Jak najít vajíčka vší ve vlasech a nadobro se jich zbavit

Najít vajíčka vší může být složité. Malé lepkavé ovály mají tendenci přiléhat k pokožce hlavy a mohou splývat s barvou vlasů. Pokud je najdete, můžete je odstranit hřebenem na vši nebo hřebenem s jemnými zuby na mokré vlasy.

Jovanmandic/Getty Images

Veš dětská jsou vnější parazité, kteří se živí krví. Žijí výhradně ve vašich vlasech – i když v některých případech je můžete najít na obočí a řasách.

Jejich vajíčka se nazývají hnidy. Hnidy můžete najít na jednotlivých pramenech vlasů blízko pokožky hlavy. Jsou méně než 1 milimetr (mm) velikostí a můžete je zaměnit za lupy nebo kapičky vody kvůli jejich kapkovitému tvaru.

Každý může dostat vši. Nemá to nic společného s hygienou nebo s tím, jak často si myjete vlasy. Jinými slovy, nález vajíček vši ve vlasech není známkou toho, že byste se měli šamponovat častěji. Ale to znamená, že budete potřebovat léčbu, která ošetří celý životní cyklus vši.

Zde je návod, jak identifikovat vajíčka vší a zbavit se napadení.

Jak poznat vajíčka vší

Vajíčka vší se mohou zdát jako malé, světlé tečky na pokožce hlavy. Jsou menší než hlava špendlíku a mohou být bílé, žluté nebo hnědé. Tato vajíčka se připevňují přímo k jednotlivým pramenům vlasů, takže se nebudou snadno pohybovat. Mohou být hůře rozpoznatelné, pokud máte světlé vlasy.

Vajíčka můžete najít ve vlasech, ale životaschopná vajíčka vší – vajíčka vší, která se mohou vylíhnout – jsou obvykle blízko pokožky hlavy, kde je teplo. Obvykle nejsou dále než 6 mm od vaší pokožky – něco málo pod čtvrt palce. Nejčastěji je najdete na zátylku nebo za ušima.

To neznamená, že vejce vši nenajdete v jiných oblastech. Pokud se tedy vši obáváte, kontrola celé pokožky hlavy vám může pomoci odhalit napadení v raných fázích.

Tady je, jak vypadají vši.

Jsou to vši nebo lupy?

Lupy jsou stav, který způsobuje, že se z pokožky hlavy odlupují malé, suché kousky kůže. Stejně jako vajíčka vší mohou mít lupy světlou barvu. Může také ulpívat ve vlasech a být více kondenzovaný v blízkosti pokožky hlavy.

Na rozdíl od vajíček vší se však kousky lupů volně vznášejí, jakmile opustí pokožku hlavy. Lupy mohou ulpívat na vlasech, ale nejsou pevně přichyceny.

Vši však svá vajíčka spojí s vlasy voděodolnou látkou podobnou lepidlu. Dokonce i poté, co se vajíčka vylíhnou nebo použijete ošetření proti vši, jsou obaly tak pevně na svém místě, že mohou zůstat připojeni do tvých vlasů.

Co to znamená, když najdete ve vlasech vajíčka vší?

Lidé obecně dostávají vši blízký, přímý kontakt s někým, kdo má vši. Lidé si také mohou předávat vši mezi sebou sdílením oblečení nebo věcí, které obsahují vši.

Například můžete dostat vši, pokud nosíte čepici nebo šátek, který nosí někdo, kdo má vši, nebo pokud použijete jeho kartáč na vlasy krátce poté, co si tyto věci oblékl nebo použil. To znamená, že odborníci zvažují tento způsob přenosu poměrně vzácné.

Vši nemají křídla, takže nemohou létat. Také nemohou skákat, jako to dělají blechy. Mohou se pohybovat pouze plazením – ačkoli se mohou plazit hrubě 9 palců (23 centimetrů) za minutu. Jejich chodidla jsou speciálně uzpůsobena k tomu, aby se držela pramenů vlasů, takže je nepravděpodobné, že by se dlouho držely předmětů nebo věcí.

Vajíčka vší je možné mít ve vlasech i bez dospělých hnid.

To se může stát, pokud napadení již není aktivní, což může být případ, kdy najdete hnidy dále od pokožky hlavy. Může k tomu také dojít během krátkého období mezi životními cykly.

Životní cyklus vši

Dospělá samice veš může klást 5 nebo 6 vajec den, každý den, po dobu jejich 30denního života.

Zhruba po 10 dnech se z vajíček vší vylíhne nedospělá veš, známá jako nymfa. Nymfy jsou menší než dospělé vši a procházejí několika fázemi línání, dokud nedosáhnou zralosti. To trvá asi 7 dní.

Vši se potřebují živit krví Několikrát denněa mohou jen přežít 2 dny bez hostitele. Vajíčka vší mohou přežít až 3 dny bez hostitele. To znamená, že k vylíhnutí vyžadují teploty podobné těm v blízkosti pokožky hlavy.

Jak se zbavit vajíček vší ve vlasech

Zbavení vajíček vší ve vlasech začíná odstraněním aktivních vší.

Veš dětská je extrémně odolná a může přežít i běžný šampon. Mohou také žít ponořené ve vodě několik hodina ani tradiční hladiny chlóru v bazénech k jejich zabití nestačí.

Některé barvy na vlasy mohou obsahovat chemikálie, na které jsou dospělé vši citlivé, ale tyto produkty často vajíčka nezabíjejí. Jednorázové použití tedy nenaruší životní cyklus zamoření.

Nymf a dospělých vší se můžete zbavit pomocí volně prodejných nebo lékařských mycích přípravků na předpis. Léčba obvykle zahrnuje 2 fáze, 9 dní od sebe, aby se přerušil životní cyklus vši. Likvidace živých vší dříve, než dospějí, jim zabrání v kladení dalších vajíček.

Veš dětská u vás doma dlouho nežijí, ale můžete podniknout kroky k tomu zastavit reinfestaci podle:

 • praní oděvů a ložního prádla horkou vodou o teplotě alespoň 54 °C a sušení na vysokou teplotu
 • nechat předměty chemicky vyčistit
 • utěsnění oděvů nebo předmětů do plastových sáčků po dobu alespoň 2 týdnů
 • namáčení hřebenů a kartáčů v horké vodě o teplotě alespoň 130 °F (54 °C) po dobu 5 až 10 minut
 • vysávání všech koberců, koberců a nábytku

Po řádném ošetření se hnidy nelíhnou. Vajíčka však mohou zůstat pevně připojena k vašim vlasům. Pokud se jich chcete úplně zbavit, můžete na mokré vlasy použít speciální hřeben na odstraňování hnid nebo jakýkoli hřeben s jemnými zuby. Můžete je také odstranit jemným použitím nehtů.

Přečtěte si více o domácích lécích na vši.

Prevence vši

Jakmile najdete vajíčka vší ve vlasech nebo ve vlasech svého dítěte, podniknete kroky k zabránění přenosu:

 • zahájení léčby vši
 • vyhnout se sdílení klobouků, přileb, kapucí nebo šál
 • vyvařením nebo utěsněním vlasových nástrojů a příslušenství, jak je popsáno výše
 • praní nedávno nošeného oblečení, ložního prádla, polštářů a dalšího prádla
 • udržování vzdálenosti od kontaktu hlava-hlava
 • zdržet se ležení na společných místech, jako jsou pohovky v obývacím pokoji

Nemusíte používat pesticidní spreje nebo mít doma fumigaci. Veš dětská nežijí v životním prostředí dostatečně dlouho, aby opravňovala použití potenciálně škodlivých chemikálií.

Také není potřeba ošetřovat vaše mazlíčky. Veš dětská se nepřenese na domácí mazlíčky a vaši mazlíčci vám také nemohou dát vši.

Sečteno a podtrženo

Není vždy snadné identifikovat vajíčka vší ve vlasech, zvláště pokud si nevšimnete žádné dospělé vši. Tato vajíčka nebo hnidy jsou malinká a mohou připomínat lupy.

Ale vědět, kde hledat vajíčka vší a jak zjistit, zda máte aktivní napadení, vám může pomoci prolomit životní cyklus vší a zbavit se vší co nejrychleji.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY