Jak poznat unavené miminko

Přesvědčit unavené miminko, že je čas se usadit a jít spát, je možná ta nejfrustrovanější překážka, se kterou se jako rodič kdy setkáte. Je to proto, že čím více se snažíte uklidnit unavené dítě, tím více mohou protestovat – a nemohou si pomoci.

Když se vaše miminko unaví, jeho systém reakce na stres se rozběhne a spustí kortizol a adrenalin, aby zaplavily jejich tělíčka. Kortizol pomáhá regulovat cyklus spánku a bdění v těle; adrenalin je agentem boje nebo útěku.

S těmito dvěma hormony ve zvýšených hladinách nemusí být reálné očekávat, že se vaše dítě jen usadí a půjde spát. Ve skutečnosti, pokud je vaše dítě příliš unavené, může mít také problém zůstat spát.

S příliš unaveným dítětem se můžete ocitnout v cyklu menšího spánku, který vede k větší únavě, která vede k menšímu spánku… zívat.

Jak rozpoznat příznaky unaveného dítěte

Vaše dítě je již dostatečně chytré na to, aby komunikovalo. I když může být obtížné rozpoznat známky unaveného dítěte, níže uvedený seznam to usnadňuje.

 • Zívání. Stejně jako my, i miminka více zívají, když jsou unavená. Výzkum si není jistý, k jakému účelu zívání slouží. Může to být tím, že zívání probudí mozek nebo je to způsob komunikace.
 • Dotýkat se jejich tváře. Unavené dítě si může protírat oči a obličej nebo se tahat za uši.
 • Stát se přilnavým. Vaše dítě se vás může pevně držet a trvat na tom, abyste se o něj postarali.
 • Kňučení. Unavené děti mohou kňučet a pak přejít k plnému pláči.
 • Nedostatek zájmu. Pokud se vaše dítě stáhne a ztratí zájem, pamatujte, že je těžké komunikovat, když jste unavení.

Když se vaše dítě dostane přes fázi únavy, přejde do fáze přetížení. Na co si dát pozor:

 • Více zívání. To je jasné, že?
 • Více pláče. Přehnané dítě se stává nervóznějším a snadno pláče.
 • Obtížné na uklidnění. Pamatujete si ty hormony, o kterých jsme mluvili? Tito viníci mohou učinit vaše pokusy uklidnit vaše dítě docela marné.
 • Nižší práh frustrace nebo bolesti. Únava znamená, že vaše dítě nebude tolerovat tolik frustrace nebo bolesti.
 • Catlaps. Místo obvyklého spánku spí unavená miminka neklidně. Tato krátká zdřímnutí nedobíjejí jejich malé baterie.
 • Spánek ve špatný čas. Možná zjistíte, že vaše dítě usne, když mu připravujete lahvičku nebo mícháte vajíčko.
 • Nadměrně aktivní. Přehnaně unavené dítě může vykazovat dostatek energie. Můžeš za to ty hormony, kortizol a adrenalin.

Jak pomoci unavenému dítěti spát

Dobře, stalo se. Vaše dítě je unavené. Jaký je teď nejlepší způsob, jak je usadit?

 • Swaddling. Přehled studií z roku 2017 ukazuje, že zavinování pomáhá dětem spát. Proč? Možná jim zavinutí zabrání v tom, aby se probudili, když jim bezděčně cukají nohy a ruce. Nebo jim možná zavinovačka připomíná bezpečné a útulné lůno. Ať tak či onak, zavinování by se mělo používat pouze do té doby, než miminko vykazuje první známky toho, že se začíná přetáčet.
 • Dotek. Držte své dítě blízko sebe tak, aby slyšelo tlukot vašeho srdce.
 • Dudlík. Binkies byly vynalezeny pro časy, jako jsou tyto.
 • Hnutí. Zkuste dítě houpat v náručí nebo v kočárku. Ale nepřehánějte to, jinak jim zabráníte usnout.
 • Zvuk. Některá miminka uklidňuje bílý šum, jemná hudba nebo zvuk vašeho zpěvu.
 • Temný. Zatemněte pokoj vašeho dítěte, abyste omezili stimulaci.

Jak zabránit únavě miminka

Děti mohou být unavené, pokud jsou vzhůru příliš dlouho nebo jsou-li nadměrně stimulovány. Nejlepší způsob, jak se vyhnout příliš unavenému dítěti, je pokusit se zaznamenat bod, kdy je unavené a připravené k odpočinku.

Uvolnění spánkového plánu podle přirozených vzorců dítěte může být skvělým způsobem, jak zabránit nadměrné únavě dítěte. Začněte tím, že pozorujete jejich přirozené spánkové vzorce a sledujte, kdy každý den usnou, a to jak při zdřímnutí, tak při nočním spánku.

Před 6. měsícem nebude spánkový plán vašeho dítěte přísný. Po 6 měsících je dodržování spánkového plánu často snazší.

Zkuste je odložit na zdřímnutí a noční spánek každý den ve stejnou dobu (i když občas nevypadají unaveně v obvyklou dobu). Upravte plán podle potřeby, pokud se běžně neusazují a nespí nebo se probouzejí dříve, než se očekávalo.

Jak poznáte své dítě a jeho přirozený rozvrh, budete moci snadněji rozpoznat jeho spánkové signály a uklidnit je, než se unaví.

Kolik spánku moje dítě potřebuje?

Možná se to nezdá, ale vaše novorozeně bude pravděpodobně spát 16 nebo více hodin denně. Problém je v tom, že tyto hodiny přicházejí v úsecích několika hodin najednou.

Dobrou zprávou však je, že v době, kdy dosáhnou 6. měsíce, se většina dětí usadí v pravidelném spánkovém cyklu, který vám umožní zavřít oči, o kterých jste snili.

Děti potřebují určité množství spánku pro optimální růst a vývoj mozku. Podle tohoto 2017 přehled studií, toto jsou ideální průměrné délky spánku pro miminka za 24 hodin:

 • 0–3 měsíce: 16–17 hodin
 • 4–6 měsíců: 14–15 hodin
 • 6–12 měsíců: 13–14 hodin

A podle Americké akademie pediatrů potřebují batolata (ve věku 12 až 24 měsíců) 11 až 14 hodin spánku za 24 hodin.

Spánek je kritická doba. Zatímco naše těla jsou zaneprázdněna obnovou a posilováním tkání a svalů, naše mysl je zaneprázdněna konsolidací a zpracováním všech nových informací, které jsme obdrželi, když jsme vzhůru.

Až si vychutnáte blaženost pozorování svého spícího dítěte, vězte, že ve skutečnosti tvrdě pracuje. A poplácejte se po zádech, že jste jim pomohli přejít do této nové etapy… ještě jednou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY