Fungují vážené přikrývky?

Zahrnujeme produkty, o kterých si myslíme, že jsou pro naše čtenáře užitečné. Pokud nakoupíte prostřednictvím odkazů na této stránce, můžeme získat malou provizi Zde je náš postup.

Healthline ukazuje vám pouze značky a produkty, za kterými si stojíme.

Náš tým důkladně zkoumá a vyhodnocuje doporučení, která uvádíme na našich stránkách. Abychom zjistili, že se výrobci produktů zabývali normami bezpečnosti a účinnosti, musíme:

 • Zhodnoťte ingredience a složení: Mají potenciál způsobit škodu?
 • Ověřte si fakta všechna zdravotní tvrzení: Jsou v souladu se současným souborem vědeckých důkazů?
 • Posuďte značku: Funguje bezúhonně a dodržuje osvědčené postupy v oboru?

Provádíme průzkum, abyste našli důvěryhodné produkty pro vaše zdraví a wellness.

Přečtěte si více o našem procesu prověřování.
Bylo to užitečné?

Výzkum naznačuje, že vážené přikrývky mohou být prospěšné lidem s úzkostí, autismem a nespavostí, mimo jiné.

Pro mnoho lidí se zátěžové přikrývky staly rutinní součástí úlevy od stresu a zdravých spánkových návyků, a to z dobrého důvodu.

Pojďme prozkoumat, jak vážené přikrývky fungují, stejně jako výhody a rizika používání těchto terapeutických přikrývek.

Co je to vážená deka?

Vážené přikrývky jsou terapeutické přikrývky, které váží mezi 5 a 30 liber. Tlak z nadváhy napodobuje terapeutickou techniku ​​zvanou hluboká tlaková stimulace resp tlaková terapie.

Jaké jsou výhody použití zátěžové přikrývky?

Hluboká tlaková stimulace využívá tlak k uvolnění nervového systému. Modeluje zážitek z držení nebo objímání. Tato praxe může pomoci:

 • zmírnit vnímání bolesti
 • snížit příznaky úzkosti
 • zlepšit kvalitu spánku
 • zmírnit příznaky deprese

Tlaková terapie nemusí být zcela praktická. U vážených přikrývek tlak nepochází od jiné osoby, ale z přikrývky omotané kolem těla.

Hluboká tlaková stimulace může také pocházet z oděvů, jako jsou zátěžové vesty. Jeden studie také uvedli, že psi psychiatrické pomoci často poskytují hlubokou tlakovou stimulaci, aby pomohli majitelům.

Kde najít váženou deku a kolik stojí

Existuje několik společností, které se specializují na vážené přikrývky, včetně:

 • Mozaika. Mosaic nabízí celou řadu vážených přikrývek pro každý věk. Mozaikové přikrývky začínají na zhruba 80 dolarech.
 • Gravitace. Gravity nese vážené přikrývky, které začínají na 195 dolarech.
 • SensaCalm. SensaCalm nese předem vyrobené a na zakázku vážené přikrývky. Vážené přikrývky SensaCalm začínají kolem 100 USD.
 • Layla. Layla se specializuje na matrace a polštáře, ale také nosí váženou přikrývku, která začíná na 169 dolarech.

Kdo může mít prospěch ze zátěžové přikrývky?

Vědci zkoumali účinnost vážených přikrývek při zmírňování fyzických a emocionálních symptomů. Ačkoli je zapotřebí více výzkumu, dosavadní výsledky naznačují, že u řady stavů mohou být přínosy.

Úzkost

Jeden z primární použití vážené přikrývky je pro léčbu úzkosti. Hluboká tlaková stimulace může pomoci snížit autonomní vzrušení. Toto vzrušení je zodpovědné za mnoho fyzických příznaků úzkosti, jako je zvýšená srdeční frekvence.

Autismus

Jednou z charakteristik autismu, zejména u dětí, jsou potíže se spánkem. Malý výzkumná studie z roku 2017 zjistili, že u některých autistů byly pozitivní přínosy terapie hlubokého tlaku (česání, masáže a mačkání). Tyto výhody se mohou rozšířit i na vážené přikrývky.

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)

Je jich velmi málo studie které zkoumají použití vážených přikrývek pro ADHD, ale studie z roku 2014 byla provedena pomocí vážených vest. V této studii vědci vysvětlují, že zátěžové vesty byly použity v terapii ADHD ke zlepšení pozornosti a snížení hyperaktivních pohybů.

Studie zjistila slibné výsledky pro účastníky, kteří používali váženou vestu během průběžného testu výkonnosti. Tito účastníci zaznamenali snížení úkolů při odpadávání, opouštění sedadel a vrtění se.

Nespavost a poruchy spánku

Existuje celá řada faktorů, které mohou způsobit poruchy spánku. Vážené přikrývky mohou pomoci několika jednoduchými způsoby. Přidaný tlak může pomoci ke zklidnění srdeční frekvence a dýchání. To může usnadnit relaxaci, než se usadíte na dobrý noční odpočinek.

Osteoartróza

Neexistují žádné výzkumné studie o použití zátěžových přikrývek při osteoartróze. Nicméně jeden sstudovat využití masážní terapie může poskytnout odkaz.

V této malé studii 18 účastníků s osteoartrózou dostávalo masážní terapii na jednom z kolen po dobu osmi týdnů. Účastníci studie poznamenali, že masážní terapie pomohla snížit bolest kolen a zlepšila kvalitu jejich života.

Masážní terapie vyvíjí hluboký tlak na artrotické klouby, takže je možné, že podobné výhody lze zaznamenat při použití zátěžové přikrývky.

Chronická bolest

Chronická bolest je náročná diagnóza. Ale lidé, kteří žijí s chronickou bolestí, mohou najít úlevu díky použití zátěžových přikrývek.

A studie 2021 vědci z UC San Diego zjistili, že vážené přikrývky snižují vnímání chronické bolesti. Devadesát čtyři účastníků s chronickou bolestí používalo po dobu jednoho týdne buď lehkou, nebo těžkou přikrývku. Ti ve skupině s váženou přikrývkou našli úlevu, zvláště pokud žili také s úzkostí. Zatížené přikrývky však nesnížily intenzitu bolesti.

Lékařské procedury

Použití zátěžových přikrývek při lékařských procedurách může mít určité výhody.

Studie z roku 2016 experimentovala s použitím vážených přikrývek u účastníků podstupujících extrakci zubu moudrosti. Účastníci vážené přikrývky zaznamenali nižší symptomy úzkosti než kontrolní skupina.

Vědci provedli podobnou následnou studii na dospívajících s použitím vážené přikrývky při extrakci moláru. Tyto výsledky také zjistily menší úzkost při použití vážené přikrývky.

Vzhledem k tomu, že lékařské procedury mají tendenci způsobovat příznaky úzkosti, jako je zvýšená srdeční frekvence, použití vážených přikrývek může být prospěšné při zklidnění těchto příznaků.

Opravdu fungují?

Kromě stávajícího výzkumu existuje řada nedávných slibných studií, které poskytují ještě více důkazů, že vážené přikrývky mohou nabídnout úlevu od fyzické bolesti nebo příznaků jiných stavů.

A studie 2020 švédští vědci zjistili, že vážené přikrývky zlepšily spánek u lidí s velkou depresivní poruchou, bipolární poruchou, generalizovanou úzkostnou poruchou a ADHD. Ve studii dostalo 120 lidí buď lehkou přikrývku, nebo přikrývku se zátěžovým řetězem. Po 4 týdnech měli ti, kteří používali váženou přikrývku, méně nespavosti a snížili únavu, deprese nebo úzkost během dne.

A studie 2021, také provedené švédskými vědci, zjistili, že vážené přikrývky pomohly dospělým a dětem s poruchou autistického spektra nebo ADHD usnout a zůstat spát. Mezi účastníky bylo 48 dětí a 37 dospělých, pro které bylo snazší relaxovat během dne při použití zátěžových přikrývek ke spánku.

Studie z roku 2020 zahrnovala 28 účastníků s problémy s usínáním a usínáním. S použitím vážené přikrývky po dobu 6 týdnů došlo k vlastnímu zlepšení ve spánku přes noc, kvalitě spánku a rychlejším usínání.

Studie vědců z Floridy z roku 2020 měřila účinky vážených přikrývek na lidi v lůžkovém psychiatrickém zařízení. Ze 122 účastníků mělo 61, kteří se rozhodli použít váženou přikrývku, objektivně nižší míru úzkosti než 61, kteří tak neučinili.

Ačkoli se tyto studie týkají malých skupin lidí, podporují neoficiální zkušenost mnoha lidí, kteří tvrdí, že vážené přikrývky mohou pomoci zmírnit fyzickou bolest, snížit úzkost a zlepšit spánek.

Existují rizika při použití zátěžové přikrývky?

Existuje jen velmi málo rizik při použití zátěžové přikrývky.

Podle výrobců by se však zátěžové přikrývky neměly používat pro batolata mladší 2 let, protože mohou zvýšit riziko udušení. Než vyzkoušíte přikrývku pro své dítě, vždy se poraďte se svým pediatrem.

Zatížená přikrývka může být také nevhodná pro lidi s určitými podmínkami, včetně:

 • obstrukční spánková apnoe, která způsobuje poruchy dýchání během spánku
 • astma, které může v noci způsobit potíže s dýcháním

 • klaustrofobie, kterou může vyvolat těsnost zatížené přikrývky

Tipy pro výběr správné váhy

 • Obecně platí, že vážená přikrývka by měla tvořit 5 až 10 procent vaší tělesné hmotnosti. Zatížená přikrývka by také měla těsně přiléhat k velikosti postele.
 • Dospělí mohou používat středně velké přikrývky s hmotností od 12 do 30 liber.
 • Pro dítě vážící 20 až 70 liber by malá vážená přikrývka měla vážit od 3 do 8 liber.
 • Pro dítě vážící 30 až 130 liber by středně těžká přikrývka měla vážit od 5 do 15 liber.
 • Starší dospělí mohou chtít používat malé nebo středně těžké přikrývky v rozmezí od 5 do 8 liber.

Zatížené přikrývky jsou typem domácího opatření, které může poskytnout podobné výhody jako hluboká tlaková terapie.

Tyto přikrývky vykázaly pozitivní výsledky u několika stavů, včetně autismu, ADHD a úzkosti. Mohou pomoci uklidnit neklidné tělo, snížit pocity úzkosti a zlepšit problémy se spánkem.

Při výběru vážené přikrývky pro sebe najděte přiléhavou velikost, která odpovídá přibližně 10 procentům vaší tělesné hmotnosti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY