Fakta o transplantaci jater

Transplantace jater

Transplantace jater, také nazývaná transplantace jater, vám může pomoci zachránit život, když vaše játra přestanou fungovat. Léčba zahrnuje chirurgické odstranění celých jater. Poté je nahrazena všemi nebo částmi zdravých dárcovských jater. Může pocházet od žijícího nebo zesnulého dárce.

Mít zdravá játra je zásadní pro dlouhověkost, protože vaše játra jsou zodpovědná za filtrování krve a odstraňování toxinů z vašeho těla. Transplantace jater je posledním opatřením u chronických (dlouhodobých) onemocnění jater a závažných akutních (náhlých) onemocnění jater.

Statistika přežití transplantace jater

Podle studielidé po transplantaci jater mají 89% šanci na přežití po jednom roce. Pětiletá míra přežití je 75 procent. Někdy mohou transplantovaná játra selhat, nebo se může vrátit původní onemocnění.

Je důležité, aby váš lékař sledoval vaše zotavení dlouho po transplantaci, aby odhalil případné problémy. Pravděpodobně budete potřebovat pravidelné krevní testy. Podle Johnse Hopkinse budete také muset po zbytek života užívat léky proti odmítnutí.

Proč se provádí transplantace jater

Podle American Liver Foundation se ve Spojených státech ročně provede kolem 8000 operací transplantace jater.

Lékař může doporučit transplantaci jater osobě s konečným stádiem onemocnění jater. Člověk s tímto stavem bez transplantace zemře. Lékař může také navrhnout transplantaci jater, pokud jiná léčba onemocnění jater nestačí k udržení člověka naživu.

Transplantace jater může být alternativou pro chronické onemocnění jater nebo pokud dojde k selhání jater velmi rychle. Cirhóza je nejčastějším důvodem, proč dospělí potřebují transplantaci jater. Cirhóza nahrazuje zdravou jaterní tkáň zjizvenou tkání. Mezi příčiny cirhózy patří:

 • zneužití alkoholu
 • chronická hepatitida B nebo chronická hepatitida C
 • nealkoholické ztučnění jater
 • autoimunitní hepatitida
 • biliární atrézie, onemocnění jater u novorozenců
 • metabolické poruchy

Váš lékařský tým také zváží další faktory při určování, zda potřebujete transplantaci jater. Tyto zahrnují:

 • závažnost vašeho stavu
 • jiné zdravotní potíže, které máte
 • anamnéza tuberkulózy a chronických infekcí, jako je HIV
 • vaší celkové fyzické kondici
 • vaši duševní pohodu
 • úroveň podpory od vaší rodiny nebo přátel

Před udělením transplantace jater lékař zváží, zda bude operace úspěšná a prodlouží život člověka. Osoba nemusí být pravděpodobným kandidátem na transplantaci, pokud má jiné chronické stavy, které by mohly ovlivnit úspěšnost transplantace.

Příklady zahrnují osobu, která má rakovinu, která se rozšířila do jiných částí těla nebo má vážné srdeční problémy. Jako další příklad, pokud má člověk cirhózu z alkoholismu, je v rámci plánování transplantace hodnocena jeho schopnost přestat pít.

Čekání na transplantaci jater

Pokud se stanete způsobilými pro transplantaci jater, budete zařazeni na národní čekací listinu. Od začátku roku 2015 odhadem 14 000 lidí ve Spojených státech čekali na transplantaci jater.

Umístění seznamu a čekání na zápas

O tom, kde jste na seznamu, částečně rozhoduje skóre modelu konečného stádia jaterního onemocnění (MELD). Toto skóre je založeno na krevních testech, jako jsou:

 • měření hladiny kreatininu, které ukazuje, jak dobře fungují vaše ledviny
 • kontrola vašeho mezinárodního normalizovaného poměru, což je měřítko toho, jak dobře vaše játra vytvářejí proteiny srážející krev

Ti s nejvyšším skóre jsou nemocnější a jsou umístěni výše na seznamu. Pravidelné krevní testy jsou nezbytné k aktualizaci vašeho MELD skóre a pozice na seznamu. Existuje také skóre Dětského konečného stádia onemocnění jater pro osoby mladší 12 let. Úspěch transplantační operace také závisí na dobré shodě s kvalifikovaným dárcem, takže vaše čekací doba se také může lišit v závislosti na vaší tělesné velikosti a krevní skupině.

O tom, zda člověk dostane transplantaci jater, rozhodují různé faktory. Pokud se například dva lidé s vysokým skóre MELD kvalifikují pro transplantaci jater, osoba, která je na seznamu nejdéle, může dostat transplantaci dříve. Navíc u osoby vysoko na seznamu transplantací, která má vzácnou krevní skupinu, může být méně pravděpodobné, že se s dárcem shodne.

Osoba trpící akutním selháním jater může být umístěna v horní části seznamu, protože její riziko smrti může být bezprostřednější než u osoby s chronickým onemocněním.

Když je nalezena shoda

Čekání na transplantaci jater je dlouhý proces, ale koordinace operace probíhá rychle, jakmile máte zápas. Játra mohou pocházet od zemřelého dárce, který měl játra zdravá. Někdy mohou být darovaná játra použita pro dva příjemce. U dospělých příjemců se častěji používá pravá strana darovaného orgánu, u dětí menší levá strana.

Je možné, že část jater může darovat i žijící dárce. Živý dárce se však musí dobře shodovat, pokud jde o krevní skupinu a další faktory.

Zotavuje se z transplantace jater

Transplantace je jen částí procesu získání nových jater. Podle Národního ústavu pro diabetes a onemocnění trávicího traktu a ledvin je po transplantaci běžná třítýdenní hospitalizace. Během této doby lékař zhodnotí úspěšnost vaší operace a také určí vaše potřeby domácí péče.

Může trvat až jeden rok, než se budete cítit zdravěji. Dejte svému lékaři vědět, jaké jsou vaše potřeby duševního a emocionálního zdraví, než budete propuštěni.

Možná rizika a komplikace transplantace jater

Největším rizikem této operace je selhání transplantace. V takovém případě vaše tělo odmítá nová játra, často z důvodů, které lékaři nemohou určit. Transplantace jater vás také vystavuje vysokému riziku infekce. Jiné dlouhodobé komplikace mohou zahrnovat:

 • krvácející
 • poškození žlučových cest
 • krevní sraženiny
 • vedlejší účinky léků užívaných k tomu, aby váš imunitní systém mohl přijmout nová játra, včetně vysoké hladiny cukru v krvi ze steroidů

Tipy na zdravá játra

Po transplantaci jater může lékař doporučit změny životního stylu, včetně pravidelného cvičení a zdravé stravy. Tyto návyky můžete začlenit v jakékoli fázi, abyste zvýšili svou sílu a celkové zdraví. Být fyzicky zdravý může snížit vaše šance na odmítnutí transplantátu.

Můžete také omezit rizikové faktory, které přispívají k onemocnění jater. Mezi nejčastější patří:

 • zneužití alkoholu
 • kouření
 • předávkování acetaminofenem
 • obezita
 • vysoký cholesterol

Otázky a odpovědi

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY