Hemifaciální spazmus

Co je to hemifaciální spasmus?

K hemifaciálním křečím dochází, když svaly na jedné straně vašeho obličeje bez varování cukají. Tyto typy křečí jsou způsobeny poškozením nebo podrážděním lícního nervu, který je také známý jako sedmý hlavový nerv. Křeče obličeje se objevují, když se svaly nedobrovolně stahují kvůli tomuto podráždění nervů.

Hemifaciální křeče jsou také známé jako tic convulsif. Zpočátku se mohou objevit pouze jako malé, sotva znatelné tiky kolem očního víčka, tváře nebo úst. Postupem času se tiky mohou rozšířit do dalších částí vašeho obličeje.

Hemifaciální křeče se mohou objevit u mužů nebo u žen, ale nejčastěji se vyskytují u žen starších 40 let. Mají také tendenci se častěji vyskytovat na levé straně obličeje.

Hemifaciální křeče nejsou samy o sobě nebezpečné. Ale neustálé škubání ve tváři může být frustrující nebo nepříjemné. V závažných případech mohou tyto křeče omezit funkci v důsledku nedobrovolného zavření očí nebo dopadu, který mají na mluvení.

V některých případech mohou tyto křeče naznačovat, že máte základní onemocnění nebo abnormalitu ve struktuře obličeje. Každá z těchto příčin může stlačit nebo poškodit vaše nervy a způsobit záškuby obličejových svalů.

Jaké jsou příznaky hemifaciálních křečí?

Prvním příznakem hemifaciálního spasmu je nedobrovolné záškuby pouze na jedné straně obličeje. Svalové kontrakce často začínají ve vašem víčku jako mírné záškuby, které nemusí být příliš rušivé. Toto je známé jako blefarospasmus. Můžete si všimnout, že záškuby jsou výraznější, když jste nervózní nebo unavení. Někdy mohou tyto křeče očních víček způsobit úplné zavření oka nebo slzení oka.

V průběhu času může být záškuby patrnější v oblastech vašeho obličeje, které již postihuje. Záškuby se také mohou rozšířit do jiných částí stejné strany obličeje a těla, včetně:

 • obočí
 • tvář
 • oblast kolem vašich úst, jako jsou vaše rty
 • brada
 • čelist
 • horní část krku

V některých případech se hemifaciální křeče mohou rozšířit do každého svalu na jedné straně vašeho obličeje. Křeče se také mohou objevit, když spíte. Jak se křeče rozšiřují, můžete si také všimnout dalších příznaků, jako jsou:

 • změny ve vaší schopnosti slyšet
 • zvonění v uších (tinnitus)
 • bolest ucha, zejména za uchem
 • křeče, které vám spadnou po celém obličeji

Co způsobuje hemifaciální křeče?

Váš lékař nemusí být schopen zjistit přesnou příčinu vašich hemifaciálních křečí. Toto je známé jako idiopatický spasmus.

Hemifaciální křeče jsou často způsobeny podrážděním nebo poškozením obličejového nervu. Obvykle jsou způsobeny tím, že krevní céva tlačí na lícní nerv poblíž místa, kde se nerv připojuje k vašemu mozkovému kmeni. Když k tomu dojde, obličejový nerv může působit sám o sobě a vysílat nervové signály, které způsobují záškuby vašich svalů. Toto je známé jako ehaptický přenos a je to jedna z hlavních příčin těchto křečí.

Zranění hlavy nebo obličeje může také způsobit hemifaciální křeče v důsledku poškození nebo stlačení lícního nervu. Více méně časté příčiny hemifaciálních křečí mohou zahrnovat:

 • jeden nebo více nádorů tlačí na váš lícní nerv
 • vedlejší účinky epizody Bellovy obrny, což je stav, který může způsobit dočasné ochrnutí části vašeho obličeje

Jak mohu léčit hemifaciální křeče?

Možná budete schopni zmírnit své příznaky doma jednoduše tím, že budete hodně odpočívat a omezit množství kofeinu, které pijete, což může uklidnit vaše nervy. Mít určité živiny může také pomoci snížit vaše křeče, včetně:

 • vitamín D, který můžete získat z vajec, mléka a slunečního záření
 • hořčík, který můžete získat z mandlí a banánů
 • heřmánek, který je dostupný jako čaj nebo jako tablety
 • borůvky, které obsahují antioxidanty uvolňující svaly

Nejběžnější léčbou těchto křečí je orální prostředek na uvolnění svalů, který zabrání škubání svalů. Váš lékař může doporučit jeden nebo více z následujících léků k uvolnění svalů obličeje:

 • baklofen (Lioresal)

 • klonazepam (Klonopin)

 • karbamazepin (tegretol)

Injekce botulotoxinu typu A (Botox) se také běžně používají k léčbě hemifaciálních spasmů. Při této léčbě vám lékař pomocí jehly vstříkne malé množství botoxových chemikálií do vašeho obličeje v blízkosti svalů, které škubají. Botox oslabuje svaly a může snížit vaše křeče po dobu tří až šesti měsíců, než budete potřebovat další injekci.

Poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat některý z těchto léků, o jakýchkoli možných vedlejších účincích nebo interakcích s jinými léky, které již užíváte.

Pokud léky a botox nejsou úspěšné, lékař může také doporučit operaci, aby se zmírnil jakýkoli tlak na lícní nerv, který může být způsoben nádorem nebo krevní cévou.

Běžný chirurgický zákrok používaný k léčbě hemifaciálních spazmů se nazývá mikrovaskulární dekomprese (MVD). Při tomto postupu vám lékař udělá malý otvor v lebce za uchem a vloží kousek teflonové výplně mezi nerv a krevní cévy, které na něj tlačí. Tato operace trvá maximálně několik hodin a pravděpodobně budete moci jít domů po několika dnech zotavení.

Přidružené stavy a komplikace

Křeče obličeje mohou být také způsobeny podobným stavem nazývaným neuralgie trojklaného nervu. Tento stav je způsoben poškozením nebo podrážděním pátého hlavového nervu spíše než sedmého. Neuralgie trojklaného nervu může být také léčena mnoha stejnými léky a postupy.

Neléčený nádor může způsobit další poškození nervů, protože nádor roste nebo se stává rakovinným. Rakovina se může rychle rozšířit do dalších částí vaší hlavy a mozku a způsobit dlouhodobé komplikace.

Stejně jako u každého chirurgického zákroku může postup MVD potenciálně způsobit komplikace, jako jsou infekce nebo potíže s dýcháním. Ale operace MVD zřídka způsobuje vážné komplikace.

Prognóza a výhled

Hemifaciální křeče lze ovládat domácí léčbou, léky nebo chirurgickým zákrokem. Postupujte podle pokynů svého lékaře a pravděpodobně budete moci omezit záškuby svalů na minimum. Procedura MVD je často úspěšná ve snížení nebo odstranění těchto spazmů.

Neléčené hemifaciální křeče mohou být frustrující, protože se časem stanou nápadnějšími a rušivějšími, zvláště pokud se rozšíří po celé straně vašeho obličeje. Být upřímný ke svým přátelům a rodině o svých křečích vám může pomoci cítit se více podporováni, když zvládnete příznaky tohoto stavu. Připojení k podpůrné skupině vám může pomoci naučit se léčit a dále zvládat své křeče.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY