Jak léčíte skoliózu bez operace?

Chirurgie je vhodnou léčbou těžké skoliózy, ale může pomoci i mnoho nechirurgických možností. To je to, co možná budete chtít vědět o léčbě skoliózy bez operace.

Mezi 6 a 9 miliony dospělých ve Spojených státech žije se skoliózou. Toto atypické zakřivení páteře může být diagnostikováno v dětství a příznaky mohou zůstat mírné.

Některé případy však mohou být závažnější. Obvykle se chirurgická korekce používá pouze v těžkých případech.

Mnoho lidí se skoliózou žije zdravě a aktivně. Fyzikální terapie a další nechirurgické léčby mohou pomoci zlepšit kvalitu vašeho života a fyzické schopnosti. Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Lze skoliózu upravit bez operace?

Skolióza je atypické zakřivení páteře, které je často přítomno nějakou dobu před diagnózou.

Pokud je zakřivení mírné, nemusíte si toho hned všimnout a nemusí to způsobovat žádné znatelné obavy z aktivity nebo vývoje. V těchto případech může lékař pouze pozorovat stav, aby zjistil, jak postupuje v dětství, aniž by navrhoval agresivní léčbu.

Americká akademie ortopedických chirurgů navrhuje, aby chirurgickou korekci zvažovali pouze lidé, kteří pociťují významné postižení z křivky 40 stupňů nebo více.

Pokud nemáte zakřivení nebo příznaky, které jsou dostatečně závažné, aby vyžadovaly chirurgický zákrok, fyzikální terapie, úseky a dokonce i výztuhy mohou nabídnout nechirurgické výhody.

Pochopení skoliózy

Můžete mít skoliózu bez závažných příznaků nebo můžete vyžadovat operaci. Zjistěte, jak bude váš lékař sledovat progresi vaší skoliózy a kdy bude nabídnuta léčba.

Bylo to užitečné?

Jaká je nejúčinnější léčba skoliózy u dospělých?

Diagnostika a léčba skoliózy je nejčastější u dětí ve věku 10–15 let.

Ale u dospělých se také může vyvinout skolióza. Tato forma skoliózy se nazývá „degenerativní“ a často se v průběhu času vyvíjí pomalu, místo aby byla výsledkem vrozených (od narození) nebo strukturálních problémů.

Skolióza u dospělých většinou postihuje dolní část zad a nejprve se objevuje s bolestí zad jako příznakem. Prvním krokem, který váš lékař udělá, je obvykle pozorování po určitou dobu pro kontrolu progrese. Chirurgie se obvykle doporučuje pouze u těžkých případů a může zahrnovat buď spinální fúzi nebo dekompresní operace.

K dispozici jsou také nechirurgické léčby, které sahají od přírodních léků, jako je jóga a akupunktura, až po formálnější metody fyzikální terapie a dokonce i zpevnění.

Ortéza je do značné míry považována za jednu z nejúčinnějších nechirurgických možností pro skoliózu. Bylo prokázáno, že zpomaluje progresi skoliózy a pomoci snížit stupeň zakřivení v čase.

Jaké jsou nejnovější nechirurgické způsoby léčby?

Opěrování, fyzikální terapie, strečink a silový trénink mohou být všechny použity jako nechirurgické možnosti léčby skoliózy dospělých.

Vybudování síly pro podporu zakřivené páteře, zvýšení flexibility a trénink páteře, aby se zakřivila jiným směrem, to vše může pomoci v boji s atypickým zakřivením a předcházet dalším komplikacím.

Byl také proveden určitý výzkum o použití nástrojů jako funkční elektrická stimulace a injekce proti bolesti jako epidurální nebo nervové blokádyale rovnátka jsou stále obvykle nechirurgickou možností léčby.

Existuje mnoho různých typů rovnátek a ortéz, které vám může lékař doporučit. Existuje jen malý výzkum, který by porovnával typy rovnátek mezi sebou, takže možná budete muset vyzkoušet několik verzí, než najdete to správné zařízení, které vyhovuje vašim potřebám.

Jak léčíte skoliózu přirozeně?

Protahování a cvičení, která zlepšují rozsah pohybu, budují sílu a uvolňují napětí, jsou obvykle upřednostňovány, pokud jde o přirozené možnosti léčby skoliózy.

Může být také použita akupunktura, ale existuje jen málo vědeckých údajů, které by skutečně srovnávaly účinek těchto léčeb na kvalitu života u dospělých se skoliózou.

Proč může být nutná operace k léčbě skoliózy?

Pokud zakřivení vaší páteře narušuje vaši schopnost vykonávat vaše každodenní činnosti, způsobuje vám silnou bolest nebo vede ke stlačení nebo posunutí jiných životně důležitých orgánů, může být chirurgický zákrok tou nejlepší možností léčby.

Váš lékař pravděpodobně navrhne řadu přirozených a nechirurgických možností spolu s obdobím pozorování před doporučením operace.

Můžete žít jako obvykle se skoliózou?

Skolióza, která se vyvine do dospělosti, může postupovat pomalu a mít minimální vliv na kvalitu vašeho života.

Podle odborníků jedna studie zjistila, že skolióza progredovala asi u 40 % dospělých pacientů během 20 let, ale pouze 10 % z těchto případů má výrazné zakřivení. Třicet procent lidí ve studii mělo mírnou progresi.

I se skoliózou můžete žít aktivní a zdravý život, ale lékař vám může doporučit operaci na základě vašeho stupně zakřivení a toho, jaké příznaky pociťujete. Silná bolest, komprese nebo poškození nervu a snížená kvalita života nebo schopnost vykonávat činnosti jsou obvykle indikací k operaci.

Skolióza není u dětí a dospívajících až tak neobvyklá a může se objevit i v dospělosti v důsledku degenerativních změn v průběhu času. V mnoha případech bude váš lékař sledovat zakřivení vaší páteře a navrhnout konzervativní léčbu, jako je fyzikální terapie a výztuha, pokud se u vás neobjeví silná bolest nebo postižení.

Závažnější případy často vyžadují chirurgickou korekci ve formě spinální fúze nebo dekompresní operace.

Diskutujte se svým lékařem o svých individuálních příznacích, schopnostech a rizicích versus přínosech různých možností léčby. Vaše léčba bude záviset na vašem celkovém zdravotním stavu, kvalitě života, očekáváních od léčby a vaší schopnosti zvládat vaše příznaky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY