Jak fibromyalgie ovlivňuje ženy jinak?

Fibromyalgie u žen

Fibromyalgie je chronický stav, který způsobuje únavu, rozšířenou bolest a citlivost v celém těle. Tento stav postihuje obě pohlaví, i když u žen je mnohem pravděpodobnější, že se u nich vyvine fibromyalgie. Mezi 80 a 90 procenty lidí, kteří dostanou diagnózu, jsou ženy Národní institut zdraví.

Někdy muži dostanou špatnou diagnózu, protože mohou popisovat příznaky fibromyalgie odlišně. Ženy často uvádějí vyšší intenzitu bolesti než muži. Důvody mohou souviset s hormony, rozdíly v imunitním systému nebo geny.

Přesto si vědci nejsou jisti, proč mají ženy vyšší riziko rozvoje fibromyalgie než muži. Jediným způsobem, jak ji otestovat, je vyloučit další možné podmínky.

Čtěte dále a zjistěte, jak se různé příznaky fibromyalgie mohou cítit u žen.

Silnější menstruační bolest u žen s fibromyalgií

Menstruační křeče mohou být mírné nebo bolestivé, v závislosti na ženě. Ve zprávě Národní asociace fibromyalgie mají ženy s tímto onemocněním bolestivější menstruaci než obvykle. Někdy bolest kolísá s jejich menstruačním cyklem.

Většina žen s fibromyalgií je také ve věku 40 až 55 let. Příznaky fibromyalgie se mohou cítit horší u žen, které jsou po menopauze nebo prožívají menopauzu.

Menopauza s fibromyalgií může zvýšit pocity:

 • výstřednost
 • bolestivost
 • bolestivost
 • úzkost

Vaše tělo po menopauze produkuje o 40 procent méně estrogenu. Estrogen je obrovský hráč v kontrole serotoninu, který kontroluje bolest a náladu. Některé příznaky fibromyalgie mohou odrážet příznaky perimenopauzy nebo „kolem menopauzy“. Mezi tyto příznaky patří:

 • bolest
 • něha
 • nedostatek kvalitního spánku
 • potíže s pamětí nebo myšlením v procesech

 • Deprese

Některé ženy s fibromyalgií mají také endometriózu. V tomto stavu tkáň z dělohy roste v jiných částech pánve. Fibromyalgie může také zvýšit nepohodlí, které endometrióza způsobuje. Poraďte se se svým lékařem, pokud tyto příznaky po menopauze nezmizí.

Domácí léky na zklidnění menstruačních křečí »

Intenzivní fibromyalgická bolest a citlivé body u žen

Zesílená fibromyalgická bolest je často popisována jako hluboká nebo tupá bolest, která začíná ve svalech a vyzařuje do jiných částí těla. Někteří lidé mají také pocit mravenčení.

Pro diagnózu fibromyalgie musí bolest postihnout všechny části vašeho těla, na obou stranách včetně horní a dolní části. Bolest může přijít a odejít. V některé dny to může být horší než v jiné. To může ztížit plánování každodenních činností.

Zajímavé je, že muži a ženy pociťují bolest fibromyalgie odlišně. Oba uvádějí, že v určitém okamžiku zažívají intenzivní úroveň bolesti. Ale celkově muži mají tendenci hlásit nižší intenzitu bolesti než ženy. Ženy pociťují více „všechny bolesti“ a delší trvání bolesti. Fibromyalgická bolest je u žen často silnější, protože estrogen snižuje toleranci bolesti.

Nabídkové body

Kromě rozšířené bolesti způsobuje fibromyalgie citlivé body. Jedná se o specifické oblasti kolem těla, obvykle v blízkosti vašich kloubů, které bolí, když se na ně tlačí nebo se na ně dotýkáte. Výzkumníci identifikovali 18 možných výběrových bodů. Ženy uvádějí v průměru minimálně o dva body více než muži. Tyto citlivé body jsou také citlivější u žen. Můžete pociťovat bolest na některých nebo všech těchto místech:

 • zadní část hlavy
 • oblast mezi rameny
 • přední část krku
 • horní část hrudníku
 • mimo lokty
 • horní a boční strany boků
 • vnitřní strany kolen

Citlivé body se mohou objevit také v oblasti pánve. Bolest, která přetrvává a trvá déle než šest měsíců, se nazývá chronická pánevní bolest a dysfunkce (CPPD). Tyto bolesti mohou začít v zádech a stékat po stehnech.

Zvýšená bolest močového měchýře a střevní problémy u žen

Fibromyalgie může zhoršit další problémy související s CPPD, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS) a problémy s močovým měchýřem. Výzkum ukazuje, že lidé s fibromyalgií a IBS mají také vyšší šanci na rozvoj intersticiální cystitidy nebo syndromu bolestivého močového měchýře (PBS). Zhruba 32 procent lidí, kteří mají IBS, má také PBS. Studie ukazují, že IBS je také častější u žen. Zhruba 12 až 24 procent žen ji má, zatímco pouze 5 až 9 procent mužů má IBS.

PBS i IBS mohou způsobit:

 • bolest nebo křeče v podbřišku
 • bolest při pohlavním styku
 • bolest při močení
 • tlak na močový měchýř
 • zvýšená potřeba čůrat, každou denní dobu

Výzkum naznačuje, že jak PBS, tak IBS mají podobné příčiny jako fibromyalgie, ačkoli přesný vztah není znám.

Více únavy a pocitů deprese u žen

Studie publikovaná v Oxford University Press se zabývala výskytem deprese u mužů a žen s fibromyalgií. Výzkumníci zjistili, že ženy, které mají tento stav, hlásily výrazně vyšší úroveň deprese než muži.

Jiné stavy, které se často vyskytují vedle fibromyalgie, vás mohou v noci udržet vzhůru. Patří mezi ně syndrom neklidných nohou a spánková apnoe. Nedostatek spánku může přispět k pocitům únavy a deprese. Můžete se cítit unavení a mít problémy se soustředěním během dne, a to i při úplném nočním odpočinku. Nevhodné množství spánku může také zvýšit vaši citlivost na bolest.

Další příznaky, které postihují ženy a muže

Mezi další běžné příznaky fibromyalgie patří:

 • citlivost na pokles teploty, hlasité zvuky a jasná světla
 • potíže se zapamatováním a soustředěním, nazývané také fibrofog
 • bolesti hlavy, včetně migrén, které způsobují nevolnost a zvracení

 • syndrom neklidných nohou, plíživý pocit plazení v nohou, který vás probouzí ze spánku
 • bolest čelisti

Kdy navštívit lékaře

Poraďte se se svým lékařem, pokud tyto příznaky narušují vaši pohodu nebo doprovázejí jiné příznaky fibromyalgie. Neexistuje jediné vyšetření k diagnostice fibromyalgie. Příznaky mohou být podobné jako u jiných stavů, jako je revmatoidní artritida (RA). Ale na rozdíl od RA, fibromyalgie nezpůsobuje zánět.

To je důvod, proč váš lékař provede fyzické vyšetření a nařídí více testů, aby vyloučil další stavy.

Jak se diagnostikuje fibromyalgie? »

Fibromyalgie není život ohrožující, ale může ovlivnit kvalitu vašeho života. Včasná léčba může zpomalit progresi fibromyalgie.

Léčba fibromyalgie

Neexistuje žádný lék na fibromyalgii, ale léčba je dostupná. Stále můžete zvládat bolest a žít zdravý a aktivní život.

Někteří lidé jsou schopni zvládnout bolest pomocí volně prodejných (OTC) léků proti bolesti, jako je acetaminofen, ibuprofen a naproxen sodný. Váš lékař může předepsat specifické léky ke snížení bolesti a únavy, pokud OTC léky nefungují.

Mezi tyto léky patří:

 • duloxetin (Cymbalta)
 • gabapentin (Neurontin, Gralise)
 • pregabalin (Lyrica)

Studie z roku 1992 ukázala, že lidé, kteří užívali kyselinu jablečnou a hořčík, zaznamenali výrazné zlepšení bolesti svalů během 48 hodin. Bolest se vrátila také u lidí, kteří užili placebo pilulku po 48 hodinách. Ale nebyly provedeny žádné nedávné studie o této kombinaci pro léčbu fibromyalgie.

Přečtěte si více o léčbě fibromyalgie »

Alternativní léčba

Změny životního stylu, cvičení a domácí léky jsou také účinné při zlepšování příznaků fibromyalgie.

Příznaky Léčba
Menstruační křeče Pro okamžitou úlevu zkuste aplikovat teplo na břicho.
Úroveň bolesti

Kognitivně behaviorální terapie vám může pomoci zvládnout myšlenky a chování, které ovlivňují úroveň vaší bolesti.

Bolest svalu Pravidelné cvičení může pomoci snížit úroveň bolesti.
Stres Procvičujte si relaxaci hlubokým dýcháním nebo meditací.
Deprese Vyzkoušejte relaxační techniky i jógu, akupunkturu nebo masážní terapii.
Nedostatek spánku Omezte denní spánek, vyhněte se kofeinu a stimulujícím aktivitám před spaním.
IBS Jezte více ovoce a zeleniny a omezte příjem mléka, kofeinu, cukru a alkoholu.

Před zahájením cvičebního programu nebo alternativní terapie se poraďte se svým lékařem. Je důležité udržovat tempo a poslouchat své tělo, abyste se vyhnuli většímu zatížení svalů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY