Jak se zbavím přibírání na váze COVID?

Mnoho lidí během pandemie COVID-19 přibralo na váze. Někteří dokonce přibrali na váze kvůli hormonálním změnám, změnám chuti k jídlu nebo aktivitě po COVID. Odborníci mají pár tipů, jak zhubnout nechtěná kila a vrátit se k aktivitě.

Pokud jste během pandemie přibrali, ať už jste měli COVID-19 nebo ne, jste v dobré společnosti.

Studie z roku 2022 na 3 473 lidech zjistila, že téměř polovina (48 %) přibrala během pandemie. Studie Americké psychologické asociace z roku 2021 uvedla ještě vyšší procento (61 %).

Ve studii autoři zjistili, že nárůst hmotnosti byl způsoben kombinací stresorů, které většina z nás zažila během pandemie:

 • strach
 • společenská izolace
 • nečinnost
 • ztráta blízkých
 • nerovnováha mezi pracovním a soukromým životem
 • nárůst nezdravých stravovacích návyků

Někteří lidé, u kterých se rozvinul COVID-19, také přibrali na váze, ačkoli hubnutí během nemoci je častější. Zde je to, co může být za tímto nárůstem hmotnosti a co můžete udělat, abyste shodili přebytečná kila, pokud chcete.

Je typické přibírat během COVID-19?

Pokud máte COVID, je častější zhubnout. Podle studií z roku 2020 a 2021je pravděpodobnější, že zhubnete, pokud máte COVID delší dobu, jste hospitalizováni nebo máte závažnější komplikace.

Hormonální změny a další faktory však mohou po uzdravení z nemoci vést k nárůstu hmotnosti. Nadváha nebo obezita před onemocněním je rizikovým faktorem pro následné přibírání na váze.

Přenášení nadváhy zvyšuje pravděpodobnost rozvoje COVID-19, hospitalizace a rozvoje vážné komplikace.

Máte také větší pravděpodobnost, že onemocníte COVID, pokud máte nadváhu nebo obezitu, a studie 2021 nalezeno. „Dlouhý COVID“ znamená pociťování symptomů nebo následků COVID týdny, měsíce nebo roky po infekci SARS-CoV-2.

Pokud máte příliš velkou váhu navíc a následně se u vás rozvine COVID, můžete zaznamenat změny ve složení vašeho těla.

The studie 2021 sledovalo 185 lidí, kteří se vyléčili z viru. Autoři zjistili, že ti, kteří měli nadváhu, než onemocněli, měli větší pravděpodobnost, že po uzdravení přiberou. Zvětšil se jim i obvod pasu.

Vysoký poměr pasu k bokům je rizikovým faktorem pro chronické stavy, jako je cukrovka a srdeční choroby.

Proč COVID-19 způsobuje přibírání na váze?

Mezi další důvody, proč můžete přibírat na váze, když máte COVID (nebo po prodělaném COVID), patří:

 • Polyfagie: Polyfagie způsobuje zvýšenou chuť k jídlu a neschopnost cítit se spokojeně i přes velké množství jídla. související s COVID hormonální poruchy může způsobit polyfágii.
 • Snížená aktivita: Pocit nevolnosti může vést k nárůstu hmotnosti jednoduše proto, že se méně hýbete a zároveň jíte stejné množství kalorií. Únava může viset ještě dlouho po zotavení. Dlouhý COVID může také snížit vaši cvičební kapacitu.
 • Obnovení hmotnosti: Lidé, kteří mají nadváhu a obezitu, ale hubnou, když jsou nemocní nebo hospitalizovaní, často váhu znovu naberou. Znovuzískání může být způsobeno změnami výživy a ztráta svalové hmotycož snižuje metabolismus.
 • Hormonální změny: Stres může způsobit zvýšení hladiny kortizolu, což může změnit vaši chuť k jídlu a vést vás k přejídání.

Může u vás COVID-19 způsobit cukrovku?

Vědci se domnívají, že COVID-19 může zvýšit vaše riziko cukrovky.

A 2022 analýza studií 40 milionů lidí zjistilo, že u pacientů s COVID bez ohledu na věk nebo pohlaví je zvýšené riziko cukrovky.

Pokud COVID-19 přispěl k vašemu rozvoji nadváhy nebo obezity, můžete být vystaveni zvýšenému riziku diabetu 2.

Bylo to užitečné?

Tipy na hubnutí po COVID-19

Pokud jste po COVID-19 přibrali na váze, můžete podniknout kroky k tomu, abyste byli zdravější a snížili svou váhu, pokud je to váš cíl.

Zvládejte svůj stres

Autoři studie z roku 2022 se zabývali nárůstem hmotnosti během pandemie COVID-19 v obecné populaci a zjistili, že ti, kteří uvedli určité stavy duševního zdraví, měli větší pravděpodobnost, že přiberou. Lidé byli více než 50 % větší pravděpodobnost přibírání na váze, pokud měli úzkost nebo depresi.

Promluvte si se zdravotnickým pracovníkem o zvládání stresu a úzkosti pomocí léčby, jako je talk terapie, léky nebo jiné strategie. Zvažte také další techniky zvládání stresu, jako je cvičení a meditace.

Znáte svá čísla

Hubnutí je hra čísel. Chcete-li zhubnout, musíte použít více energie (ve formě kalorií), než spotřebujete (ve formě jídla). Většina zdravotnických organizací doporučuje jíst o něco méně a o něco více cvičit, abyste dosáhli kalorického deficitu.

Promluvte si se zdravotnickým pracovníkem o tom, kolik byste se měli snažit ztratit a jak rychle.

Vypracujte plán

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje zahájit program hubnutí podle pěti kroků k vytvoření realistického plánu:

 1. Oddejte se svému cíli a své důvody hubnutí si napište někam, kde je uvidíte.
 2. Podívejte se realisticky na své stravovací a pohybové návyky.
 3. Stanovte si cíle, které jsou konkrétní, realistické a odpouštějící.
 4. Najděte zdroje informací a podpory.
 5. Sledujte svůj pokrok a upravte svůj přístup podle potřeby.

Vraťte se ke cvičení postupně

Ať už jste před COVID-19 pravidelně cvičili nebo ne, dostat se do cvičebního programu po nemoci může být obtížné. Odborníci doporučují pomalu zvyšovat svou aktivitu.

Jedním z takových přístupů je pravidlo 50/30/20/10. První týden omezte své aktivity na 50 % toho, na co jste byli zvyklí nebo jaký je váš cíl. Příští týden může být váš cíl snížen o 30 % a tak dále, dokud svůj cíl nesplníte.

Tipy na zdravé stravování

Méně jíst by nemělo znamenat vynechávat jídla. Jde spíše o to, co jíte. Odborníci doporučují následující potravinové tipy:

 • Jezte hodně ovoce a zeleniny.
 • Jezte jídlo s velkým množstvím vlákniny.
 • Čtěte etikety potravin.
 • Použijte menší talíře.
 • Nevyškrtávejte celé kategorie potravin.
 • Nenechávejte po ruce nezdravé jídlo.
 • Omezte alkohol.

Mohou mi agonisté GLP-1, jako je Ozempic, pomoci zbavit se přírůstku hmotnosti COVID?

Zdravotníci předepisují injekce semaglutidu (např. Ozempic nebo Wegovy), aby pomohli lidem s diabetem 2. typu a obezitou nebo nadváhou.

Stejně jako všechny léky s sebou nesou riziko vedlejších účinků. A studie 2022 zjistili, že můžete také znovu získat ztracenou váhu, když přestanete používat injekce semaglutidu. Poraďte se s lékařem o tom, zda vám mohou pomoci zhubnout nebo si udržet střední váhu.

Bylo to užitečné?

Kdy kontaktovat lékaře

Promluvte si se zdravotnickým pracovníkem, pokud:

 • za krátkou dobu hodně přibrali
 • trpí příznaky úzkosti nebo deprese
 • mají příznaky dlouhého COVID

Stresory související s pandemií, jako je izolace, stres a nečinnost, způsobily během pandemie nárůst hmotnosti u mnoha lidí, včetně některých, kteří měli COVID-19. I když je běžnější hubnout, když jste nemocní, nadváha nebo obezita před rozvojem COVID je rizikovým faktorem pro přibírání na váze po uzdravení.

Pokud jste během pandemie přibrali na váze, můžete podniknout malé a stabilní kroky k dosažení požadované hmotnosti. Hlídejte si především stres. Vědci zjistili, že stres a související stavy, jako je úzkost a deprese, byly největšími viníky nárůstu hmotnosti souvisejícího s pandemií.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY