Enterická kampylobakterióza

Co je enterická kampylobakterióza?

Enterická kampylobakterióza je infekce tenkého střeva způsobená třídou bakterií tzv Campylobacter. Je to jedna z nejčastějších příčin průjmu a střevních infekcí na celém světě. The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že ročně je jím postiženo více než 1,3 milionu lidí ve Spojených státech.

Obvykle je infikován pouze malý počet lidí najednou. Může se však objevit i jako ohnisko. Jinými slovy, mnoho lidí může být nakaženo současně. Běžný zdroj kontaminace může způsobit propuknutí.

Jaké jsou příznaky enterické kampylobakteriózy?

Příznaky obvykle trvají dva až tři dny, než se objeví. Někteří lidé nemusí pociťovat vůbec žádné příznaky. Když se objeví příznaky, obvykle zahrnují:

 • průjem a někdy krvavé výkaly
 • bolest břicha
 • břišní křeče
 • horečka, bolesti hlavy a bolesti svalů, které se obvykle objevují během prvních 24 hodin infekce
 • dehydratace, která může také způsobit závratě, nevolnost, bolesti hlavy, sucho v ústech, únavu a oligurii (časté močení)
 • neustálý pocit, že potřebujete vykastrovat
 • zvracení, které je vzácné

Průjem vás může dehydratovat. Těžká dehydratace může být potenciálně život ohrožující. Je důležité zůstat hydratovaný pitím velkého množství vody a tekutin, které obsahují elektrolyty. V extrémních případech možná budete muset být hospitalizováni, abyste dostali intravenózní tekutiny, což jsou tekutiny podávané vašimi žilami.

Jaké jsou příčiny enterické kampylobakteriózy?

Většina infekcí je způsobena druhem bakterií tzv Campylobacter jejuni. Nicméně, Campylobacter fetus a Campylobacter coli může také infikovat lidi.

The Campylobacter druhy bakterií se často vyskytují u ptáků a kuřat. Tato zvířata poskytují bakteriím ideální životní situaci. Když je kuře poraženo, bakterie mohou migrovat ze střev zvířete do svalů. Toto je maso, které nakonec jíme.

Nejběžnějším způsobem nákazy je jíst syrovou nebo nedovařenou drůbež. Lidé, kteří pracují kolem drůbeže, jsou také vystaveni zvýšenému riziku infekce.

Další věci, které mohou zvýšit vaše šance na infekci, zahrnují:

 • cestovat do rozvojových zemí
 • nedostatek čistého jídla nebo vody
 • křížová kontaminace, například z použití prkénka, které se používá jak na syrové maso, tak na zeleninu připravenou k jídlu
 • pití nepasterizovaného mléka, protože kráva může přenést bakterie do svého mléka, pokud se jím nakazí Campylobacter bakterie

Jak se diagnostikuje enterická kampylobakterióza?

Váš lékař se vás zeptá, zda jste nedávno cestovali mimo zemi. Mohou se také zeptat na další členy vaší rodiny, kteří mohou být nemocní. To jim může pomoci naučit se, jestli jste v ohrožení Campylobacter infekce.

Kultivace stolice je primární metodou diagnostiky. Vzorek vaší stolice bude odeslán do laboratoře k identifikaci bakterií způsobujících vaši infekci. Vaše stolice může být také vyšetřena pod mikroskopem. Přítomnost červených krvinek a bílých krvinek může znamenat infekci.

Jak se léčí enterická kampylobakterióza?

Infekce obvykle sama odezní po několika dnech. Většina lidí se obvykle uzdraví do dvou dnů bez specifické léčby.

V závažnějších případech může infekce trvat až 10 dní.

Antibiotika mohou být užitečná, pokud se užívají včas. Mohou zkrátit trvání vašich příznaků. Běžně předepisovaná antibiotika jsou erythromycin, ciprofloxacin a azithromycin.

Jaký je dlouhodobý výhled?

U většiny lidí by příznaky měly začít mizet asi za týden. Nicméně, Campylobacter infekce je nebezpečnější pro starší dospělé a lidi s narušeným imunitním systémem.

Vzácně se u některých lidí může vyvinout syndrom Guillain-Barre. V tomto autoimunitním stavu imunitní systém vašeho těla napadá vaše nervy. Může se objevit několik týdnů po počáteční infekci a může způsobit dočasnou paralýzu. U některých lidí se také může vyvinout postinfekční artritida, i když je to také vzácné. Předpokládá se, že tato komplikace je způsobena imunitní reakcí. Artritida typicky postihuje koleno, ale může být stěhovavá a postihuje několik kloubů.

Guillain-Barre syndrom »

Jak lze zabránit enterické kampylobakterióze?

Chcete-li snížit své šance na infekci, dodržujte správnou kuchyňskou hygienu provedením těchto kroků:

 • Všechno maso a drůbež dobře uvařte.
 • Myjte si ruce pravidelně a před jídlem.
 • Po dotyku se syrovým masem si ihned umyjte ruce.
 • Na maso a jiné potraviny používejte samostatná prkénka.
 • Nádobí na vaření a jídlo vždy dobře čistěte.
 • Vyhněte se pití nepasterizovaného mléka.
 • Pokud si nejste jisti, zda je vaše voda nebo mléko bezpečné, před pitím je převařte.

Tyto kroky k procvičování bezpečnosti potravin mohou pomoci snížit kontaminaci a zabránit infekci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY