Jak rozpoznat a léčit infekci piercingem bradavek

Mějte na paměti

Piercing do bradavek může být riskantní. Na rozdíl od tradičních ušních piercingů, které propíchnou hustou tkáň, propíchnou bradavky citlivou kůži, která je také napojena na systém kanálků. Piercing kůže prořízne první vrstvu ochrany vašeho těla před infekcí. Piercing do bradavky umístí cizí předmět do blízkosti složitých hlubších struktur v prsu. To zvyšuje vaše riziko komplikací.

Pokud máte nebo uvažujete o piercingu bradavek, tyto informace vám mohou pomoci zorientovat se v možných komplikacích a předejít infekci.

Jaké jsou příznaky?

Podrážděný piercing a infikovaný piercing jsou dva velmi odlišné problémy. Zanícená tkáň bude vypadat červeně a může být citlivá na dotek. Pouhé ponechání oblasti samotné může zmírnit podráždění. To obvykle odezní během několika dnů bez léčby.

Oblast je pravděpodobně infikována, pokud podráždění přetrvává nebo zaznamenáte některý z následujících příznaků:

 • piercing je horký na dotek
 • oblast je extrémně citlivá nebo bolestivá při dotyku
 • zelený, žlutý nebo hnědý výtok
 • otok místa piercingu
 • nepříjemný zápach v blízkosti místa piercingu
 • vyrážka
 • bolesti těla
 • únava
 • horečka

Co způsobuje infekci?

Infekce je nejčastěji způsobena častým dotykem místa piercingu. To může zanést bakterie do jemné tkáně, což zvyšuje riziko infekce.

Kvůli umístění piercingu se může těsné oblečení snadno zachytit nebo podráždit piercing. Vystavení piercingu slinám nebo jiným tělním tekutinám může také způsobit infekci.

Rizikové faktory, které je třeba zvážit

Riziko infekce je dlouhodobé. Nekončí to v nejbližších dnech nebo týdnech po provedení piercingu. Dokud máte piercing, můžete zaznamenat některou z těchto komplikací:

 • krvácející
 • jizvení
 • poškození nervu
 • trhání
 • tvorba keloidů
 • zasahování do budoucích lékařských potřeb nebo postupů
 • zasahování do kojení

Lokalizované infekce v okolí piercingu jsou nejčastější. Ve vzácných případech se infekce může rozšířit mimo bradavku a prsa a stát se závažnější. Tyto systémové infekce mohou zahrnovat:

 • infekce srdečních chlopní (endokarditida) u lidí s anamnézou abnormální struktury srdce
 • infekce v krevním řečišti

Diagnostika infikovaného piercingu bradavky

Vaše schopnost samodiagnostiky obvykle závisí na vašich příznacích. Některé příznaky infekce mohou být tak zřejmé, že je snadné rozpoznat, že je váš piercing na bradavce infikován. Jasnou známkou infekce je například odtok hnisu.

Pokud si nejste jisti svými příznaky nebo zda naznačují podráždění nebo infekci, měli byste se poradit se svým lékařem. Příliš dlouhé čekání na diagnózu a léčbu může infekci prodloužit. To může výrazně zvýšit vaše riziko závažných komplikací.

Další informace: Co dělat s infikovaným piercingem do pupíku »

Jak léčit infikovaný piercing bradavky

Pokud si všimnete známek nebo příznaků infikovaného piercingu bradavky, okamžitě zakročte. To může pomoci předejít dalším komplikacím nebo nepohodlí.

Nikdy neštípejte, nepichejte nebo neřežte oblast sami ve snaze vysát infekci. To může vést k závažným komplikacím. Zde je několik věcí, které můžete udělat a které mohou infekci zastavit nebo odstranit:

Vyčistěte oblast

Umyjte si ruce, poté jemně očistěte a osušte oblast kolem piercingu. Používejte mýdla určená pro citlivou pokožku, protože je méně pravděpodobné, že dráždí postiženou oblast. Vyhněte se použití:

 • peroxid vodíku
 • masti
 • alkohol
 • drsná mýdla, saponáty nebo čisticí prostředky

Použijte teplý obklad nebo namočte do mořské soli

Pokud máte malou, lokalizovanou infekci, můžete zlepšit odvodnění infekce přiložením teplého obkladu na bradavku. Vsuvku můžete také namočit do teplé vody smíchané s mořskou solí. Dělejte tyto dvě věci několik minut dvakrát až třikrát denně. Poté oblast piercingu jemně očistěte, umyjte a osušte.

Vyhněte se používání volně prodejných (OTC) antibiotických krémů nebo mastí

Tyto produkty mohou skutečně zachytit bakterie do piercingu a pod kůži a mohou infekci zhoršit. Používejte pouze lokální antibiotika předepsaná lékařem.

Dobrá následná péče

Průběžná péče o jakýkoli piercing je důležitá, zvláště u nového piercingu. Pro dosažení nejlepších výsledků se řiďte dalšími pokyny od vašeho piercera.

Pokud se vaše příznaky zhorší nebo přetrvávají, měli byste se poradit se svým lékařem. Mohou vám nasadit perorální antibiotika k odstranění infekce.

Mám si vyndat šperky na bradavkách?

Kdy navštívit svého lékaře

Pokud domácí léčba nepomůže odstranit příznaky během jednoho nebo dvou dnů, měli byste navštívit svého lékaře. Možná budete potřebovat antibiotika na předpis.

Váš piercer vám také může pomoci identifikovat vaše příznaky. Kromě toho, že vědí, jak rozpoznat infekce, jsou obeznámeni s dalšími reakcemi v místě piercingu, které nevyžadují antibiotika. Mohou poskytnout další doporučení ohledně piercingových šperků a jaké materiály mohou být vhodnější pro vaši citlivost pokožky nebo lokalizovanou reakci.

Výhled

Léčba infekce piercingem bradavek závisí na závažnosti infekce a na tom, jak dobře dodržujete pokyny lékaře. Většina lidí skončí s antibiotiky za dva týdny. Pokud jste infikovanou bradavku řádně vyčistili a pečovali o ni, můžete být během této doby zcela vyléčeni. Pokud tak neučiníte, vaše infekce může přetrvávat nebo se stát pokračující nebo chronickou. To může být obtížnější léčit.

Pokud je infekce závažná nebo nebyla dostatečně včas léčena, můžete zaznamenat trvalé komplikace. To může zahrnovat ztrátu citlivosti a nadměrné zjizvení v oblasti piercingu. Promluvte si se svým lékařem o jakýchkoli neobvyklých příznacích, které zaznamenáte po infekci.

Prevence infekce

Prevence infekce je klíčem k dlouhodobému udržení piercingu. Následující tipy vám mohou pomoci předejít infekci v piercingu bradavky nebo kolem ní.

Dodržujte všechny pokyny

Když si poprvé dáte piercing, váš piercer vám poskytne podrobné pokyny pro následnou péči. Ujistěte se, že pečlivě dodržujete tuto radu, aby se oblast mohla správně zahojit.

Udržujte oblast v čistotě

Po provedení piercingu byste měli s bradavkou zacházet se zvláštní péčí. Ujistěte se, že při každé koupeli nebo sprše dané místo jemně omyjte a osušte.

Nedotýkejte se piercingu

Kdykoli se dotknete piercingu, můžete do kůže zanést bakterie. Mějte piercing zakrytý a chráněný co nejlépe, abyste se vyhnuli podráždění, tahání nebo pohybu piercingového nástroje.

Pokračujte ve čtení: Nechat se tetovat nebo piercovat »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY