Glossofobie: Co to je a jak s ní zacházet

Co je glosofobie?

Glossofobie není nebezpečná nemoc nebo chronický stav. Je to lékařský termín pro strach z veřejného mluvení. A postihuje až čtyři z 10 Američanů.

U postižených může mluvení před skupinou vyvolat pocity nepohodlí a úzkosti. S tím může přijít nekontrolovatelné chvění, pocení a bušení srdce. Můžete mít také ohromné ​​nutkání vyběhnout z místnosti nebo pryč ze situace, která vám způsobuje stres.

Glossofobie je sociální fobie nebo sociální úzkostná porucha. Úzkostné poruchy přesahují příležitostné obavy nebo nervozitu. Způsobují silné obavy, které jsou nepřiměřené tomu, co prožíváte nebo o čem přemýšlíte.

Úzkostné poruchy se často časem zhoršují. A mohou za určitých okolností narušit vaši schopnost fungovat.

Jaký je pocit glosofobie?

Mnoho lidí, kteří musí prezentovat, zažije klasickou reakci bojuj nebo uteč. Toto je způsob, jakým se tělo připravuje na obranu proti vnímaným hrozbám.

Při ohrožení váš mozek vyzve k uvolnění adrenalinu a steroidů. To způsobí zvýšení hladiny cukru v krvi nebo energetické hladiny. A váš krevní tlak a srdeční frekvence se zvyšují, což posílá více krve do vašich svalů.

Mezi běžné příznaky boje nebo útěku patří:

 • rychlý srdeční tep
 • chvění
 • pocení
 • nevolnost nebo zvracení
 • dušnost nebo hyperventilace
 • závrať
 • svalové napětí
 • nutkání dostat se pryč

Příčiny glosofobie

Ačkoli reakce bojuj nebo uteč fungovala dobře, když se lidé museli bát nepřátelských útoků a divokých zvířat, není účinná v zasedací místnosti. Dostat se ke kořenům svého strachu vám může pomoci podniknout účinné kroky k jeho zvládnutí.

Mnoho lidí, kteří mají silný strach z veřejného mluvení, se bojí, že budou souzeni, ztrapnění nebo odmítnutí. Možná zažili nepříjemný zážitek, jako když ve třídě přednesli zprávu, která nedopadla dobře. Nebo jsou požádáni, aby vystoupili na místě bez přípravy.

Ačkoli sociální fobie často probíhají v rodinách, věda za tím není pochopena. A studie z roku 2002 uvedli, že chov myší, které vykazují méně strachu a úzkosti, vedl k potomkům s menší úzkostí. K posouzení, zda jsou sociální fobie dědičné, je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Testování provedené společností Národní ústav duševního zdraví zjistili, že mozky lidí se sociální úzkostí mají zvýšenou odezvu, když jim byly přečteny negativní komentáře. Postižené oblasti byly ty, které byly zodpovědné za sebehodnocení a emoční zpracování. Tato zvýšená reakce nebyla pozorována u lidí bez poruchy.

Další informace: Sociální úzkostná porucha »

Jak se glosofobie léčí?

Pokud je váš strach z mluvení na veřejnosti vážný nebo vám překáží v každodenním životě, poraďte se se svým lékařem. Mohou s vámi spolupracovat na vytvoření cíleného léčebného plánu. Možnosti léčebných plánů zahrnují:

Psychoterapie

Mnoho lidí je schopno překonat svou glosofobii pomocí kognitivně behaviorální terapie. Spolupráce s terapeutem vám může pomoci identifikovat hlavní příčinu vaší úzkosti. Můžete například zjistit, že se bojíte spíše výsměchu než mluvení, protože se vám v dětství posmívali.

Společně se svým terapeutem prozkoumáte své obavy a negativní myšlenky, které s nimi souvisí. Váš terapeut vás může naučit způsoby, jak přetvořit jakékoli negativní myšlenky.

Příklady mohou zahrnovat:

 • Místo toho, abyste si mysleli: „Nemůžu udělat žádné chyby“, přijměte, že všichni lidé při prezentaci dělají chyby nebo něco vynechávají. To je v pořádku. Většinu času si je publikum neuvědomuje.
 • Místo „Všichni si budou myslet, že jsem neschopný“, zaměřte se na skutečnost, že publikum chce, abyste uspěli. Pak si připomeňte, že váš připravený materiál je skvělý a že ho dobře znáte.

Jakmile identifikujete své obavy, nacvičte si prezentaci malým skupinám, které vás podporují. Jak vaše sebevědomí roste, získáváte větší publikum.

Léky

Pokud terapie nezmírní vaše příznaky, může vám lékař předepsat jeden z několika léků používaných k léčbě úzkostných poruch.

Beta-blokátory se obvykle používají k léčbě vysokého krevního tlaku a některých srdečních poruch. Mohou být také užitečné při kontrole fyzických příznaků glosofobie.

Antidepresiva se používají k léčbě deprese, ale mohou být také účinná při kontrole sociální úzkosti.

Pokud je vaše úzkost závažná a ovlivňuje váš každodenní život, může vám lékař předepsat benzodiazepiny, jako je Ativan nebo Xanax.

Další strategie pro překonání glosofobie

Existují některé strategie, které můžete použít v kombinaci s tradiční léčbou nebo samostatně.

Například by vám mohlo být prospěšné absolvovat přednášku na veřejnosti nebo workshop. Mnohé jsou vyvinuty pro lidi, kteří mají glosofobii. Můžete se také podívat na Toastmasters International, organizaci, která školí lidi v mluvení na veřejnosti.

Zde je několik dalších tipů, které vám pomohou zorientovat se v situacích veřejného mluvení:

Připravuje se

 • Poznejte svůj materiál. To neznamená, že byste se měli svou prezentaci naučit nazpaměť, ale měli byste vědět, co chcete říci, a měli byste mít přehled klíčových bodů. Věnujte zvláštní pozornost úvodu, protože tehdy budete pravděpodobně nejvíce nervózní.
 • Skriptujte svou prezentaci. A zkoušejte to, dokud to nevychladnete. Pak scénář zahoďte.
 • Cvičte často. Měli byste pokračovat ve cvičení, dokud nebudete spokojeni s tím, co budete říkat. Pak více cvičte. Vaše sebevědomí se zvýší, když si uvědomíte, že víte, co chcete říct.
 • Nahrajte svou prezentaci na video. Můžete si poznamenat, zda jsou nutné změny. A možná budete mile překvapeni, jak autoritativně vypadáte a zníte.
 • Zapracujte otázky publika do své rutiny. Zapište si seznam otázek, které vám mohou být položeny, a buďte připraveni na ně odpovědět. Je-li to vhodné, naplánujte si zapojení publika do vaší prezentace kladením otázek.

Těsně před vaší prezentací

Pokud je to možné, procvičte si látku naposledy, než vyrazíte na prezentaci. Před mluvením byste se také měli vyhnout jídlu nebo kofeinu.

Jakmile dorazíte na místo, kde mluvíte, seznamte se s prostorem. Pokud používáte nějaké zařízení, jako je notebook nebo projektor, ujistěte se, že vše funguje.

Během vaší prezentace

Mějte na paměti, že 40 procent publika se také bojí veřejného mluvení. Není třeba se omlouvat za nervozitu. Místo toho se snažte co nejlépe přijmout, že stres je normální, a využijte ho k tomu, abyste byli bdělejší a energičtější.

Usmívejte se a navažte oční kontakt se všemi členy publika, se kterými se setkáte. Využijte každou příležitost strávit s nimi pár chvil chatováním. Ujistěte se, že se několikrát pomalu, zhluboka nadechnete, abyste se v případě potřeby uklidnili.

Mark Twain řekl: „Existují dva typy reproduktorů. Ti, kteří jsou nervózní a ti, kteří jsou lháři.” Být trochu nervózní je normální. A můžete překonat glosofobii. Ve skutečnosti se s trochou praxe možná naučíte užívat si mluvení na veřejnosti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY