Jak váš lékař diagnostikuje Crohnovu chorobu

Co je Crohnova choroba?

Crohnova choroba je jednou ze skupiny poruch nazývaných zánětlivá střevní onemocnění (IBD). Tato onemocnění zahrnují zánět a podráždění gastrointestinálního (GI) traktu. Mají mnoho společných příznaků. V některých případech je obtížné odlišit Crohnovu chorobu od ulcerózní kolitidy, dalšího zánětlivého onemocnění střev. Příznaky Crohnovy choroby se také podobají příznakům jiných GI poruch, jako jsou:

  • syndromu dráždivého tračníku
  • divertikulitida
  • rakovina tlustého střeva

Diagnóza Crohnovy choroby

Váš lékař bude muset provést fyzikální vyšetření a získat informace o vaší anamnéze. To bude zahrnovat otázky týkající se vaší rodinné anamnézy.

Váš lékař bude chtít vyloučit infekci a další poruchy GI.

Neexistuje jediný test na Crohnovu chorobu. Diagnóza je založena na vyhodnocení vašich příznaků a výsledcích řady testů. Pokud vaše příznaky naznačují, že byste mohli mít Crohnovu chorobu, váš lékař pravděpodobně provede řadu testů.

Testy používané k diagnostice Crohnovy choroby

Následující testy pomohou lékaři určit, zda máte Crohnovu chorobu.

Krevní testy

Krevní testy naznačí, zda máte anémii, která se může objevit při krvácení do gastrointestinálního traktu. Krevní testy také pomohou odhalit infekci. Anémie a infekce se mohou objevit buď s Crohnovou chorobou, nebo bez ní. Samotná jejich přítomnost nebo nepřítomnost nestačí k určení diagnózy. V kombinaci s dalšími výsledky testů pomohou krevní testy vašemu lékaři vyhodnotit váš přesný stav.

Test stolice

Můžete být požádáni, abyste dodali vzorek stolice k testování přítomnosti krve nebo příznaků infekce. Výsledky budou vyhodnoceny spolu s výsledky dalších testů.

Dechová zkouška

Dechový test může identifikovat intoleranci laktózy. Když je nestrávená laktóza metabolizována v tlustém střevě, bakterie uvolňují vodík do krevního řečiště, který pak lze měřit ve vašem dechu. Můžete mít intoleranci laktózy s Crohnovou chorobou nebo bez ní. U Crohnovy choroby je však běžná intolerance laktózy. Pokud máte Crohnovu chorobu a intoleranci laktózy, konzumace mléka a mléčných výrobků může vaše příznaky zhoršit.

Baryový klystýr

Bariový klystýr je rentgenový snímek tlustého střeva, což je jiný název pro tlusté střevo, které zahrnuje konečník. Tento test podstoupíte v ordinaci lékaře nebo v nemocnici. Dostanete klystýr pomocí speciální křídové tekutiny zvané síran barnatý, která pokrývá tlusté střevo. To umožňuje větší kontrast mezi konkrétními oblastmi a poskytuje jasnější rentgenové záření.

Horní endoskopie

Endoskop je tenká, ohebná trubice s malou kamerou namontovanou na konci. Pro horní endoskopii vám lékař zavede hadičku přes ústa, aby prozkoumal horní část vašeho trávicího traktu, která zahrnuje ústa, jícen, žaludek a první část tenkého střeva, nazývanou dvanáctník.

Horní řada GI

U série horních GI pije pacient baryum a je provedeno rentgenové vyšetření tenkého střeva.

Kolonoskopie

Při kolonoskopii vám lékař zavede endoskop do konečníku, aby prozkoumal celé tlusté střevo. Pokud biopsie výstelky tlustého střeva najde shluky zánětlivých buněk, nazývané granulomy, pomůže to potvrdit diagnózu Crohnovy choroby. Můžete mít Crohnovu chorobu a nemít granulomy. Můžete mít také Crohnovu chorobu v jiné části trávicího traktu, kterou nelze při kolonoskopii vidět.

Sigmoidoskopie

Sigmoidoskopie je podobná kolonoskopii, ale zkoumá pouze sigmoidální tlusté střevo, poslední část vašeho tlustého střeva.

Biopsie

Během kteréhokoli z následujících postupů může lékař odebrat malé vzorky tkáně, aby je mohl prohlédnout pod mikroskopem.

  • kolonoskopie
  • endoskopie
  • sigmoidoskopie

Tomu se říká biopsie. Biopsie může identifikovat různé typy zánětu a detekovat rakovinu nebo dysplazii nebo abnormální buňky.

CT vyšetření

Počítačová tomografie (CT) je speciální rentgen, který využívá počítačové technologie k vytvoření trojrozměrného obrazu. Pro tento postup můžete být požádáni, abyste vypili speciální barvivo. CT vyšetření pomáhá lékaři posoudit rozsah a lokalizaci onemocnění. Pomáhá také lékaři hledat:

  • blokády
  • abscesy nebo infekce
  • píštěle nebo abnormální tunely tkání

Kapslová endoskopie

Pro tento postup spolknete kapsli, která obsahuje kameru s baterií, světlo a vysílač. Když si kamera prochází trávicím systémem, pořizuje snímky a přenáší je do počítače, který nosíte na opasku. Když dokončí svou cestu, projde vaší stolicí. Tento postup je obecně velmi bezpečný. Pokud však máte střevní neprůchodnost, kamera se může zaseknout a bude nutné ji chirurgicky odstranit. Snímky pořízené tímto postupem obvykle nejsou dostatečně jasné pro konečnou diagnózu.

Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI)

MRI využívá rádiové vlny a magnetická pole k vytvoření snímků vašich vnitřních orgánů. Může pomoci lékaři identifikovat oblasti zúžení a zánětu, které jsou běžné u Crohnovy choroby.

Jídlo s sebou

Diagnóza Crohnovy choroby obvykle vyžaduje, abyste měli určité příznaky a aby výsledky kombinace výše uvedených testů tuto diagnózu potvrdily. Přesná diagnóza je prvním krokem k léčbě vaší nemoci a zmírnění příznaků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY