Jak předejít průjmu

Prevence průjmu zahrnuje správnou přípravu jídla, ochranu před infekcemi a dodržování některých správných hygienických návyků v každodenním životě.

Průjem může mít mnoho příčin. Možná nebudete vždy schopni přesně říct, co to způsobilo. Ale je mnoho, co můžete udělat, abyste tomu zabránili.

Čtěte dále a dozvíte se, jak můžete průjmu předejít.

Uchovávejte a připravujte potraviny bezpečně

Umýt prostory pro přípravu jídel před a po zahájení přípravy jídla, abyste se vyhnuli otravě jídlem.

K otravě jídlem dochází, když požíváte potraviny kontaminované bakteriemi nebo jiné potravinové toxiny, jako jsou plísně, které narušují zdravé bakterie ve vašem střevě. To může ovlivnit vaše trávení a vést k průjmu.

Ujistěte se, že vaříte jídlo důkladně, zejména maso, jako je hovězí a kuřecí maso a ryby, abyste zabili všechny bakterie přenášené potravinami, které mohou také vést k průjmu.

Nepoužívejte pracovní desky, prkénka nebo jiné povrchy, kde jste připravovali syrové maso, dokud nebudou důkladně dezinfikována, aby se zabránilo šíření bakterií.

Ujistěte se, že víte, při jaké teplotě a při jaké teplotě vařit. Použijte potravinářský teploměr, abyste se ujistili, že vaše potraviny dosáhnou těchto teplot, než je sníte. Vyvarujte se konzumace vzácného nebo nedostatečně tepelně upraveného masa.

Rozmrazujte potraviny v lednici

Nerozmrazujte na otevřeném prostranství při pokojové teplotě. To zvyšuje pravděpodobnost růstu nebo šíření bakterií nebo plísní v něm, zejména syrového masa.

Místo toho rozmrazte jídlo v lednici, abyste zpomalili růst bakterií, než je konečně uvaříte.

Zbytky chlaďte

Nenechávejte zbytky jídla nezchlazené. To může také umožnit bakteriím dostat se do vašeho trávicího traktu a způsobit průjem.

Uchovávejte zbytky v lednici nebo mrazáku, dokud je nebudete připraveni sníst. Nezapomeňte ohřát zbytky na 165 ° F (73,8 ° C), abyste zabili co nejvíce bakterií.

Po 3–4 dnech vyhoďte zbytky jídla, abyste snížili riziko otravy jídlem.

Při cestování se vyvarujte pití vody z kohoutku

Cestovatelský průjem se vyskytuje, když jíte jídlo nebo pijete vodu kontaminovanou bakteriemi, viry nebo parazity. Je to běžné v oblastech s odlišnými hygienickými postupy, než na jaké jste zvyklí.

Zde je několik způsobů, jak předejít průjmu, když cestujete:

 • Pijte balenou vodu.
 • Nepijte nápoje obsahující led vyrobený z kohoutkové vody.
 • Nejezte jídlo umyté vodou z vodovodu.
 • Nečistěte si zuby vodou z vodovodu.
 • Snažte se příliš neměnit svůj jídelníček.
 • Nejezte jídlo, pokud si nejste jisti, zda bylo uvařeno nebo s ním správně zacházeno.
 • Nejezte maso, které vypadá nedopečené.

Myjte si ruce

Jedná se o virové a bakteriální infekce nejčastější příčiny průjmu, zejména bakteriální gastroenteritidy.

Abyste zabránili šíření virových nebo bakteriálních infekcí, umyjte si ruce před a po podání ruky, sdílení předmětů nebo nevařeného jídla a použití koupelny.

Používejte mýdlo a teplou vodu po dobu asi 20 sekund. Pokud si nemůžete umýt ruce, použijte dezinfekci na ruce s alespoň 60% alkoholem.

Pokud máte bakteriální infekci, vezměte antibiotika k lékaři předepisuje vy. Ty mohou pomoci zastavit růst nezdravých bakterií ve vašem střevě a snížit příznaky, jako je průjem.

Nechte se očkovat proti rotavirům a COVID-19

Rotavirus je typ viru, který se často vyskytuje ve stolici nebo v kontaminovaném jídle, kterého se dotkl někdo s virem, i když nemá aktivní infekci.

Nejčastěji se vyskytuje rotavirus děti do 5 let. Děti, které jsou očkovaný proti rotavirům je mnohem méně pravděpodobné, že se nakazí a v důsledku toho budou mít průjem.

Průjem je také známý jako a příznak onemocnění COVID-19. Vakcíny proti COVID-19 může pomoct zabránit průjmu a dalším komplikacím tohoto onemocnění.

Jak předejít průjmu u dětí

Děti mohou mít průjem z jiných důvodů než dospělí. Zde je několik tipů, jak zabránit průjmu u dětí:

 • Ujistěte se, že vaše dítě pije hodně vody, zvláště pokud již má průjem, protože průjem je může dehydratovat.
 • Nechte své dítě otestovat na potravinové alergie nebo citlivost v mladém věku, abyste mu pomohli vyhnout se potravinám, které by mohly způsobit průjem.
 • Zkontrolujte složky jakéhokoli jídla, které dáváte svému dítěti, abyste se ujistili, že na ně není citlivé.
 • Omezte množství mléka nebo sýra, které dáváte svému dítěti každý den, pokud se zdá, že tyto potraviny způsobují průjem nebo bolesti žaludku.
 • Vyhněte se tomu, aby vaše dítě konzumovalo příliš mnoho cukru nebo zpracovaných potravin.

Existuje lék na prevenci průjmu?

Subsalicylát bismutitý (Pepto-Bismol) je populární preventivní lék na průjem. Kromě toho se loperamid (Imodium) často používá jako obecná léčba, dokud není identifikována příčina průjmu. Nepodávejte je dětem, pokud jim to nepředepsal jejich lékař.

Obecné tipy

Zde je několik obecných tipů, jak zabránit průjmu:

 • Každý den vypijte 9–13 šálků vody. Upravte příjem vody podle úrovně fyzické aktivity.
 • Pravidelně si myjte ruce mýdlem a vodou po dobu alespoň 20 sekund.
 • Nesdílejte ručníky, kuchyňské náčiní ani jiné předměty s někým, kdo má průjem.
 • Dodržujte správné návyky osobní hygieny, jako je pravidelné koupání nebo sprchování, aby se na vašem těle nemnožily nezdravé bakterie.
 • Užívejte probiotika, která pomáhají podporovat zdravé střevní bakterie.
 • Držte se dál od potravin, které narušují váš trávicí trakt, zejména tučných nebo tučných jídel.

Odnést

Průjem je častý, ale dá se mu předejít změnou stravy a životního stylu. Existují také volně prodejné léky a léky na předpis, které můžete užívat, abyste pomohli zvládnout těžké nebo dlouhodobé případy průjmu.

Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud je průjem těžký nebo trvá déle než 24 hodin u kojenců a starších dospělých nebo 2–3 dny u zdravých dospělých.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY