Jak užívat nouzové antikoncepční pilulky, abyste se vyhnuli těhotenství po 72 hodinách

Otěhotnění můžete zabránit užitím jedné nouzové antikoncepční pilulky až 120 hodin (5 dní) po sexu s penisem v pochvě.

Existují dvě formy nouzové antikoncepce – volně prodejné pilulky a pilulky na předpis, které užíváte perorálně, a nitroděložní tělíska (IUD), která vloží zdravotnický pracovník.

Tento článek se zaměřuje především na nouzové antikoncepční pilulky.

Ačkoli odborníci chápou, že váha nebo index tělesné hmotnosti (BMI) člověka může ovlivnit účinnost nouzových antikoncepčních pilulek, klinický výzkum dosud nestanovil práh účinnosti.

To znamená, že zdravotníci v současné době nemají konkrétní odpověď na to, kdy se nouzové antikoncepční pilulky stanou méně účinné nebo neúčinné.

Odborníci potřebují další výzkum, aby pochopili, zda zdvojnásobení dávky může zvýšit účinnost u lidí s vyšší hmotností nebo BMI.

Měděné IUD může být nejúčinnější formou nouzové antikoncepce bez ohledu na hmotnost nebo BMI.

Pokud máte možnost, může být užitečné promluvit si se zdravotnickým pracovníkem. Mohou vám doporučit nejlepší nouzovou antikoncepci pro vaše individuální potřeby.

Ulipristal acetát (ella)

„Ella je účinnější, když se vezme v kterémkoli okamžiku do 120 hodin (5 dní) po sexu, než jakákoli jiná možnost nouzové antikoncepční pilulky,“ říká Sophia Yen, MD, spoluzakladatelka a generální ředitelka společnosti Pandia Health, poskytovatele online antikoncepce.

Ella používá nehormonální složku zvanou ulipristal acetát k blokování hormonu progesteronu a oddaluje ovulaci na 120 hodin (5 dní). To dává spermiím čas odumřít, než vaše tělo uvolní vajíčko.

Blokování progesteronu také ztenčuje děložní výstelku, takže k implantaci pravděpodobně nedojde, i když spermie mohou oplodnit vajíčko.

Podle Planned Parenthood může být ella nejúčinnější pro lidi s BMI 30 nebo méně. Může být méně účinný – potenciálně neúčinný – u lidí s BMI 35 nebo vyšším.

Ella je k dispozici pouze na předpis. Pokud máte lékaře primární péče nebo gynekologa, mohou vám předepsat ella.

Předpis můžete získat prostřednictvím místního zdravotního oddělení, komunitní kliniky, jako je Planned Parenthood, nebo platformy telemedicíny, jako je Nurx.

Ella obvykle stojí kolem 50 dolarů, ale někteří poskytovatelé nabízejí léky zdarma nebo za sníženou cenu pro lidi, kteří se kvalifikují. Pojištění a Medicaid obvykle hradí léky.

Plán B a další pilulky levonorgestrelu

Nejrozšířenější nouzová antikoncepce na trhu, plán B, obsahuje syntetickou verzi progesteronu zvanou levonorgestrel. Syntetický hormon může pomoci oddálit ovulaci a snížit riziko potenciálního oplodnění.

Mezi další nouzové antikoncepce na bázi levonorgestrelu patří:

  • AfterPill
  • Moje volba
  • Má cesta
  • Možnost 2
  • Preventeza
  • Přijmout opatření

„Ukázalo se, že pilulky levonorgestrelu jsou 89 % účinné, pokud se užívá až 72 hodin (3 dny) po nechráněném pohlavním styku,“ říká Cristin Hackel, zdravotní sestra z Nurx, poskytovatele telemedicíny.

„Pokračují v práci 72–120 hodin (5 dní) po styku, ale v mnohem menší míře,“ vysvětluje Hackel.

Podle Planned Parenthood mohou být pilulky na bázi levonorgestrelu nejúčinnější pro lidi s BMI 24 nebo méně. Mohou být méně účinné – potenciálně neúčinné – u lidí s BMI 25 nebo vyšším.

Můžete si koupit Plan B a další pilulky levonorgestrelu bez lékařského předpisu ve většině drogerií, včetně CVS, Rite-Aid a Walgreens. Některé obchody s potravinami a mnoho online prodejců také nabízí léky.

Můžete také získat léky na místním zdravotním oddělení, na komunitní klinice, jako je Planned Parenthood, nebo prostřednictvím platformy telemedicíny, jako je Nurx.

Plán B obvykle stojí kolem 50 USD. Generické pilulky levonorgestrelu nejsou tak široce dostupné jako plán B – možná budete mít větší štěstí při jejich hledání online – ale obvykle jsou levnější.

Mnoho poskytovatelů nabízí finanční pomoc a lidé, kteří mají pojištění nebo Medicaid, mohou obvykle získat léky zdarma.

Kombinované antikoncepční pilulky

Některé antikoncepční pilulky můžete užívat jako nouzovou antikoncepci, když je užíváte ve vyšších než obvyklých množstvích. Vzestup hormonů může pomoci oddálit ovulaci a zabránit implantaci.

“Metoda Yuzpe zahrnuje užití jedné první dávky do 72 hodin a druhé dávky po 12 hodinách,” vysvětluje Hackel.

Tento přístup funguje pouze u kombinovaných antikoncepčních pilulek obsahujících estrogen a progestin. Minipilulky obsahující pouze progestin mohou být neúčinné.

I když je to pohodlné, většina odborníků to nedoporučuje, pokud jsou k dispozici jiné možnosti nouzové antikoncepce.

“Metoda Yuzpe je méně účinná než plán B a ella a má více vedlejších účinků,” říká Hackel.

Starší výzkum zjistil, že metoda Yuzpe je 56–86% účinná, v závislosti na tom, jak brzy po sexu lidé lék užili.

Často kladené otázky

Je možné vyrobit „domácí pilulku ráno po“?

Nepřesně. Ale Yuzpeova metoda se někdy nazývá „domácí pilulka ráno po“.

“I když je to lepší než nic, je to nejméně účinná metoda nouzové antikoncepce,” říká Yen.

Můžete zabránit těhotenství po uplynutí 120 hodin?

Nejlepším řešením může být získat měděné IUD.

„IUD byla v USA schválena pro použití jako nouzová antikoncepce po dobu až 120 hodin (5 dní) po nechráněném sexu,“ říká Hackel. “Ale jsou schváleny a používány až 168 hodin (7 dní) po nechráněném sexu v Kanadě.”

A malá studie 2019 navrhl, že zavedení měděného nitroděložního tělíska až 14 dní (2 týdny) po sexu může pomoci zabránit těhotenství.

Pokud máte na výběr, je lepší vzít si nouzové antikoncepční pilulky nebo si nechat udělat IUD?

“IUD jsou nejúčinnějšími metodami nouzové antikoncepce,” říká Hackel.

Měděná nitroděložní tělíska způsobují zánětlivou reakci, která je toxická pro spermie a brání spermiím, aby se kdy setkaly s vajíčkem, vysvětluje Yen.

Odborníci potřebují provést více studií, aby zjistili, zda lidé mohou spolehlivě používat hormonální IUD jako nouzovou antikoncepci, ale studie z roku 2021 se zdá slibná.

“Hormonální nitroděložní tělíska obsahují levonorgestrel, který interferuje s transportem spermií a vajíček vejcovody a také činí stěnu dělohy nehostinnou pro cokoliv, co by se mohlo implantovat,” říká Hackel.

Sečteno a podtrženo

Čím dříve nouzovou antikoncepci použijete, tím více může být účinná. To znamená, že máte možnosti, zda uplyne 72 hodin (3 dny) nebo více.

Můžete použít jakoukoli metodu, kterou máte k dispozici, až 120 hodin (5 dní) po sexu. Pilulka ulipristal acetátu označená jako ella může být nejúčinnější nouzovou antikoncepční pilulkou po 72 hodinách (3 dnech).

Měděné IUD může být celkově nejúčinnější formou nouzové antikoncepce.


Gabrielle Kassel (ona/je) je queer sexuální edukátorka a wellness novinářka, která se zavázala pomáhat lidem, aby se ve svém těle cítili co nejlépe. Kromě Healthline se její práce objevily v publikacích jako Shape, Cosmopolitan, Well+Good, Health, Self, Women’s Health, Greatist a dalších! Gabrielle ve volném čase trénuje CrossFit, recenzuje produkty pro potěšení, chodí na procházky se svou border kolií nebo nahrává epizody podcastu, který spolupořádá s názvem Bad In Bed. Sledujte ji na Instagramu @Gabriellekassel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY