Jak teplo působí a vysušuje vaše oči

Sluneční svit, teplota a vítr venku mohou ovlivnit vaše oči a vést k větší suchosti. Vnitřní teplo v zimních měsících je může také vysušit. Teplo ale může prospět i vašim očím. Teplé obklady nebo tepelná zařízení mohou snížit suchost.

Westend61/Getty Images

Příčiny suchých očí se mohou pohybovat od kvality vzduchu a vysokých venkovních teplot až po oční onemocnění nebo strukturální rozdíly s okem nebo očním víčkem. Ale používání vyhřívaných zařízení nebo terapií může také pomoci léčit stavy, které způsobují suché oko.

Tento článek zkoumá účinky, které může mít teplo na vaše oči, jak zvládnout suchost očí související s počasím nebo teplotou a když zahřátá zařízení mohou skutečně pomoci léčit různé oční stavy.

Může teplo způsobit suché oči?

Příliš mnoho tepla může poškodit mnoho tkání ve vašem těle, včetně vašich očí. Nadměrné teplo může způsobit tepelné napětí nebo poškození, ale definovat, co je nadměrné, může být obtížné.

Studie z roku 2022 ukázala, že i teplo a vlhkost zachycené v brýlích mohou časem poškodit vaše oči. To může způsobit zdravotní problémy očí, včetně únavy, bolesti, bolestivosti a rozmazaného vidění.

Výše uvedená studie zkoumala používání standardních brýlí zdravotnickými pracovníky během pandemie COVID-19. Ukázalo se, že po pouhých 4 hodinách používání došlo k mírnému tepelnému namáhání. Dopad tohoto tepelného napětí se zvyšoval spolu s příznaky únavy očí, čím déle zdravotničtí pracovníci nosili brýle.

Je také dobře známo, že teplo a vítr mohou v letních měsících způsobit suchost očí. Je to proto, že počasí odpařuje nebo vysušuje slzotvorný film, který maže a chrání vaše oči.

Co je to suché oko?

Vaše oči mají uvnitř tři vrstvy tekutiny, které je obvykle udržují vlhké:

 • mastná vrstva, která tvoří vnější stranu slzného filmu
 • vodnatá vrstva, která tvoří střed slzného filmu
 • vrstva hlenu na nejvnitřnější části slzného filmu

Společně tyto vrstvy pomáhají lubrikovat vaše oko, aby si udrželo vlhkost a odplavilo nečistoty.

Problémy s životním prostředím a kvalitou vzduchu, jako je vítr, změny teploty, kouř a další dráždivé látky, mohou změnit složení nebo kvalitu vašich slz. Existují také stavy, které se mohou rozvinout a které by mohly změnit způsob, jakým vaše tělo produkuje a používá slzy.

Zhruba 16 milionů lidí ve Spojených státech má suché oko. Příznaky suchého oka mohou zahrnovat:

 • štípání nebo pálení
 • zarudnutí očí
 • pocit škrábání, jako když máte něco v oku
 • zažívá rozmazané vidění
 • pocit citlivosti na světlo

Pomáhá teplo suchým očím?

Ačkoli příliš mnoho tepla není pro vaše oči obecně dobré, existují situace, kdy lidé mohou skutečně použít teplo k léčbě příznaků suchého oka nebo jiných očních onemocnění.

Ve většině případů, když odborníci studují tepelné terapie pro léčbu suchých očí, pozorují, že největší přínos může mít vliv tepla na otevření meibomských žláz. Tyto žlázy jsou ty drobné na vašich horních a dolních víčkách, které uvolňují oleje, které pomáhají mazat vaše oči a zabraňují vysychání slz.

Když tyto žlázy nefungují správně nebo jsou zablokovány, neuvolňují meibum. Z tohoto důvodu je dysfunkce meibomských žláz ve skutečnosti hlavní příčinou suchých očí a onemocnění suchého oka.

Tepelné terapie, které mohou pomoci vašim očím

Některé procedury související s teplem, které mohou pomoci léčit tyto žlázy očních víček, zahrnují:

 • zařízení využívající světelnou terapii, která může zahrnovat oční masky, brýle nebo jiná terapeutická zařízení
 • masáž očních víček
 • teplé obklady

Cílem těchto terapií je změkčit oleje v meibomské žláze, což jim umožní lépe promazávat oko.

Tato studie z roku 2019 ukázala, že zahřátí očního víčka na teplotu mezi 104 a 106,7 °F (40 až 41,5 °C) poskytlo úlevu, ale vyšší teploty by ve skutečnosti mohly suché oči zhoršit.

Je u vás větší pravděpodobnost vzniku suchých očí v zimě kvůli vnitřnímu teplu?

Teplo a vlhkost ve vašem prostředí mohou mít velký dopad na zdraví vašich očí.

Suchý vzduch může dráždit a snižovat vlhkost na povrchu oka. Zatímco léto může přijít na mysl jako čas, kdy by teplo mohlo nejvíce vysušovat vaše oči, jedna studie z roku 2015 ukázala vyšší míru případů suchého oka v zimě. Důvodem je kombinace tepla a sucha z vnitřního vytápění během zimních měsíců.

Jaro bylo další roční období, kdy byly případy suchého oka podle této studie vysoké, ale hlavními příčinami v tomto období byly alergeny a pyl. Kromě toho, zatímco horké a vlhké klima v Miami na Floridě mělo vyšší počet případů suchého oka, než je celostátní průměr, nebyla to teplota, která byla zvláště na vině.

Autoři studie zjistili, že zatímco v Miami na Floridě bývá horko po celý rok, byl to vliv horkého klimatu na koncentraci pylu a plísní, co zvýšilo suché oko více než samotná venkovní teplota.

V studie 2016, vědci zkoumali rozdíl v suchém oku podle ročního období. Nejvíce lidí ovlivnil vítr, ne skutečná venkovní teplota. Studie ukázala, že 71 % lidí uvedlo vítr jako příčinu největšího nepohodlí očí.

Sluneční svit byl druhým nejčastějším původcem symptomů suchého oka, protože 60 % účastníků uvedlo jeho vliv na symptomy suchého oka. Také 42 % účastníků uvedlo, že jejich suchost očí byla způsobena horkem.

Chladné počasí potrápilo oči 34 % účastníků, tedy skoro tolik lidí jako horko, a mnoho dalších studií také ukazuje, že nedostatek vlhkosti ve vzduchu z vnitřního vytápění v zimě přispívá k příznakům suchého oka.

Teplá období a podnebí mají tendenci mít vyšší míru alergií, které ovlivňují vaše oči a způsobují suchost, a vnitřní vytápění, které lidé používají v chladnějších měsících, může ve skutečnosti vaše oči vysušit ještě více.

Pokud pravidelně pociťujete suché oči, možná budete chtít zvážit rozhovor se zdravotníkem o nejlepší léčbě. V některých případech mohou tepelné terapie, jako je teplý obklad, skutečně pomoci léčit určité stavy suchého oka.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY