?

Existuje relativně nízké riziko komplikací spojených s vyšetřením. Poté můžete zaznamenat mírné podráždění měkkých tkání v krku, ale tento test je celkově považován za velmi bezpečný.

Dejte si čas na zotavení, pokud dostanete celkovou anestezii při přímé laryngoskopii. Mělo by trvat asi dvě hodiny, než vyprchá, a během této doby byste se měli vyvarovat řízení.

Promluvte si se svým lékařem, pokud jste z testu nervózní, a on vás předem informuje o všech krocích, které byste měli podniknout.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY