Existuje souvislost mezi obezitou a hyperaktivním močovým měchýřem?

Některé výzkumy podporují souvislost mezi obezitou a příznaky hyperaktivního močového měchýře. Hubnutí může pomoci zmírnit příznaky, ale není jasné, jak velký úbytek hmotnosti je potřeba.

Hyperaktivní močový měchýř (OAB) je chronické onemocnění s mnoha příčinami. Mezi primární příznaky OAB patří:

 • Naléhavost: náhlá, intenzivní potřeba okamžitě močit, která může zahrnovat urgentní inkontinenci (nekontrolovatelný únik moči)
 • Frekvence: potřeba močit častěji, než je pro vás typické
 • Nokturie: potřeba močit jednou nebo vícekrát během noci

Studie naznačují souvislost mezi obezitou a příznaky OAB. Nadváha, zejména v oblasti břicha, je rizikovým faktorem OAB. Stejně tak může hubnutí pomoci zmírnit příznaky.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli o spojení mezi obezitou a OAB, o dalších potenciálních příčinách a o tom, co můžete udělat pro zvládnutí nebo prevenci příznaků.

Na jazyku záleží

Sex a gender existují ve spektrech. Pro účely tohoto článku někdy používáme výrazy „muž“ a „žena“ nebo „muži“ a „ženy“ k označení pohlaví dané osoby při narození. Tato volba se provádí na základě jazyka používaného zdroji, které citujeme. Zjistěte více o sexu a pohlaví.

Může nadváha nebo obezita způsobit hyperaktivní močový měchýř?

Obezita nebo nadváha, zejména v oblasti břicha, vytváří tlak na váš močový měchýř. To může oslabit nebo poškodit vaši močovou trubici, trubici, která odvádí moč z vašeho těla.

Nadměrná hmotnost břicha může také poškodit nebo oslabit vaše pánevní dno, což zvyšuje pravděpodobnost výskytu příznaků OAB, jako je únik. Díky slabému pánevnímu dnu jste také náchylní ke stresové inkontinenci. To je, když uniká moč při kýchání, kašli nebo smíchu.

Několik studií potvrdilo souvislost mezi obezitou a OAB.

Studie z roku 2020 s 206 ženami ve věku kolem 30 let zjistila, že ženy s procentem tělesného tuku nad 32 % byly 95% pravděpodobnější mít příznaky OAB než ti s nižším procentem tělesného tuku.

A studie 2019 s 920 lidmi zjistili, že obezita způsobuje močovou inkontinenci u mužů a žen. Vědci zjistili, že obezita způsobuje OAB u žen, ale ne u mužů. To platilo jak pro celkovou obezitu, tak pro centrální obezitu (nadbytek tuku v oblasti břicha).

A studie 2019 se 14 135 dospělými zjistili, že ti s indexem tělesné hmotnosti (BMI) nad 30 měli větší pravděpodobnost, že budou mít nykturii, bez ohledu na jejich věk nebo pohlaví.

Může hubnutí pomoci s příznaky hyperaktivního močového měchýře?

Hubnutí prostřednictvím strategií životního stylu, jako je dieta, může zmírnit tlak v močovém měchýři a snížit příznaky OAB. Vysoce pozitivní efekt má i úbytek hmotnosti dosažený bariatrickou chirurgií.

Přezkum studií z roku 2020 zjistil střední až nízkou jistotu důkazů, že úbytek hmotnosti z přístupů životního stylu, jako je dieta a cvičení, snižuje příznaky OAB. Vědci našli vyšší jistotu důkazů, že hubnutí zlepšilo příznaky OAB v důsledku stresové inkontinence.

Přehled z roku 2018 naznačuje souvislost mezi podstatným úbytkem hmotnosti a sníženými příznaky OAB. Autoři recenze však poznamenávají, že je zapotřebí více výzkumu, abychom zjistili, zda méně dramatický úbytek hmotnosti může mít stejný účinek.

Co dalšího může způsobit hyperaktivní močový měchýř?

Existuje mnoho příčin a rizikových faktorů hyperaktivního močového měchýře. Je možné jich mít několik najednou. Kromě nadváhy patří mezi příčiny OAB:

 • vyšší věk
 • infekce močových cest (UTI)
 • pití alkoholických nebo kofeinových nápojů
 • užívání některých léků, jako jsou diuretika, blokátory vápníku a léky na cukrovku
 • těhotenství
 • hormonální změny, například v menopauze
 • poškození nervů způsobené fyzickým traumatem nebo nemocí

 • močové kameny
 • rakovina močového měchýře

Jak mohu zabránit hyperaktivnímu močovému měchýři?

Pokud máte nadváhu nebo obezitu, můžete být schopni předejít (nebo zvrátit) OAB tím, že zhubnete. To může být náročné dělat sám. Zvažte rozhovor se zdravotnickým pracovníkem nebo odborníkem na výživu o životních návycích, které vám mohou pomoci dosáhnout vašeho cíle.

Cvičení, zejména kardio, může podpořit hubnutí. Zvažte ale také zařazení cviků na pánevní dno do vašeho denního programu, abyste posílili svaly pánevního dna.

Mezi další tipy, jak zabránit OAB, patří následující:

 • Přestaňte kouřit, pokud ano. Kouření cigaret je rizikovým faktorem nutkání na močení a urgentní inkontinence.

 • Omezte nebo se vyvarujte kofeinu a alkoholu.
 • Omezte nebo se vyhněte potravinám, které mohou dráždit váš močový měchýř a zhoršovat příznaky. Můžete si vést deník močového měchýře, který vám pomůže identifikovat potraviny, které je třeba omezit nebo se jim vyhnout.
 • Zvládejte stavy, které mohou zhoršit OAB, jako je diabetes. Pokud vaše současná léčba vaše stavy nezvládá dobře, obraťte se na svého lékaře.

Nadváha a obezita mohou vyvíjet tlak na váš močový měchýř a způsobit nebo zhoršit příznaky OAB. Tyto příznaky zahrnují naléhavost, frekvenci a únik.

Pokud máte obezitu nebo nadváhu, hubnutí vám může pomoci zmírnit příznaky. Mezi další proaktivní kroky, které můžete podniknout, patří přestat kouřit a cvičit pánevní dno.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY