Jak Crohnova choroba ovlivňuje vaše hovínko a pohyb střev?

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střev (IBD), které může vést ke vzniku krve ve střevech. Může také měnit jejich frekvenci a barvu. Léky, diety a změny životního stylu mohou pomoci zvládnout tyto příznaky.

Žena drží toaletní papír
Lucia Romero Herranz / EyeEm/Getty Images

Pro lidi s jakoukoli formou IBD, jako je Crohnova choroba, mohou být výlety na toaletu častější, nepohodlné a mohou dokonce obsahovat trochu krve.

Lepší pochopení Crohnovy choroby vám může pomoci pochopit, co můžete očekávat, proč k těmto změnám střev dochází a potenciální způsoby, jak snížit frekvenci těchto výletů do koupelny.

Jaké účinky má Crohnova choroba na pohyby střev?

Crohnova choroba často způsobuje zánět v tenkém nebo tlustém střevě. Tento zánět může ovlivnit množství a typ střevních pohybů, které zažíváte.

Zvláště když je aktivní Crohnova choroba může způsobit:

  • průjem, kdy zanícená střevní výstelka nemůže absorbovat veškerou tekutinu a spouští křeče střevních svalů
  • zácpa v důsledku zúžení části střev
  • krev nebo hlen ve stolici v důsledku zánětu nebo trhlin v tlustém střevě a konečníku

Lidé s Crohnovou chorobou mohou mít pocit, že po odchodu na toaletu nedokončili své vyprazdňování. Mohou také pociťovat bolest břicha a bolest při pohybu střev.

Změny ve vyprazdňování během léčby mohou být známkou toho, že se Crohnova choroba u jednotlivce rozhořívá.

Takže i když vám již byla diagnostikována Crohnova choroba, je důležité, abyste se v případě krvácení nebo jiných změn poradili se svým lékařem nebo zdravotnickým týmem.

Vypadají hovínka jinak, když máte Crohnovu chorobu?

Crohnova choroba nezmění vaše hovno na konkrétní barvu. Ale může to ovlivnit barvu vašeho hovna.

U lidí s Crohnovou chorobou může dojít k malabsorpci. Pokud tedy sníte něco zářivě barevného – jasně zelený špenát, hodně oranžové mrkve atd. – nemusí se to úplně vstřebat a můžete skončit s hovno té barvy.

Navíc, zvláště když je aktivní Crohnova choroba, je ve stolici krev nebo hlen běžný.

Krev ve stolici může způsobit, že bude červená nebo dokonce černá. Čím jasnější je červená barva v lejnech, tím níže ve střevech dochází ke krvácení. Hlen se může jevit jako bílý nebo nažloutlý. Může být kluzký a zdát se vláknitý nebo gelovitý.

Co děláte, když vás Crohn hodně kaká?

V současné době neexistuje žádný lék na Crohnovu chorobu. Příznaky, jako je zvýšená stolice, mohou přicházet a odcházet po celý život.

Existují však způsoby léčby, které mohou pomoci snížit aktivitu Crohnovy choroby a snížit příznaky, jako je častější kakání.

Váš lékař vám může předepsat protizánětlivé léky, které vám pomohou léčit Crohnovu chorobu. Tyto léky mohou potenciálně pomoci snížit množství kakání tím, že udrží zánět ve vašem GI traktu dole.

V některých případech může lékař předepsat i léky proti průjmu. Ty by však měly být užívány pouze po rozhovoru se svým zdravotnickým týmem. Je důležité si uvědomit, že nepomohou všem lidem s těmito příznaky.

Váš lékař může také navrhnout setkání s dietologem, abyste určili dietu, která méně pravděpodobně vyvolá Crohnovy příznaky. To může pomoci snížit množství zánětu ve vašem GI traktu a možná zjistíte, že budete muset méně kakat, když se vyhýbáte určitým potravinám a jíte specifičtější stravu.

Existují speciální kalhoty nebo tašky pro lidi s Crohnovou chorobou?

Když máte Crohnovu chorobu, nemusíte nosit speciální kalhoty. Ale lidé žijící s tímto stavem si mohou užívat snadnost a pohodlí tepláků.

Pro elegantnější události se empírové střihy pasu shromažďují výše kolem poprsí a typicky ponechávají oblast žaludku bez jakéhokoli tlaku.

Pro ženy nemusí být kombinézy tou nejlepší módní volbou, protože v případě nouze v koupelně může být obtížné se rychle dostat dovnitř a ven.

Můžete se také chtít vyhnout kalhotám a sukním s vysokým pasem, pokud máte Crohnovu chorobu, protože nadýmání a bolesti břicha mohou tyto styly znepříjemnit.

Pokud jste podstoupili operaci k odstranění části trávicího traktu v důsledku Crohnovy choroby nebo jiného stavu, možná budete muset nosit stomický sáček.

Stomický sáček shromažďuje odpad, který přichází z vašeho těla otvorem v břiše. Vaši lékaři a sestry vám pomohou pochopit, jak je čistit a měnit.

U milionů postižených IBD (konkrétněji Crohnovou chorobou) mohou mít pohyby střev odlišnou barvu, konzistenci a frekvenci a mohou dokonce obsahovat trochu krve. Tyto změny mohou být zvláště patrné, když je zánět v GI traktu vysoký.

Abyste minimalizovali příznaky Crohnovy choroby, včetně změn ve stolici, je důležité pravidelně kontrolovat lékaře a řídit se jeho doporučeními ohledně léků a diety.

Měli byste také informovat svého lékaře, když příznaky, jako je krev ve stolici, naznačují, že se u vás rozhořívá Crohnova choroba.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY