Infekce v těhotenství: Akutní uretritida

Co je akutní uretritida?

Akutní uretritida zahrnuje zánět a infekci močové trubice. Močová trubice je kanál, kterým proudí moč z močového měchýře ven z těla. Obvykle je způsobena jednou ze tří bakterií:

 • E-coli
 • Neisseria gonorrhoeae (kapavka)
 • Chlamydia trachomatis (chlamydie)

E-coli je jednou z mnoha bakterií normálně přítomných v konečníku a pochvě. Může se dostat do močové trubice při pohlavním styku nebo při stírání po stolici. Bakterie kapavky a chlamydií se přenášejí sexuálním kontaktem s infikovaným partnerem.

Jaké komplikace mohou vyplývat z akutní uretritidy?

Když se ve vaší močové trubici objeví kapavka a chlamydie, lze je obvykle najít také v děložním čípku. U netehotných žen mohou tyto bakterie, pokud nejsou včas léčeny, způsobit infekce horních genitálií. Tyto infekce mohou zahrnovat zánětlivé onemocnění pánve (PID). Infekce těmito bakteriemi během těhotenství může zvýšit riziko předčasného porodu.

Uretritida způsobená E-coli nebo jiné podobné organismy se mohou dostat do vašeho močového měchýře a ledvin. Infekce ledvin v těhotenství může vést k předčasnému porodu a dalším komplikacím.

Další komplikace může nastat při porodu dítěte infikovaným porodním kanálem. U dítěte se může vyvinout závažná oční infekce způsobená kapavkou nebo chlamydiemi. Chlamydie může také způsobit infekce dýchacích cest.

Jak je diagnostikována akutní uretritida?

Akutní uretritida má obvykle následující močové příznaky:

 • frekvence (potřeba častého močení)
 • naléhavost (nutnost okamžitě močit)
 • váhavost (zpoždění při spuštění proudu moči)
 • driblování
 • bolestivé močení

Když kapavka nebo chlamydie způsobí infekci, může být přítomen žlutý hnisavý výtok z močové trubice.

Váš lékař může vyšetřit vzorek vaší moči na vysoký počet bílých krvinek, aby dosáhl diagnózy. Váš lékař může také odebrat vzorek výtoku z vaší močové trubice a nechat bakterie růst. To jim pomůže diagnostikovat kapavku. Nejužitečnějším testem pro identifikaci chlamydií v uretrálním výboji je DNA sonda.

Jak se léčí akutní uretritida?

Léčba závisí na příčině akutní uretritidy:

E-coli

Můžete být léčeni pro non-gonokokovou uretritidu antibiotiky, jako jsou:

 • trimethoprim-sulfamethoxazol (Bactrim nebo Septra)
 • ciprofloxacin
 • nitrofurantoin (Macrobid)

Váš lékař vám může předepsat 3- nebo 7denní léčbu antibiotiky.

Kapavka nebo chlamydie

Cenově nejefektivnější léčbou kapavky je jednorázová perorální dávka cefiximu (Suprax) nebo injekce ceftriaxonu (Rocephin). Váš lékař vám také předepíše jednorázovou perorální dávku azithromycinu (Zithromax) pro chlamydie.

Ženám, které jsou těhotné a mají alergii na penicilin, bude podána jedna injekce spektinomycinu (Trobicin) na kapavku. Ostatní s alergií na penicilin mohou být léčeni na kapavku 7denním kurzem doxycyklinu (Vibramycin). Mohou být také léčeni chinolony, jako je ciprofloxacin (Cipro) nebo ofloxacin (Floxin). Lidé s alergií na penicilin mohou stále užívat azithromycin k léčbě chlamydií. Je třeba zacházet také s vaším sexuálním partnerem.

Jak mohu zabránit akutní uretritidě?

Cvičení bezpečného sexu s bariérovou antikoncepcí je jedním ze způsobů, jak zabránit sexuálně přenosným infekcím nebo uretritidě. Pravidelné testování a prohlídky u lékaře jsou také důležité pro vaše reprodukční zdraví. Otírání zepředu dozadu po močení nebo stolici zabrání vstupu fekálních bakterií do močové trubice nebo pochvy. Měli byste také zůstat hydratovaní. Pití velkého množství vody pomůže vašemu tělu vyplavit bakterie.

Jaký je můj výhled po léčbě akutní uretritidy?

Výhled na akutní uretritidu je pozitivní, pokud je léčen okamžitě. Dodržujte pokyny lékaře k léčbě a užívejte všechny léky podle předpisu. Pokud vám byla diagnostikována akutní uretritida, informujte o tom všechny sexuální partnery. Tím se zabrání reinfekci a zajistí, že v případě potřeby vyhledají léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY