Jak glaukom ovlivňuje váš zrakový nerv

Váš zrakový nerv posílá vizuální informace z vašeho oka do vašeho mozku. Glaukom může poškodit zrakový nerv, což vede ke ztrátě zraku, která se může zvýšit bez léčby.

doktor ukazuje na model anatomie lidského oka
AegeanBlue/Getty Images

Glaukom je neurodegenerativní onemocnění, které může poškodit zrakový nerv v zadní části oka. Může postihnout jedno nebo obě vaše oči. V současné době není léčitelná, ale léčba může pomoci zabránit další ztrátě zraku.

O 90 % lidí s glaukomem má glaukom s otevřeným úhlem. Postupně brání vašemu oku odtékat tekutinu, což způsobuje zvýšený oční tlak, který může nakonec poškodit tkáň zrakového nervu.

Mezi další typy glaukomu patří:

 • glaukom s normálním napětím, který se může objevit při pravidelném očním tlaku
 • glaukom s uzavřeným úhlem, lékařská pohotovost, kdy vaše duhovka zastaví odtok tekutin z přední části oka, což způsobí možnou slepotu během několika dní

 • vrozený glaukom, vzácná forma, kdy tekutiny z očí dítěte neodtékají normálně

Pokud se glaukom neléčí, poškození zrakového nervu může vést ke ztrátě zraku nebo slepotě.

Co se stane s očním nervem s glaukomem?

Váš zrakový nerv obsahuje asi 1 milion nervových vláken, která vám umožňují vidět odesláním vizuální informace do mozku přes optický disk v zadní části oka.

Ve středu optického disku je malý důlek zvaný pohár. Zvýšený tlak ve vašem oku nebo snížený průtok krve do vašeho zrakového nervu v důsledku glaukomu může zničit nervová vlákna a zvětšit misku. Toto se nazývá baňkování zrakového nervu.

V pozdních stádiích glaukomu může být baňkování závažné, protože dochází ke ztrátě zraku. Po poškození zrakového nervu nemůžete obnovit zrak, který jste ztratili.

Jaké jsou příznaky poškození zrakového nervu glaukomem?

Většina lidí s glaukomem s otevřeným úhlem, nejběžnějším typem glaukomu, nemá žádné příznaky až do velmi pozdních fází onemocnění.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)Polovina lidí s glaukomem s otevřeným úhlem si nemusí být vědoma, že ho mají. V pozdních stádiích můžete zaznamenat ztrátu periferního vidění nebo tunelového vidění a nakonec úplnou ztrátu zraku.

Glaukom s normálním napětím může způsobit slepá místa a poškození zrakového nervu.

U glaukomu s uzavřeným úhlem mohou časné příznaky zahrnovat:

 • rozmazané vidění
 • halo kolem světelných zdrojů

 • mírné bolesti hlavy
 • bolest očí

Časné příznaky glaukomu

Glaukom často nemá žádné časné příznaky. Jak onemocnění postupuje, můžete zaznamenat postupnou ztrátu periferního (bočního) vidění, zejména vidění blízko nosu.

Bylo to užitečné?

Jak lékaři diagnostikují poškození zrakového nervu glaukomem?

Oftalmolog diagnostikuje poškození zrakového nervu provedením kompletního očního vyšetření, které může zahrnovat některé z následujících testů:

 • tonometrie: Lékař změří tlak ve vašem oku jemným přitlačením sondy na povrch oka nebo pomocí nástroje, který bezbolestně vyfoukne obláček vzduchu na vaši rohovku.
 • Oftalmoskopie: Po rozšíření vašich zornic očními kapkami lékař pomocí osvětlené zvětšovací čočky prozkoumá váš zrakový nerv a zadní část oka.
 • perimetrie: Tento test zorného pole kontroluje vaše periferní vidění.
 • Gonioskopie: Po znecitlivění očí očními kapkami vám lékař na oko umístí zrcadlovou kontaktní čočku, která ukazuje, zda je úhel mezi vaší duhovkou a rohovkou otevřený a široký, což může znamenat glaukom s otevřeným úhlem.
 • Pachymetrie: Tento bezbolestný test měří tloušťku vaší rohovky pomocí sondy jemně umístěné na povrchu oka.

Diagnostika glaukomu může být náročná kvůli mnoha proměnným, stejně jako dalším očním stavům, které jsou podobné nemoci.

K určení toho, co způsobuje vaše příznaky, může oftalmolog provést diferenciální diagnostiku. To znamená, že na základě vašich příznaků, anamnézy a výsledků očního vyšetření lékař uvede možná onemocnění nebo stavy, které by mohly způsobit vaše příznaky.

V závislosti na diferenciální diagnóze může lékař provést další vyšetření k vyloučení glaukomu a stanovení konečné diagnózy.

Co může způsobit baňkování zrakového nervu bez glaukomu?

Pokles optického nervu se může objevit také u lidí, kteří nemají glaukom nebo poškození zrakového nervu. Zvětšený kalíšek však obvykle není tak velký jako u někoho s glaukomem.

Některé z dalších podmínek, které může způsobit baňkování zrakového nervu zahrnuje:

 • optická neuritida: zánět vašeho zrakového nervu

 • kompresivní neuropatie zrakového nervu: komprese zrakového nervu, obvykle nádorem
 • ischemická neuropatie zrakového nervu: zabraňuje průtoku krve do vašeho zrakového nervu
 • dědičná neuropatie zrakového nervu: poškození zrakového nervu způsobené genetickými anomáliemi
Bylo to užitečné?

Jaká je léčba poškození zrakového nervu glaukomem?

Ačkoli poškození zrakového nervu je trvalé a nevratné, léčba může pomoci zabránit další ztrátě zraku.

Léčba poškození zrakového nervu může zahrnovat následující:

 • Oční kapky: Lékaři nejčastěji předepište oční kapky ke snížení tlaku snížením tekutiny produkované vaším okem. Budete je muset používat každý den.
 • Laserová operace: Laserová operace, která se obvykle provádí v ordinaci, může také pomoci odtoku tekutiny z oka.
 • Chirurgická operace: Lékař může provést trabekulektomii a vytvořit malou chlopeň pod víčkem, která pomáhá odvádět tekutinu.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky o tom, jak glaukom ovlivňuje váš zrakový nerv.

Jak dlouho trvá, než glaukom poškodí zrakový nerv?

Neobvyklý glaukom s uzavřeným úhlem může poškodit zrakový nerv a způsobit vnitřní slepotu několik hodin nebo dní pokud se neléčí.

U častějšího glaukomu s otevřeným úhlem to může trvat mnoho let poškození zrakového nervu, které má za následek ztrátu zraku.

Jaké procento lidí s glaukomem oslepne?

Bez léčby většina lidí s glaukomem ztratí zrak. I při léčbě asi 10 % lidí s glaukomem nakonec oslepne.

Na celém světě je glaukom druhá hlavní příčina slepoty.

Je glaukom léčitelný?

V současné době neexistuje lék na glaukom, ale další ztrátě zraku můžete zabránit léčbou.

Vzhledem k tomu, že glaukom často nemá žádné příznaky a v současnosti se nedá vyléčit, je důležité, aby vaše oči pravidelně vyšetřoval oční lékař. To vám pomůže zajistit, že můžete zahájit léčbu dříve, než dojde k poškození vašeho zrakového nervu.

Poškození zrakového nervu je trvalé, ale léčbou můžete zabránit další ztrátě zraku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY