Jak dlouho trvá kvasinková infekce? Navíc vaše možnosti léčby

jak dlouho to bude trvat?

To závisí na dvou faktorech: jak závažná je infekce a jak se léčí.

Mírné kvasinkové infekce mohou vymizet již za tři dny. Někdy ani nevyžadují léčbu. Ale mírné až těžké infekce může trvat jeden až dva týdny, než se vyléčí.

Léčby volně prodejné (OTC) a domácí léky jsou často účinné u mírných infekcí, ale nejsou tak účinné jako možnosti na předpis. Pokud máte závažnou kvasinkovou infekci, můžete příznaky pociťovat déle, pokud použijete mírnější léčbu.

Ve vzácných případech může kvasinková infekce vymizet bez léčby. Stále však budete muset pomoci obnovit přirozenou rovnováhu kvasinek a bakterií ve vaší pochvě. Kvasinkové infekce, které nejsou řádně léčeny, mají také vyšší pravděpodobnost opakování – stejně jako zvýšení závažnosti.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o různých dostupných možnostech léčby a kdy byste měli navštívit svého lékaře.

Domácí léky na kvasinkové infekce

Pokud jsou vaše příznaky mírné, můžete se zbavit kvasinkové infekce domácími prostředky. Měli byste však mít na paměti, že mnoho z těchto možností léčby není podpořeno renomovanými studiemi. Lékaři je zřídka doporučovali oproti zavedeným OTC a předepsaným léčbám.

Probiotika

Dobré bakterie nebo probiotika, které se nacházejí v jogurtu, mohou pomoci obnovit bakteriální rovnováhu ve vaší vagíně. Ačkoli můžete jíst jogurt pro užitek, některé ženy najdou rychlejší úlevu tím, že si ho přiloží přímo do pochvy.

Pro obě metody hledejte jogurt řeckého typu, který neobsahuje žádný přidaný cukr.

Postup aplikace jogurtu do vagíny:

 1. Až budete připraveni, odpočiňte si na ručníku na posteli nebo na rovném povrchu.
 2. Naneste lžíci jogurtu na ruce nebo žínku.
 3. Jednou rukou jemně stáhněte záhyby pochvy. Druhou rukou si poklepejte jogurt na vulvu.
 4. Některé si také můžete zavést do vagíny.
 5. Jogurt můžete nechat nebo počkat 10 až 15 minut a jemně jej odstranit navlhčenou žínkou.
 6. Opakujte tuto techniku ​​dvakrát denně, abyste zmírnili příznaky.
 7. Před a po aplikaci si nezapomeňte dobře umýt ruce.

Pokud nemáte zájem o lokální aplikaci, můžete zkusit jíst jogurt dvakrát denně. Pokud můžete, pokračujte v konzumaci jogurtu denně poté, co infekce zmizí. To může pomoci udržet pravidelnou bakteriální rovnováhu.

Olej z čajovníku

Tea tree oil je esenciální olej, který lze použít k hubení virů, bakterií a plísní. A studie 2015 zjistili, že olej může být také účinnou léčbou kvasinkové infekce.

Nakupujte olej z čajovníku.

Postup vložení oleje do vagíny:

 1. Smíchejte čajovníkový olej s nosným olejem, jako je kokosový ořech. Navrhuje se poměr 95 ku 5 procentům.
 2. Směsí naplňte aplikátor na čípky.
 3. Lehněte si na záda s nohama od sebe.
 4. Jednou rukou jemně stáhněte záhyby pochvy.
 5. Druhou rukou zasuňte aplikátor do pochvy. Zatlačením vstříkněte směs.
 6. Vyjměte aplikátor a umyjte si ruce.

Tuto léčbu byste měli použít pouze třikrát až čtyřikrát. Pokud není účinný při léčbě infekce po čtyřech aplikacích, navštivte svého lékaře.

Kyselina boritá

Kyselina boritá je silné antiseptikum. V nějakém malém studie, roztok kyseliny borité úspěšně eliminoval kmeny kvasinek, které způsobují kvasinkové infekce.

Vložení kyseliny do vagíny:

 1. Smíchejte vodu s kyselinou v poměru 2:1. Kyselina boritá může dráždit pokožku, proto je důležité mít ve směsi více vody než kyseliny.
 2. Směsí kyseliny naplňte aplikátor na čípky.
 3. Lehněte si na záda na postel. Pokrčte nohy v kolenou, chodidla na zemi.
 4. Jednou rukou zadržte záhyby pochvy.
 5. S druhým vložte aplikátor. Zatlačením vložte směs.
 6. Vyjměte aplikátor a umyjte si ruce.

Tuto kúru můžete používat dvakrát denně po dobu až dvou týdnů. Pokud je směs příliš dráždivá, přestaňte ji používat a navštivte svého lékaře.

Tento lék byste neměli používat, pokud jste těhotná.

Over-the Counter (OTC) opce

Ženy, které mají vzácné, mírné až středně závažné kvasinkové infekce, mohou považovat OTC možnosti za prospěšné. Pokud máte chronické kvasinkové infekce, promluvte si se svým lékařem o účinnějších možnostech léčby.

Krátkodobá vaginální terapie

Antifungální léky známé jako azoly jsou léčbou první volby u kvasinkových infekcí. Krátkodobé léčby jsou obvykle dostupné v tří- a sedmidenních dávkách.

Tyto léky jsou dostupné jako:

 • krémy
 • tablety
 • masti
 • čípky

Mezi nejběžnější krátkodobé OTC patří:

 • klotrimazol (Gyne-Lotrimin)
 • mikonazol (Monistat)
 • tiokonazol (vagistat)

Tyto léky mohou při aplikaci způsobit mírné pálení nebo podráždění.

I když byste se měli vyhnout sexu, když máte kvasinkovou infekci, používejte při užívání těchto léků záložní metodu antikoncepce, jako je náplast. Krémy a čípky na olejové bázi mohou oslabit kondomy a bránice.

Možnosti předpisu

Pokud je vaše kvasinková infekce závažnější, vynechejte domácí léky a volně prodejné léky a navštivte svého lékaře. Budete potřebovat silnější léky, které vám pomohou zmírnit příznaky.

Dlouhodobá vaginální terapie

Stejně jako u krátkodobé vaginální terapie jsou azoly standardem pro dlouhodobá antimykotika. Váš lékař vám pravděpodobně předepíše 7 nebo 14denní léčbu.

Azoly na předpis jsou dostupné jako:

 • krémy
 • masti
 • tablety
 • čípky

Mezi tyto nejběžnější dlouhodobé léky patří:

 • butokonazol (gynazol)
 • terkonazol (terazol)
 • flukonazol (Diflucan)

Tyto léky mají také složení na bázi oleje, takže byste měli zvážit alternativní metody antikoncepce. Oleje v těchto lécích mohou oslabit latex v kondomech nebo diafragmách.

Jednodávkový nebo vícedávkový perorální lék

Ačkoli se flukonazol (Diflucan) obvykle používá jako dlouhodobý lék, může být také předepsán jako jednorázová perorální dávka.

Diflucan je silný lék. Silná jednotlivá dávka může způsobit nežádoucí účinky.

Mohou zahrnovat:

 • nevolnost
 • žaludeční nevolnost
 • příznaky podobné chřipce
 • vyrážka
 • horečka

Z tohoto důvodu – nebo pokud je vaše infekce závažná – vám může lékař předepsat dvě nebo tři dávky, které budou rozloženy v průběhu času.

Kdy navštívit svého lékaře

Pokud vaše příznaky nevymizí do týdne nebo dvou, navštivte svého lékaře. Léčba, kterou zvolíte, nemusí být dostatečně silná, aby odstranila infekci, a může být nezbytná jiná terapie.

Svého lékaře byste měli navštívit také v případě, že se infekce do dvou měsíců vrátí. Opakované kvasinkové infekce nejsou neobvyklé. Ale mít více než jednu kvasinkovou infekci za rok může být známkou základního zdravotního stavu, jako je cukrovka nebo těhotenství.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY