Jak vaše dieta ovlivňuje vaše hormony během menopauzy

Hormony jsou chemickými posly vašeho těla. Pomáhají řídit prakticky každý fyziologický proces ve vašem těle, včetně:

  • metabolismus
  • imunitní systém
  • menstruační cyklus
  • reprodukce

Přesná hormonální rovnováha je nezbytná pro správné fungování těla. Některá jídla ve vaší stravě mohou obnovit nebo shodit rovnováhu vašich hormonů. Jíst vyváženou stravu je zásadní, zvláště pokud máte menopauzu. Během tohoto přechodného období života ženy může hormonální nerovnováha způsobit nepříjemné příznaky.

Zjistěte, jak vaše strava ovlivňuje vaše hormony během menopauzy.

Estrogen

Estrogen je primární ženský pohlavní hormon. Estrogen reguluje váš menstruační cyklus a připravuje vaši dělohu na těhotenství. Během perimenopauzy, časového období, které předchází menopauze, mohou vaše hladiny estrogenu divoce kolísat. Když dosáhnete menopauzy, vaše hladiny estrogenu výrazně klesnou. Kolísání a následný pokles hladin estrogenu vede k charakteristickým příznakům menopauzy. Patří sem návaly horka, noční pocení, změny nálady a menstruační nepravidelnosti.

Ze stravy nemůžete získat estrogen. Různé rostlinné potraviny však obsahují fytoestrogeny. Jedná se o skupiny chemikálií, které ve vašem těle slabě působí jako estrogen.

Toto může pomoci

Jíst potraviny bohaté na fytoestrogeny může pomoci zmírnit některé příznaky menopauzy. Může také pomoci snížit riziko některých stavů spojených s menopauzou.

Sója je nejbohatším dietetickým zdrojem fytoestrogenů. Je obzvláště bohatý na typ fytoestrogenu zvaného isoflavony. Izoflavony v sóji se vážou na receptory estrogenu ve vašem těle. Byly provedeny stovky studií o isoflavonech a sóji s rozporuplnými výsledky. Podle American Journal of Clinical Nutrition však existují podstatné důkazy, že vám sójové potraviny mohou pomoci vyřešit několik stavů spojených s menopauzou. Například konzumace sóji může pomoci snížit riziko ischemické choroby srdeční, zlepšit hladinu cholesterolu v krvi a zmírnit návaly horka.

Lněné semínko je dalším významným zdrojem fytoestrogenů. Konkrétně obsahuje typ fytoestrogenu zvaného lignany. Stejně jako isoflavony v sóji mají lignany jak estrogenní, tak antiestrogenní účinek, i když v mnohem menší míře.

Inzulín a glukagon

Inzulín může být jedním z nejznámějších hormonů ovlivněných vaší dietou. Když jíte sacharidy, glukóza z těchto sacharidů putuje do vašeho krevního oběhu. To způsobí, že vaše pankreas uvolní inzulín. Inzulín se váže na molekuly glukózy a přenáší je do vašich buněk, kde slouží k energii.

Glukagon je dalším pankreatickým hormonem. Má opačný účinek než inzulín. Když jdete delší dobu bez jídla, vaše slinivka uvolňuje glukagon. To signalizuje vašim játrům přeměnit uložený glykogen na glukózu. Cukr se pak vylučuje do vašeho krevního oběhu, kde slouží jako zdroj energie, dokud vaše tělo nepřijme více jídla. Tento fyziologický systém zpětné vazby je navržen tak, aby udržoval hladinu cukru v krvi stabilní.

Pokud máte inzulínovou rezistenci, vaše slinivka produkuje inzulín normálně, ale vaše svaly, tuky a jaterní buňky na něj nereagují správně. Abyste to kompenzovali, vaše slinivka produkuje více inzulinu ve snaze pomoci glukóze cestovat do vašich buněk. Pokud vaše slinivka nedokáže produkovat dostatek inzulinu, v krevním oběhu se hromadí přebytečný cukr v krvi. V průběhu času může inzulínová rezistence vést k prediabetes nebo cukrovce.

Když procházíte menopauzou, vaše tělo se změní z gynoidního, hruškovitého nebo na jablko. Někteří odborníci se domnívají, že toto hromadění břišního tuku zvyšuje riziko inzulínové rezistence a také cukrovky.

Toto může pomoci

Především je důležité udržovat kontrolovanou a vyváženou stravu. Jíst příliš mnoho kalorií způsobí, že přiberete, bez ohledu na to. To zvyšuje riziko inzulínové rezistence a cukrovky.

Jezte jen tolik kalorií, kolik za den spálíte. Místo rafinovaných sacharidů, jako je bílý chléb, krekry, sušenky a bílý cukr, se rozhodněte pro komplexní sacharidy, jako je oves, otruby, celozrnné pečivo, fazole, čočka a zelenina.

Kortizol

Vaše nadledviny vylučují kortizol. To je často označováno jako stresový hormon. Je to součást reakce vašeho těla na boj nebo útěk, což je fyziologická reakce spuštěná v době stresu nebo vnímaného nebezpečí. V rámci reakce na boj nebo útěk je kortizol životně důležitý pro vaše přežití. Chronicky vysoké hladiny kortizolu ve vašem těle však mohou zvýšit hladinu stresu, krevní tlak a viscerální tuk. To je tuk, který obklopuje vaši střední část a přispívá k tvaru jablka.

Obzvláště obtěžující jsou vysoké hladiny kortizolu během menopauzy, protože menopauza již způsobuje posun ve složení vašeho tělesného tuku.

Toto může pomoci

Bylo prokázáno, že kofein a alkohol způsobují mírné zvýšení sekrece kortizolu. Pokud procházíte menopauzou, měli byste omezit konzumaci kofeinu a alkoholu. To vám pomůže udržet hladinu kortizolu na uzdě.

Důležitost vyvážené stravy

V jakékoli fázi života je vyvážená strava důležitá pro dobré zdraví. Vyhněte se konzumaci více kalorií, než spálíte, což vede k nárůstu hmotnosti. Užijte si různé druhy zeleniny, ovoce, celozrnných produktů, nízkotučných mléčných výrobků a chudých zdrojů bílkovin. Omezte „nezdravé potraviny“ s nízkým obsahem živin a vysokým obsahem kalorií, zpracovaného cukru, nasycených a trans -tuků a sodíku.

Pokud procházíte menopauzou, konzumace sójových nebo lněných semínek může také pomoci kontrolovat vaše příznaky a snížit riziko určitých zdravotních stavů. Je také důležité omezit konzumaci alkoholu a kofeinu. Provedení několika úprav vašich stravovacích návyků může potenciálně znamenat velký přínos pro vaše zdraví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY