Doplňky pro bipolární poruchu

Slovo „doplněk“ může zahrnovat širokou škálu produktů, od pilulek a tablet až po dietní a zdravotní pomůcky. Může také odkazovat na základní denní multivitaminy a tablety z rybího tuku nebo exotičtější věci jako ginkgo a kava.

Některé doplňky mohou být užitečné pro zvýšení každodenní výživy. Jiné, jako třezalka, kava a ginkgo, byly uváděny na trh jako antidepresiva. Stále se věří, že další pomáhají s funkcí mozku a nervového systému.

Jak doplňky zapadají do bipolární léčby?

Neexistuje shoda na užitečnosti doplňků při přímé léčbě bipolární poruchy. Někteří je považují za možnost, zatímco jiní si myslí, že jsou to ztráta času a peněz.

Například, zatímco existují nějaké důkazy, že Třezalka tečkovaná může mít určitý vliv na lehkou nebo středně těžkou depresi, je jen málo, co podporuje její užitečnost pro těžkou depresi.

Jak doplňky fungují?

Některé doplňky, jako multivitaminy a kapsle z rybího tuku, mají zabránit nedostatku určitých látek v těle. Byly vytvořeny vazby mezi změnami nálad a nedostatkem nezbytných látek, jako jsou vitamíny B.

Jiné jsou prodávány jako antidepresiva nebo prostředky na spaní, ale na jejich účinnost a bezpečnost existují smíšené názory. Z tohoto důvodu je důležité nechat svého lékaře vědět, než začnete užívat jakýkoli druh doplňku.

Jaké jsou vedlejší účinky?

Některé doplňky mohou interagovat se standardními bipolárními léky různými způsoby. V závislosti na doplňku a na jeho interakci s tělem mohou některé doplňky zhoršit příznaky deprese nebo mánie.

Multivitaminové pilulky nebo tablety a tobolky z rybího tuku jsou k dostání ve většině obchodů s potravinami nebo lékárnami. Jiné lze zakoupit v obchodech s přírodními potravinami nebo zdravou výživou.

Kontrola kvality ve výrobě může být důležitým bodem úvahy. Také mnoha doplňkům chybí velké množství důkazů podporujících jejich užitečnost, což naznačuje, že mohou být neúčinné.

Recenze na doplňky mezi řadou zdrojů jsou smíšené. Někteří odborníci si myslí, že mají při léčbě bipolární poruchy alespoň omezené využití, zatímco jiní je považují v nejlepším případě za neúčinné a v nejhorším za nebezpečné.

Kontrola kvality se může u doplňků lišit, takže je těžké mít jistotu, že dostanete užitečný nebo bezpečný produkt.

Než do svého léčebného plánu přidáte jakýkoli doplněk, poraďte se se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY